دفاع مقدس الگویی مناسب برای اجرای اقتصاد مقاومتی
دفاع مقدس الگویی مناسب برای اجرای اقتصاد مقاومتی

رویکرد جهادی یکی از پیش‌نیازهای تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و در دوره دفاع مقدس در جامعه چنان نهادینه‌شده بود که در بخش‌هایی چون اقتصاد نیز بروز عملی داشت و مردم با درک شرایط حاکم بر کشور، می‌دانستند که به یک اندازه برای رساندن آن به ساحل سلامت مسئول هستند و البته اتحاد و همدلی مردم، یکی از رمزهای مقاومت موفق در برابر تنگناهای اقتصادی در آن سال‌ها بود.

به گزارش لنگرخبر، رهبری و روشنگری‌های امام خمینی (ره) برای مردم ایران موجب شد تا سرانجام شاه در سال ۱۳۵۷ پا به فرار بگذارد و انقلاب اسلامی مردم جایگزین شاه و حکومت سلطنتی شود.

پایه‌گذاری انقلاب اسلامی و تبیین قوانین اسلامی و تشکیل دولت و مجلس ازجمله اقدامات اولیه بود که در دستور کار قرار گرفت، هنوز دو سال از عمر انقلاب نگذشته بود که در آخرین روز از نیمه سال ۱۳۵۹ صدام با حمایت کشورهای سلطه‌گر جنگ علیه ایران را آغاز کرد و اعلام کرده بود که طی سه روز تهران را فتح خواهد کرد ولی از تغییر درونی ملت انقلابی ایران بی‌خبر بود که جنگ تحمیلی هشت سال به طول انجامید و حتی یک وجب از خاک ایران از کشور جدا نشد.

می‌توان گفت نقطه قوت جنگ تحمیلی و مقابله هشت‌ساله برابر بیش از ۴۰ کشور دنیا، مقاومت بر پایه اقتصاد مقاومتی بود چراکه استکبار همه راه‌ها ازجمله فروش نفت را با کاهش قیمت آن و کم صرفه بودن صادرات و تحریم اقتصادی و غیره علاوه بر جنگ فیزیکی و تجهیز کامل صدام علیه ایران بسته بود تا انقلاب نوپای ایران را از پای درآورد.

بعد از پیروزی انقلاب درحالی‌که نیاز بود تا جوانان وارد چرخه‌های اقتصادی برای توسعه کشور شوند به‌ناچار وارد جنگی نابرابر شدند ولی با هدایت‌های امام خمینی، مقاومت از تک‌تک خانه‌های مردم تا میدان جنگ انجام شد و امروز چهلمین سال پیروزی انقلاب را جشن می‌گیریم.

رویدادهایی مانند دفاع مقدس و مواجهه با آن در زندگی، سرشار از تجربه‌هایی است که می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات باشد، تجربه‌هایی تلخ و شیرین همراه با مشکلات و سختی‌های بسیار که درس‌هایی از جنس زندگی در روزهای جنگی را به یادگار گذاشته است.

یکی از کارهایی که در آن زمان برای همگان عادی بود ساده زیستی و دوری از آفت اشرافی‌گری بود که همه از آن بر حذر بودند و هرکسی از مردم و مسئولین این اصل را در تمام‌کارهای خود مدنظر قرار می‌دادند و از هزینه کردن‌های بی‌حساب‌وکتاب، هدر دادن منابع کشور، رانت‌خواری، ویژه خواری و غیره خبر چندانی نبود.

در طول دوران انقلاب نیز هر جا که تفکر اقتصاد مقاومتی مانند دوران دفاع مقدس وجود داشت شاهد رشد و توسعه بودیم که پیشرفت در زمینه‌های علمی، دارویی، تجهیزات نظامی و دفاعی کشور ازجمله این نگرش است ولی هر جا که این موضوع از بین مردم و مسئولین کاهش یا وجود نداشت نه‌تنها به رشدی نرسیدیم بلکه شاهد عقب‌ماندگی مقطعی در کشور نیز بودیم.

