اجرای برنامه‌های دولت در حوزه اشتغال شتاب می‌گیرد؟
اجرای برنامه‌های دولت در حوزه اشتغال شتاب می‌گیرد؟
دو یادداشت تفاهم به‌ منظور اجرایی‌شدن برنامه‌های اشتغال با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، سرپرست وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری منعقد می‌شود.

به گزارش لنگرخبر، امروز دو تفاهم نامه با موضوع «ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در سال ۱۳۹۷» و «برنامه‌های افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص» در سازمان برنامه و بودجه کشور با حضور محمدباقر نوبخت،‌ معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا می شود.

افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی و تسهیل در جذب و به کارگیری جوان در بنگاه های اقتصادی مهمترین هدف این تفاهم نامه است.

به گزارش تسنیم،طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی،افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان فارغ‌‌التحصیل دانشگاهی، تسهیل در جذب و به‌کارگیری جوانان در بنگاه‌‌های اقتصادی،طرح مشوق بیمه سهم کارفرمایی،طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار،طرح یارانه دستمزد،طرح توسعه تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی،توسعه و حمایت از مشاغل خانگی،برنامه توسعه اشتغال در بخش مسکن،برنامه توسعه اشتغال در بخش کشاورزی،برنامه توسعه اشتغال در بخش صنعت،طرح دولت برای جایگزینی اتوبوس و کامیون از دیگر برنامه های دولت در راستای تولید و اشتغال بود.

اما شواهد و اخبارها حکایت از این دارد که طرح های اشتغالزایی که در قالب طرح اشتغال روستایی و فراگیر تا کنون دنبال شده است در کاهش نرخ بیکاری تأثیر گذار نبوده و بسیاری از کارشناسان معتقدند که این طرح ها هم مانند طرح های دیگر درمان ایجاد اشتغال در اقتصاد رکود نیست. درچنین شرایطی باید دید آیا با اجرایی شدن این تفاهم نامه جدید باز  دردی از بازار کار کشور و مشکل بیکاران حل می شود؟

انتهای پیام/