دولت نباید منافع عده‌ای را بر منافع ملی ترجیح دهد/از پایین بودن تعرفه واردات نخ ابریشم
دولت نباید منافع عده‌ای را بر منافع ملی ترجیح دهد/از پایین بودن تعرفه واردات نخ ابریشم
نماینده لنگرود در خانه ملت با تأکید بر اینکه دولت نباید  منافع عده‌ای صاحب منافع و نفوذ در دستگاه‌های دولتی را بر منافع ملی کشور ترجیح دهد گفت: وقتی دولت منافع یک عده صاحب منافع را لحاظ می‌کند و خیلی راحت اجازه واردات با تعرفه صفر به آن‌ها می‌دهد باعث می‌شود تا تولید ابریشم  از 7 هزار تن به حدود 500 تن برسد.

به گزارش لنگرخبر، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درگذشته میزان تولید نخ ابریشم در کشور حدود هزار و ۱۰۰ تن بود   گفت: با کاهش تدریجی تعرفه واردات این محصول طی سال‌های گذشته از ۲۰۰ درصد به ۱۵ درصد تولید پیله و نخ ابریشم در کشور دستخوش ناملایمات شد و به ۱۰۰ تن  کاهش یافت.

مهرداد لاهوتی افزود: اگرچه در سال گذشته با تلاش بسیار تعرفه واردات نخ ابریشم به ۲۶ درصد رسید اما عملاً باکم اظهاری‌های که صورت می‌گیرد می‌توان گفت که تعرفه  واردات نخ ابریشم صفر است.

وی با اشاره به آمار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: سطح باغ‌های توت استان‌های گیلان و خراسان رضوی، جنوبی و شمالی نیز با تغییر کاربری اراضی از ۱۳ هزار هکتار به ۴ هزار هکتار کاهش‌یافته است.

نماینده لنگرود در خانه ملت با تأکید بر اینکه دولت نباید  منافع عده‌ای صاحب منافع و نفوذ در دستگاه‌های دولتی را بر منافع ملی کشور ترجیح دهد افزود: وقتی دولت منافع یک عده صاحب منافع را لحاظ می‌کند و خیلی راحت اجازه واردات با تعرفه صفر به آن‌ها می‌دهد باعث می‌شود تا تولید ابریشم  از ۷ هزار تن به حدود ۵۰۰ تن برسد و این جای بسی تأسف است و چیزی جز رانت و فساد آن‌هم به‌صورت آشکار نیست.

مهرداد لاهوتی گفت: برای رونق ابریشم در کشور نیازی به کمک بلاعوض دولت و تسهیلات نیست، فقط باید جلوی کسانی که به اقتصاد این کشور لطمه وارد می‌کنند گرفته شود.

وی با اشاره به تعطیلی کارخانه‌های ابرشم کشی استان‌های گیلان و  منطقه خراسان افزود: در حال حاضر دو کارخانه این منطقه تعطیل  است و در گیلآن‌هم تعداد کارخانه‌های ابریشم‌کشی از ۳ واحد به یک واحد رسیده که آن‌هم با ۳ درصد ظرفیت مشغول بکار است و تعداد کارگران آن‌هم از ۳۰۰ نفر به کمتر از ۳۰ کارگر کاهش‌یافته است.

نماینده لنگرود در خانه ملت در ادامه از تغییر مدیریت مرکز توسعه نوغانداری کشور در روزهای اخیر هم گله کرد و گفت: جای تأسف است درحالی‌که ۹۰ درصد ابریشم کشور در گیلان و ۱۰ درصد آن در دیگر مناطق ایران تولید می‌شود رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از اردبیل انتخاب شود که هیچ آگاهی از صنعت ابریشم و صنعت نوغانداری ندارد.

وی از دولتمردان خواست با توجه به اینکه ابریشم ایران بنا به اظهارات کارشناسان بهترین ابریشم دنیاست از آن حمایت کنند تا نوغانداران با عشق و علاقه به تولید مشغول شوند و علاوه بر تأمین نیاز کشور زمینه صادرات آن را فراهم کنند.

انتهای پیام/