حق‌السکوت ۱۰۰ میلیون دلاری ریاض به واشنگتن همزمان با ورود «پامپئو» به عربستان
حق‌السکوت ۱۰۰ میلیون دلاری ریاض به واشنگتن همزمان با ورود «پامپئو» به عربستان

منابع آمریکایی اعلام کردند که دولت سعودی همزمان با ورود وزیر خارجه آمریکا به خاک عربستان، ۱۰۰ میلیون دلاری به حساب دولت آمریکا واریز کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر و به نقل از فارس، منابع خبری گزارش کردند که همزمان با ورود «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض، مقامات سعودی مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به دولت آمریکا پرداخت کرده‌اند.

روزنامه «نیویورک‌تایمز»‌ در گزارشی در این رابطه نوشت: «تابستان امسال، عربستان سعودی به دولت ترامپ وعده داده بود برای تلاش‌های آمریکا در خصوص برقراری ثبات در مناطقی از سوریه که از چنگ (تروریست‌های) گروه داعش آزاد شده، ۱۰۰ میلیون دلار پرداخت می‌کند».

حالا در شرایطی که جریان ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی که مقیم آمریکا بود در کنسولگری عربستان در استانبول و گمانه‌زنی‌ها درباره نقش ریاض در قتل فجیع وی پیش آمده و وزیر خارجه آمریکا نیز برای رایزنی در این رابطه به ریاض سفر کرده، مقامات سعودی این مبلغ را که قبلا وعده داده بودند، به حساب دولت آمریکا واریز کرده‌اند.

بنا بر گزارش نیویورک‌تایمز، این مبلغ روز سه‌شنبه (دیروز) به حساب آمریکا واریز شد، درست همان روزی که پامپئو وارد ریاض شد تا درباره سرنوشت خاشقچی با سران سعودی گفت‌وگو کند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: «تضمین دریافت این مبلغ برای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که درباره مبالغ زیادی که این کشور در خارج از مرزهای خود هزینه کرده و سعی داشته تا متحدان خود را وادار کند سهم بیشتری از این هزینه‌ها را عهده‌دار شوند، یک پیروزی به حساب می‌اید اما همزمان شدن واریز این مبلغ هنگفت با اتفاقات اخیر حتی شگفتی بروکرات‌هایی که از این جریان‌های مالی ذینفع هستند را نیز برانگیخته است».

یک مقام آمریکایی دخیل در سیاست‌گذاری‌های مرتبط با سوریه که به دلیل نداشتن مجوز صحبت با رسانه‌ها، خواست نامش فاش نشود، گفت: «زمابندی این واریزی اصلا تصادفی نیست». وی تأیید کرده است که این مبلغ روز سه‌شنبه به حساب دولت آمریکا واریز شده است.

این گزارش در ادامه تأکید می‌کند: «ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی به شدت وجهه عربستان سعودی و همچنین «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور را که یک بازیگر اصلی در بسیاری از بلندپروازی‌های دولت ترامپ در خاورمیانه بوده، به شدت خدشه‌دار کرده است. مقامات ترکیه‌ای گفته‌اند که جسد آقای خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول تکه تکه شده است».

با این وجود، مقامات سعودی هرگونه آسیب‌ رسیدن به این روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا در کنسولگری عربستان در استانبول را رد کرده‌اند اما هیچ توضیح موثقی برای این ادعای خود ارائه نکرده اند.