لزوم مبارزه جدی با احتکار و گران‌فروشی/ مالیات بر ارزش‌افزوده باید از محصول نهایی اخذ شود
لزوم مبارزه جدی با احتکار و گران‌فروشی/ مالیات بر ارزش‌افزوده باید از محصول نهایی اخذ شود
در جلسه شورای اداری به لزوم مبارزه جدی با احتکار و گران‌فروشی و تعریف خاص از احتکار جهت جلوگیری از برداشت‌های متفاوت از گران‌فروشی و احتکار تأکید شد.

به گزارش لنگرخبر، استاندار گیلان عصر امروز در جلسه شورای اداری و دیدار وزیر صمت با تولیدکنندگان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهر اظهار کرد: احتکار و گران‌فروشی یکی از مسائل اصلی امروز است ولی تعریف خاصی از احتکار هم نشده است و هر کس برداشت خود را دارد.

مصطفی سالاری با تأکید بر لزوم مبارزه جدی با احتکار و گران‌فروشی افزود: عدم ارائه درست از احتکار نباید موجب انحراف شود و کسی هم حق ندارد از این موضوع به نفع خود بهره‌برداری و موجب گرانی کالاها شود.

وی با اشاره به تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی برای محصولات کشاورزی افزود: باید تدابیری اندیشیده شود تا با ارز مدنظر به تولیدات کشاورزی گیلان نظیر برنج، چای، زیتون، ابریشم و غیره لطمه‌ای وارد نشود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه وزیر صمت بیشتر از همه به امورات اقتصادی کشور آگاه است اظهار کرد: مالیات بر ارزش‌افزوده باید از محصول نهایی اخذ شود و در این مورد مجلس باید وارد شود تا قانون دقیقی تبیین شود.

مهرداد بائوج لاهوتی با بیان اینکه کسی منکر بحران اقتصادی در کشور نیست افزود: نباید برای صادرکننده نرخ ارز را محدود کنیم تا دست صادرکننده باز باشد.

وی با اشاره به تولید چای و ابریشم بیان کرد: تعرفه واردات ابریشم از ۱۵ درصد به ۲۶ درصد افزایش یافت ولی سؤال این است چرا باید ابریشم را وارد کنیم.

لاهوتی با بیان اینکه نیاز کشور برای ابریشم حدود یک هزار تن است گفت: تولید ابریشم‌ کار پیچیده‌ای نیست و می‌توان با حمایت بیشتر از تولیدکنندگان ابریشم میزان ابریشم را در کشور بیشتر کرد تا نیاز به واردات ابریشم نباشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان نیز اظهار کرد: باید در شرایط حساس فعلی همگرایی داشته باشیم و فضایی را فراهم کنیم تا وضع موجود را به نفع خودمان تغییر دهیم.

فرهاد دلق‌پوش با بیان اینکه مردم ظرفیت‌های اصلی کشور هستند گفت: در گیلان شاهد رشد فزاینده‌ای هستیم که در رشته فولاد و سلولوزی گیلان در شرایط خوبی به سر می‌برد که در رده‌های اول کشور قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه شرایط گیلان در زمینه تولید دارو خوب است افزود: علی‌رغم فضای تهدید در زمینه اقتصاد می‌تواند با مدیریت و راه‌کارهای اقتصادی و وصل کردن زنجیره تولید تا فروش می‌تواند باعث رشد مبحث اقتصاد در گیلان باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با بیان اینکه گیلان ازنظر تعداد پرداخت تسهیلات برای اشتغال در رتبه هشتم کشور قرار دارد تصریح کرد: گیلان برای توسعه به منابع معدنی به شدن نیازمند است ولی ممنوعیت صدور معاون گیلان را دچار مشکل کرده که درخواست می‌شود وزیر صمت این ممنوعیت را در استان‌های شمالی لغو کند.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی گیلان نیز با بیان اینکه افزایش قیمت ارز مشکلات عدیده‌ای را در کشور به وجود آورد اظهار کرد: باید نکات مثبت این قضیه را نیز بسنجیم و راه‌کارهای موجود برای افرایش تولید و صادرات را بررسی و به آن عمل کنیم.

هادی تیزهوش با بیان اینکه صادرات کننده نمی‌تواند صادرات داشته باشد افزود: باید فکر اساسی برای صادرات کالاهای اساسی انجام شود.

انتهای پیام/