به‌عنوان‌مثال ایران در دوران جنگ تحمیلی برای خرید کوچک‌ترین تجهیزات باید دست خود را به‌سوی کشورهای دیگر دراز می‌کرد که اغلب دست ایران را پس می‌زدند ولی همین ایران با رویکرد جهادی که در پیش گرفت امروز به‌عنوان یکی از قدرت‌های نظامی و دفاعی در دنیا است که در ساخت تجهیزات نظامی سرآمد برخی کشورها نیز است ولی وقتی مانند تولید خودرو به دیگر کشورها وابسته شدیم دشمن در هر زمان که می‌خواهد از آن به‌عنوان ابزاری علیه ایران و تحریم کشور استفاده کرد که در این زمینه نمونه‌های زیادی مانند پیشرفت و توسعه در زمینه فناری هسته‌ای وجود دارد.

رویکرد جهادی یکی از پیش‌نیازهای تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و در دوره دفاع مقدس در جامعه چنان نهادینه‌شده بود که در بخش‌هایی چون اقتصاد نیز بروز عملی داشت و مردم با درک شرایط حاکم بر کشور، می‌دانستند که به یک اندازه برای رساندن آن به ساحل سلامت مسئول هستند و البته اتحاد و همدلی مردم، یکی از رمزهای مقاومت موفق در برابر تنگناهای اقتصادی در آن سال‌ها بود.

سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ۱۳۹۲ توسط رهبر معظم انقلاب به سران سه قوه برای تبدیل کردن تهدیدات به فرصت و الگوی درست مسیر رشد ابلاغ شد و در چند سال اخیر نیز شعارهای سال توسط امام خامنه‌ای بر مبنای اقتصاد مقاومتی تبیین شد که این نشان‌دهنده لزوم توجه به این موضوع برای توسعه کشور در بُعد اقتصادی است تا معیشت مردم و کشور تحت‌الشعاع تصمیمات و جلسات کشورهای دیگر قرار نگیرد، درواقع توجه رهبر معظم انقلاب در این زمینه تأکید بر «درون‌زایی اقتصاد» و کاهش وابستگی به کشورهای دیگر است که در دوران جنگ تحمیلی نمود بیشتری داشت.

به نوشته تارنمای «پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس» در تیرماه ۱۳۹۴، ایران اسلامی در هشت سال حماسه و ایثار، تمرین واقعی دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی را انجام داد و به رهایی از اقتصاد تک‌محصولی، تقویت و مصرف تولید داخلی، افزایش کیفیت تولیدات داخلی، دانش‌بنیان کردن تولید، اصلاح الگوی مصرف، غلبه بر مصرف‌گرایی، تورم، بیکاری، خنثی‌سازی تحریم‌ها و خودکفایی در تولیدات محصولات استراتژیک دست‌یافت و این یافته‌ها بخشی از دستاوردهای اقتصاد مقاومتی است.

با این تفسیرها می‌توان گفت بازخوانی اقتصاد زمان جنگ و احیای ارزش‌های اقتصادی جامعه در سالیان دفاع مقدس، هموار کننده مسیر اجرای مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی است.

امروز شرایط متفاوتی از جنگ را تجربه می‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کانون ثبات منطقه خاورمیانه از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری برای رشد و بالندگی اقتصادی برخوردار است و

احیای فرهنگ جهادی، تکیه‌بر توانمندی‌های داخلی، تلاش برای جذب سرمایه و فناوری خارجی، بهره‌جویی از نیروهای جوان و ایده آفرین، شفاف‌سازی، اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی، کاهش وابستگی به نفت، تقویت بخش‌های تولیدی و غیره می‌تواند اقتصاد کشور را بیش‌ازپیش در برابر فشارهای خارجی مقاوم سازد و ثمره‌ای به نام اقتصاد مقاوم را به بار بنشاند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : حسن غلام‌پور