وزارت امور خارجه درصدد ایجاد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهای همسایه باشد
وزارت امور خارجه درصدد ایجاد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهای همسایه باشد
نماینده مردم لنگرود گفت: وزارت امور خارجه باید برای جلوگیری از بروز حواشی اقتصادی در راستای اجرای تحریم های آمریکا به سمت ایجاد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهای همسایه حرکت کند.

به گزارش لنگرخبر، مهرداد بائوج لاهوتی، در واکنش به اظهارات رییس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه پیمان دوجانبه پولی میان ایران و اروپا شکل می‌گیرد، گفت: اروپایی‌ها مصمم هستند راهکار مالی برای تسهیل تبادلات بین کشورمان و اتحادیه اروپا پیش بینی کنند و در این راستا اقداماتی نیز انجام شده است که پیش از تحریم های ثانویه آمریکا باید اجرایی شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نتیجه تصمیمات اروپایی ها برای ایجاد پیمان دوجانبه پولی خیلی سریع نمایان نخواهد شد، تصریح کرد: اگر اروپایی ها بدقول شوند، ممکن است برای وارد کردن ارز به کشورمان دچار مشکل شویم؛ به عنوان مثال در این صورت هند در مقابل خرید نفت کشورمان روپیه می دهد که امکان خرید با آن در کشورهای دیگر نیست و این امر دردسر ساز می شود.

وزارت امور خارجه درصدد ایجاد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهای همسایه باشد

وی با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه باید برای جلوگیری از بروز حواشی اقتصادی در راستای اجرای تحریم‌های آمریکا به سمت ایجاد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهای همسایه حرکت کند، ادامه داد: به عنوان مثال کشور چین امروزه با بیش از ۲۰ کشور پیمان پولی دوجانبه دارد و بر این اساس وابستگی به دلار را کاهش داده و در مقابل پول ملی این کشور نیز در حال تقویت شدن است.

وزارت امور خارجه باید برای جلوگیری از بروز حواشی اقتصادی در راستای اجرای تحریم های آمریکا به سمت ایجاد پیمان های پولی دوجانبه با کشورهای همسایه حرکت کند.

پایان تک قطبی گری آمریکا با هماهنگی کشورهای حاضر در برجام

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه داشتن اراده سیاسی از سوی اروپا برای ایجاد کانال مالی مستقل از آمریکا اقدام کافی نیست، اظهار کرد: در واقع اروپایی‌ها هم اکنون تحت تاثیر فشارها و تهدیدهای ایالات متحده هستند و بر این اساس مطالبی در فضای مجازی منتشر شده که هیچ کدام از کشورهای اروپایی حاضر نیستند زمینه ساز اجرای تصمیم مذکور باشند.

سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هم اکنون هماهنگی کشورهایی مانند ایران، روسیه، چین و کشورهای اروپایی در برجام موجب شده تک قطبی گری آمریکا به پایان برسد، خاطرنشان کرد: بر این اساس اعتقاد دارم اروپایی ها قصد همکاری با کشورمان را دارند، اما برای مستقل شدن در مقابل آمریکا راه سختی را در روبرو دارند.