اتراق ۱۱ ساله شورای کومله در ساختمان کتابخانه‌‌ها/شهرداری‌های شهرستان بدهی میلیونی خود را پرداخت نمی‌کنند
اتراق ۱۱ ساله شورای کومله در ساختمان کتابخانه‌‌ها/شهرداری‌های شهرستان بدهی میلیونی خود را پرداخت نمی‌کنند
رئیس کتابخانه عمومی آیه الله شمس لنگرودی با اشاره به کمبود فضای مطالعه در کومله گفت: ساختمان کتابخانه کومله یازده سال است که در اختیار شورای شهر کومله قرار دارد و علی‌رغم مکاتبات زیاد با شورای شهر هیچ پاسخی دریافت نکردیم این در حالی است که حق نیم درصد را نیز پرداخت نمی‌کنند.

به گزارش لنگرخبر، فاطمه اسماعیل‌پور ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان در سالن اجتماعات شهرداری لنگرود اظهار کرد: در حوزه تحقق مصوبات و حق نیم درصد کتابخانه‌ها بعضاً تعلل‌هایی صورت می‌گیرد و به‌تنهایی بار مشکلات کتابخانه‌های شهرستان را به دوش می‌کشیم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود با بیان اینکه کتابخانه شهرستان لنگرود از استقبال خوبی توسط کتاب‌خوانان برخوردار است افزود: کتابخانه عمومی اطاقور از روز گذشته حق عضویت در کتابخانه را حذف کرده تا مردم در هر رده سنی از ظرفیت موجود استفاده کنند.

وی با اشاره به گسترش فرهنگ کتابخانه بیان کرد: با مشارکت اداره زندان‌ها کتابخانه‌ای در زندان عمومی لنگرود در نظر گرفته شد که یکی از اهداف آن ترویج فرهنگ کتابخانه در همه اقشار است.

*کمبود سرانه فضا بزرگ‌ترین معضل در شهرستان است

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود گفت: استاندارد فضای مطالعه به ازای هر ۱۰۰ نفر چهار مترمربع است که در حال حاضر در لنگرود ۲/۲۶ صدم مترمربع است.

اسماعیل‌پور با تأکید بر افرایش سرانه مطالعه تصریح کرد: کمبود سرانه فضا بزرگ‌ترین معضل در شهرستان و حتی استان و کشور است که به فرهنگ مطالعه نیز آسیب می‌رساند و مخاطبان لنگرود با مشاهده کاهش فضا مراجعه کمتری به کتابخانه‌ها می‌کنند.

وی با بیان اینکه ۱۲ درصد مراجعه‌کنندگان به کتابخانه لنگرود دارای فوق تخصص هستند خاطرنشان کرد: ۴۳ درصد مراجعه‌کنندگان به کتابخانه لنگرود دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند که نشان‌دهنده استقبال افراد با تحصیلات بالا از کتابخانه‌ها هستیم.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود با بیان اینکه علی‌رغم همه تلاش‌های انجام‌شده امکانات کتابخانه‌ها خیلی محدود است افزود: در سرانه مطالعه در استان، لنگرود دارای رتبه چهارم است ولی ازنظر میزان سرانه فضا، لنگرود در مکان یازدهم استان قرار دارد که با توجه به میزان فضای کم در لنگرود، بهترین کارکرد صورت گرفته است.

اسماعیل‌پور با بیان اینکه تحقق حق نیم درصد حق قانونی کتابخانه‌ها است تصریح کرد: حق عضویت در کتابخانه پنج هزار تومان است که برخی حتی همین مبلغ را هم نمی‌توانند پرداخت کنند و اگر حق نیم درصد توسط شهرداری‌ها پرداخت شود می‌توانیم کمک بیشتری برای اشاعه فرهنگ مطالعه کنیم.

*فقط شهرداری لنگرود حق نیم درصد را مستمر پرداخت می‌کند

وی با اشاره به بدهی میلیونی شهرداری‌های شهرستان به کتابخانه‌ها بیان کرد: مجموع بدهی شهرداری‌های شهرستان لنگرود از سال ۸۳ تا ۹۵، ۷۱۷ میلیون و ۵۱۴ هزار تومان است که از سال گذشته تاکنون فقط شهرداری لنگرود حق نیم درصد را به صورت مستمر پرداخت می‌کند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنگرود با بیان اینکه ۶۲۸۶۰ نسخه کتاب با ۵۳۶۹۹ عنوان در کتابخانه‌های شهرستان لنگرود وجود دارد افزود: کتابخانه عمومی لنگرود دارای ۳۳۲۹ عضو فعال است که میزان استفاده اعضای کتابخانه‌ها ۶۵ درصد است.

اسماعیل‌پور گفت: ساختمان کتابخانه کومله یازده سال است که در اختیار شورای شهر کومله قرار دارد و علی‌رغم مکاتبات زیاد با شورای شهر هیچ پاسخی دریافت نکردیم این در حالی است که حق نیم درصد را نیز پرداخت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه کتابخانه عمومی لنگرود در بحث مطالعه به‌عنوان طرح الگو انتخاب‌شده است خاطرنشان کرد: تغییر طرح و المان ورودی کتابخانه لنگرود یکی از نیازهای کتابخانه است که از شهرداری درخواست می‌کنیم در این زمینه همکاری کنند.

انتهای پیام/