۵۰۰ میلیارد وام اشتغال صندوق کارآفرینی امید واقعاً به روستائیان پرداخت شد؟
۵۰۰ میلیارد وام اشتغال صندوق کارآفرینی امید واقعاً به روستائیان پرداخت شد؟
وام اشتغال روستایی مورد تردید بسیاری از کارشناسان است. صندوق کارافرینی امید در این زمینه تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان وام داده که دستگاه های نظارتی باید بررسی کنند، واقعا صرف اشتغال روستائیان شده یا نه؟

به گزارش لنگرخبر، بدون تردید اهمیت رفع معضل بیکاری در روستاها به میزانی است که در سطوح کلان نیز ذهن مسئولان کشور را به خود مشغول ساخته است. به تَبَعِ دغدغه های موجود، تاکنون طرح ها و ایده های متعددی برای مهار و مدیرت هر چه شایسته تر این عارضه مطرح و ارائه شده است.

یکی از دستورکارهای تعریف شده برای مقابله با بیکاری در روستاها، طرح موسوم به تسهیلات توسعه اشتغال روستایی است که قرار است با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی،اجرایی و عملیاتی شود. بر اساس این طرح قرار است معادل ریالی ۱٫۵میلیارد دلار (حدود ۶ هزار میلیارد تومان) از محل صندوق توسعه ملی نزد موسسات عامل (بانک های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی) سپرده گذاری شود و با تلفیق منابع هر موسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت شود.

در راستای اجرای این طرح، مجموع منابع صندوق توسعه ملی با تلفیق منابع هر یک از موسسات مذکور حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اختصاص می‌یابد. امابرخی کارشناسان معتقدند که اشتغالزایی در روستاها با پرداخت تسهیلات اشتغالزایی موفق نیست و طرحی شکست خورده است.حتی کم نیستند کارشناسانی که معتقدند صرفاً با تزریق پول یا تسهیلات،نمی توان در مقابله با بیکاری موفق عمل کرد و تجارب گذشته در خصوص ارائه تسهیلات به مراکز تولیدی نشان می دهد وجود چنین دغدغه و تردیدهایی در ارتباط با میزان اطمینان از موفقیت طرح مذکور بی راه نیست.

تسهیلاتی که با وجود حصول برخی توفیقات غیر قابل انکار، عده ای از تولید کنندگان را بدهکار کرده است . اکنون  این هراس می رود که طرح تسهیلات توسعه اشتغال روستایی، روستائیان بیکار را به روستائیانی تبدیل کند که علاوه بر بیکاری با بدهی نیز مواجه شوند، هر چند در برخی از روستاها این تسهیلات نتیجه مثبتی داشته و باعث کاهش نرخ بیکاری شده است.

*جزئیات تسهیلات اشتغال روستایی

علی اصغر نورالله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه ایجاد شغل در روستاها باعث ماندگاری شغل در روستاها می شود گفت: باید با توجه به کسب و کار در کشور از مهاجرت بیش از حد جلوگیری شود.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید بیان کرد: از ابتدای سال تا کنون حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار ما قرار گرفته است و تا کنون ۱۰۰۰ میلیارد تومان طرح تصویب کرده ایم. از این میزان حدود ۶۸۵ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده است، یعنی افراد ضامن آورده اند ولی بقیه ضمانت نیاورده اند. یک بخشی در مرحله اول و یک بخشی در مرحله دوم و یک بخشی هم در مرحله دیگر پرداخت می شود.

وی ادامه داد: از ۶۸۵ میلیاردتومان تسهیلات تصویب شده  تا کنون ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است. آنچه که تصویب شده است نزدیک به ۱۶هزار و ۲۰۰طرح است. ازاین میزان حدود ۱۳ هزار و ۶۷۰ طرح قرارداد منعقد شده است. به هر حال اگر هر کدام از این طرح ها حتی یک نفر اشتغالزایی کرده باشند، میزان اشتغالزایی چشم گیری خواهد شد. با یک برنامه هدفمند توسعه کسب و کار در روستاها را دنبال می کنیم. لذا در روستاها دو اقدام مهم در دستور کار قرار دارد؛ نخست اینکه شناسایی مزیت‌های رقابتی روستاها آغاز شده است که در راستا مزیت‌های رقابتی برخی از روستاها را شناسایی کردیم.

نورالله زاده با بیان اینکه مزیت‌ روستاهای باقی مانده تا پایان سال شناسایی می شوند تا بتوانیم ساکنان روستاها و مناطق عشایری را متناسب با مزیت رقابتی همان منطقه توانمندسازی کنیم، افزود: بخشی از سیاستگذاری اشتغال از محل شناسایی مزیت های رقابتی روستاها هدفگذاری شده است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: مخاطب اقدام دیگر در حوزه حمایت از کسب و کارها، کارآفرینان و متقاضیانِ دارای ایده و طرح‌های کسب و کار هستند که طرح مد نظر خود را باید در سامانه کارا ثبت کنند و در صورت تایید طرح توسط دستگاه های اجرایی به موسسات عامل برای حمایت های مالی و تسهیلات ارزان قیمت معرفی می شوند.

وی  گفت: پرداخت‌ها مرحله‌ای است و متناسب با پیشرفت طرح صورت می‌گیرد.تسهیلات تماماً به شکل LC داخلی و عمدتا در وجه سازنده واریز می‌شود. فرآیند پرداخت پول یک مساله است و اینکه کسب‌وکارهای پایدار ایجاد و افراد در مناطق روستایی توانمند شوند و بازار داشته باشند، مساله دیگری است. ما بیش‌تر روی پایداری کسب وکار تاکید داریم تا دادن وام چراکه هدف قانون اشتغال روستایی هم تنها وام دادن نیست و دولت هم مصمم است که پایداری و توسعه کسب و کار در مناطق روستایی اتفاق بیفتد، چه بسا اگر وام بدهیم و نظارت نکنیم نه تنها مشکلی از روستاها حل نکرده‌ایم بلکه بیش‌تر به مشکلات روستاییان اضافه کرده‌ایم.

نورالله زاده اظهار داشت: بخشی از این طرح‌ها قابلیت اجرایی یا توجیه مالی ندارند و یا نمی‌توانند مدارک لازم را ارائه کنند. ما بعد از بررسی، بهترین طرح‌ها را که توجیه مناسب و قابلیت اجرا در روستا را دارند، انتخاب و معرفی می‌کنیم تا فرایند پرداخت تسهیلات صورت گیرد.خوشبختانه طی دو سال گذشته نتیجه‌ نشان داده سیاست دولت در توسعه کسب و کارهای روستایی و پیاده‌سازی استراتژی صنعتی‌سازی در روستاها تحقق یافته است.

انتهای پیام/