سالی ۱۳۰میلیون تن غذا در ایران تولید می‎شود که مازاد بر مصرف است/دلال‎ها قیمت را گران کردند

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی کشور گفت: ۱۳۰میلیون تن انوع محصولات مواد غذایی در کشور تولید می‌شود که این میزان نه‌تنها برای مقابله با شرایط تحریم بلکه برای ورود به بازار‌های صادراتی نیز کافی است.

به گزارش لنگرخبر، مهدی کریمی تفرشی با اعلام اینکه “در تولید محصولات و مواد غذایی اساسی و راهبردی خودکفا هستیم” افزود: با توجه به توانمندی و قابلیت‌های ویژه در بخش صنایع غذایی با حمایت دولت می‌توانیم ارز‌آوری بالایی داشته باشیم.

وی گفت: محصولات کشاورزی و مواد غذایی با کیفیت بالا تولید می‌شود اما با بسته‌بندی‌های بی‌کیفیت و صادرات با این شرایط امکان دسترسی به بازارهای جدید را از دست می‌دهیم.

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی کشور گفت: دولت باید در این شرایط سخت وارد شود و تولید کنندگان و صاحبان صنایع غذایی و کشاورزی را برای تأمین ظروف بسته‌بندی مانند انواع پت‌ها، جعبه‌ها، ظروف فلزی و مقوا حمایت کند.

کریمی تفرشی از کاهش ظرفیت تولید در کارخانجات صنایع غذایی خبر داد و گفت: محصولات و مواد غذایی به‌اندازه کافی و حتی مازاد بر نیاز وجود دارد اما کارخانجات به‌علت کمبود مواد بسته‌بندی به‌ناچار با کاهش ظرفیت تولید مواجه‌اند.

وی افزود: دولت تخصیص بسته‌های جدید حمایتی را وعده داده است که امیدواریم با تخصیص این بسته‌ها مشکلات صنایع غذایی رفع شود.

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی کشور گفت: هم‌اکنون مواد اولیه ظروف بسته‌بندی که از پتروشیمی‌ها تأمین می‌شود به‌صورت سهمیه‌بندی در اختیار صنایع غذایی قرار می‌گیرد اما باید در روند این سهمیه‌بندی نظارت شود تا توزیع عادلانه باشد.

کریمی تفرشی همچنین از دولتمردان خواست با اختصاص وام‌ها و تعرفه‌های حمایتی، تولید کنندگان را در تهیه تجهیزات و ماشین‌آلات تخصصی بسته‌بندی حمایت کنند.

وی تصریح کرد: صنایع غذایی به نقدینگی و وام‌ها و تعرفه‌های حمایتی دولت نیاز دارند تا بتوانند از موج گرانی‌ها عبور کنند.

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی گفت: در تولید محصولات غذایی بیش از ۹۰ درصد خودکفا هستیم اما دولت باید صنایع را در تأمین مواد اولیه بسته‌بندی و ماشین‌آلات پیشرفته حمایت کند.

کریمی تفرشی همچنین بر ایجاد زنجیره‌های تولید تا توزیع برای حذف دلالان و واسطه‌ها تأکید کرد و اضافه کرد: دلالان مواد اولیه محصولات کشاورزی را در اختیار می‌گیرند و با افزایش قیمت به سودهای چندبرابری می‌رسند و متأسفانه دولت در مدیریت این بخش موفق نبوده است.

وی گفت: دلال‌ها در زنجیره کالاهای اساسی رخنه کردند و عامل ایجاد قیمت‌های بالا و حباب‌گونه هستند.

رئیس هیئت مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی ادامه داد: مسئولان باید با محتکران مقابله کنند تا موج گرانی‌ها تأثیر کمتری در افزایش قیمت مواد غذایی داشته باشد.

کریمی تفرشی گفت: در بخش‌های مختلف صنایع غذایی قیمت‌های نهایی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است اما تلاش داریم با مدیریت شبکه تولید تا توزیع شاهد کمترین افزایش قیمت باشیم.

انتهای پیام/