آغاز عملیات پاک‌سازی گیاه مهاجم سنبل آبی در رودخانه چمخاله/۳۳ هکتار از رودخانه در محاصره سنبل آبی قرار دارد
آغاز عملیات پاک‌سازی گیاه مهاجم سنبل آبی در رودخانه چمخاله/۳۳ هکتار از رودخانه در محاصره سنبل آبی قرار دارد
عملیات پاک‌سازی تهدید زیستی سنبل آبی در رودخانه چمخاله و شلمان‌رود و کانال آب‌رسانی به مزارع کشاورزی از صبح امروز با حضور نیروهای شهرداری چاف و چمخاله، هلال‌احمر، بسیج، محیط‌زیست آغاز شد.

به گزارش لنگرخبر، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گیلان ظهر امروز در حاشیه عملیات پاک‌سازی تهدید زیستی سنبل آبی در رودخانه چمخاله و شلمان‌رود و کانال آب‌رسانی به مزارع کشاورزی اظهار کرد: سنبل آبی گونه گیاهی مهاجم که مشابه نیلوفر آبی است و مردم آن‌ها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند و نخستین گونه سنبل آبی در سال ۱۳۹۰ در تالاب عینک مشاهده شد.

منصور سربازی با اشاره به مشاهده گسترش سنبل آبی در تالاب‌های استان افزود: به دلیل اهمیت جلوگیری از افزایش این‌گونه گیاه مهاجم و سمی، ngoها و ادارات ذینفع در تالاب و رودخانه‌ها وارد عمل شدند که در سال ۱۳۹۴، ۳۲۰ هکتار ازاین‌گونه گیاهی در تالاب انزلی پاک‌سازی شد.

وی با اشاره به شباهت سنبل آبی و نیلوفر آبی گفت: برخی دانسته یا ندانسته سنبل آبی را در بازار برای فروش ارائه می‌کنند که اثرات مخربی بر روی محیط‌زیست دارد و رهاسازی و گسترش آن در رودخانه و تالاب‌ها موجب تخریب پوشش‌های گیاهی و موجب خشک شدن تالاب‌ها می‌شود.

 

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط‌زیست گیلان با اشاره به تهدیدات مخرب سنبل آبی در محیط‌زیست و تهدید معیشت مردم تصریح کرد: اطلاع‌رسانی لازم درباره عدم استفاده و فروش سنبل آبی به گل‌فروشی‌ها داده‌شده که با همکاری دستگاه‌های قضایی و انتظامی و نیروهای مردمی انجام شد و مردم با مشاهده فروش یا ارائه سنبل آبی می‌توانند به اداره کل محیط‌زیست و نیروی انتظامی اطلاع‌رسانی کنند.

 

شهردار چاف و چمخاله نیز اظهار کرد: کار اجرایی عملیات پاک‌سازی تهدید زیستی سنبل آبی در رودخانه چمخاله و شلمان‌رود و کانال آب‌رسانی به مزارع کشاورزی از صبح امروز توسط شهرداری این شهر با همکاری ادارات ذینفع، هلال احمر و بسیج آغاز شد.

کمیل بائوج لاهوتی با بیان اینکه دو بیل زنجیری، یک لودر و ۱۰ قایق برای انجام عملیات پای‌کار هستند گفت: برای ادامه عملیات پاک‌سازی و تسریع در انجام کار، نیاز به چند بیل مکانیکی و لودر است که اعلام نیاز آن به مسئولان داده شد.

 

وی با بیان اینکه ۳۳ کیلومتر به طول ۹ کیلومتر از کانال‌های آبی و رودخانه‌های چمخاله توسط سنبل آبی محصورشده است افزود: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۰ روز عملیات پاک‌سازی این‌گونه گیاهی مهاجم به طول بیانجامد.

شهردار چاف و چمخاله با اشاره به جمع‌آوری و چگونگی دفن سنبل آبی تصریح کرد: مکانی برای دفن بهداشتی با نظارت اداره حفاظت محیط‌زیست در نظر گرفته‌شده تا شیوه دفن درست بر اساس استاندارها، انجام شود.

لاهوتی گفت: بر اساس نظر کارشناسان بعد از پاک‌سازی کامل این‌گونه گیاهی باید تا ۱۵ سال مراقبت از رودخانه‌ها برای جلوگیری از رشد مجدد سنبل آبی انجام گیرد.

انتهای پیام/