توضیحات یک روانشناس درباره خودشناسی و ناملایمات مردم و مسئولین
توضیحات یک روانشناس درباره خودشناسی و ناملایمات مردم و مسئولین
 نفرت حسی آشناست چون همه‌ ما، در وجود خودمان آن را تجربه کرده‌ایم و به دلایل و شکل‌های مختلف در ما دیده‌شده است.

به گزارش لنگرخبر، دکتر مریم غفوری روانشناس با ارسال یادداشتی به تحریریه لنگرخبر نوشت: با دیدن اخبار مختلف و ناملایماتی در مورد شهردار و مسئولین شهرم بر آن شدم تا توضیحاتی را در مورد خودشناسی ارائه دهم.

اِسناد یا آباژه یا نظریه اِسناد (Attribution Theory) بر آن است تا مشخص کند که چگونه آدمی تلاش می‌ورزد تا علت‌های رخ دادن رفتارهای آشکار فردی را بر پایه عوامل (درونی) یا (بیرونی) برای خود یا دیگران بشناسد، درواقع اِسناد به کوشش انسان‌ها در دریافتن چرایی رفتار خود و نیز رفتار دیگران اشاره دارد.

در خطای بنیادی کارهای افراد را ناشی از صفات شخصی آن‌ها می‌دانیم و از موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیریم غافل می‌شویم و نقش شرایط و محیط را نادیده می‌گیریم که همین جهت‌گیری اشتباه باعث به وجود آمدن سوءتفاهم می‌شود

انسان وقتی به چیزی اعتقاد پیدا می‌کند، تغییر آن بسیار دشوار می‌شود. حتی اگر شواهد و اثبات‌های زیادی در اختیارش قرار بگیرد، معمولاً عقیده‌ی شکل‌گرفته به‌سختی تغییر می‌کند که به این وضعیت، پشتکار به خرج دادن در عقیده می‌گویند.

در زمینه اِسناد، سوگیری‌هایی وجود دارد که موجب خطا در اِسناد می‌شود، به این سوگیری‌ها خطای بنیادین در ادراک می‌گویند (به‌عنوان‌مثال همین حادثه سیل شهرستان لنگرود)

گرایش ما به اِسناد دادن شکست‌های دیگران به عوامل درونی آنان و نسبت دادن موفقیت‌های آنان به عوامل بیرونی را خطای بنیادی اسناد می‌گویند. به‌طور مثال اگر ببینیم دیگری بعد از اتمام دانشگاه و درس سرکار رفته حادثه را به علتی درونی (از بند پ واردشده) نسبت می‌دهیم، اما اگر خودمان بیکار باشیم آن را به علتی بیرونی (من پارتی نداشتم) نسبت می‌دهیم

سوگیریِ شناختی الگویی است که در قضاوت و استدلال، انحراف ایجاد می‌کند و به‌موجب آن، نتیجه‌گیری‌هایی که در مورد سایر افراد و موقعیت‌ها انجام می‌گیرد ممکن است به شکلی غیرمنطقی صورت گیرند. افراد، واقعیت اجتماعی ذهنی‌شان را از طریق مشاهدهٔ ورودی‌ها شکل می‌دهند. سوگیری شناختی، درنهایت ممکن است به تحریف ادراکی، قضاوت نادرست، تفسیر غیرمنطقی یا آنچه به‌طور گسترده، بی‌خردی نامیده می‌شود، منجر شود.

درواقع سوگیری، تمایل به طرفداری از یک  قضیه بدون بررسیِ درستی یا نادرستی آن است و با خودداری و امتناع از در نظر گرفتن دیدگاه‌های جایگزین منطقی همراه است. سوگیری غالباً به‌طور ناآگاهانه در قضاوت شخص اثر می‌گذارد و غالباً به سوءتفاهم و تعارض ختم می‌شود که نشانه‌ نداشتن یک ذهن باز است.

بازیگر اصلی تمام مشکلات، حس غریزی و مهار نشده‌ نفرت است، حال باید از خود بپرسیم که به‌راستی نفرت چیست؟

نفرت حسی آشناست چون همه‌ ما، در وجود خودمان آن را تجربه کرده‌ایم و به دلایل و شکل‌های مختلف در ما دیده‌شده است.

همین‌که از موفقیت شهردار و مسئولین شهرمان خوشحال نمی‌شویم، رئیس یک اداره را زیر سؤال می‌بریم و تلاش‌های نماینده و مسئولان شهرمان را نادیده می‌گیریم، اخبار و تلاش یک کانال خبری را زیر سؤال می‌بریم، یعنی نفرت را به دروازه‌ وجودمان راه داده‌ایم و این‌یک نمونه خیلی ساده از موضوعی است که روزانه و مستقیم و غیرمستقیم با آن مواجه هستیم.

نفرت ریشه‌ تمام احساسات منفی است. وقتی تصمیم می‌گیریم حقیقت را نادیده بگیریم و آنچه را که خارج از دایره خواسته‌هایمان جا می‌گیرد، دوست نداشته باشیم یعنی گام‌های بزرگ به سمت نفرت برداشته‌ایم، نادیده گرفتن اعتماد، همکاری و عشق منجر به نفرت می‌شود.

جمله‌ آخر: #کمی_با_هم_مهربان‌تر_باشیم

انتهای پیام/