دارو و درمان و تأمین جهیزیه نیاز اصلی جامعه برای وقف/اوقاف زیرفشار هیچ دستگاهی نمی‌رود
دارو و درمان و تأمین جهیزیه نیاز اصلی جامعه برای وقف/اوقاف زیرفشار هیچ دستگاهی نمی‌رود
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لنگرود با اشاره به توجه ویژه اوقاف برای وقف مشارکتی توسط خیران گفت: دارو و درمان، مسکن، تأمین جهیزیه، وقف برای حمایت از اصحاب رسانه و معیشت طلاب، احداث مسجد و کمک برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان ازجمله موضوعاتی است که هیچ وقفی در این زمینه در شهرستان وجود ندارد.

به گزارش لنگرخبر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رمضانعلی پاکیزه پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با بیان اینکه پیامبر و ائمه اطهار نخستین وقف کنندگان در جهان اسلام هستند اظهار کرد: موقوفات جدید باید بر اساس نیازهای روز جامعه وقف شود و کارشناسان اداره اوقاف نیز نیازهای روز را به خیران اطلاع‌رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران نیازهای وقفی برای شهرستان را نیازسنجی کنند تا وقف‌های جدید بر اساس نیاز جدید ثبت شود گفت: وقف علمی یکی از نیازهای روز جامعه است که به دانش آموزان و دانشجویان نیازمند می‌توان کمک کرد تا تعلیم و تربیت شوند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود با بیان اینکه باید نیازهای جامعه برای وقف جدید احصاء و بر اساس آن‌ها وقف جدید صورت گیرد تصریح کرد: منظور از وقف این نیست که مردم وقف را فقط به اوقاف بسپارند بلکه اوقاف نقش نظارتی بر روی اوقاف دارد و می‌شود از ظرفیت ائمه جمعه و غیره نیز استفاده کرد.

پاکیزه با بیان اینکه قرآن هنوز شناخته‌شده نیست افزود: در شهرستان لنگرود هیچ موقوفه قرآنی نداریم البته برخی مراکز به نام موقوفه قرآنی وجود دارد ولی در این راستا فعالیت صورت نمی‌گیرد.

وی با اذعان به اینکه دست نیاز به روی خیران برای وقف قرآنی دراز می‌کنم بیان کرد: ۹۰ درصد موقوفات لنگرود وقف حضرت سیدالشهدا است که فقط باید برای امور روضه و مراسم‌های عزاداری هزینه شود که ریشه در معتقد بودن مردم شهرستان دارد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود با بیان اینکه سالانه ۱۵ میلیون تومان از محل موقوفات و نیت واقف صرف مراسم‌های عزاداری می‌شود گفت: برای نخستین بار در استان گیلان یک وقف جدید با مشارکت ۱۱۰ نفر خانم به ارزش ۲۰۰ میلیون ریال برای ترویج فرهنگ فاطمی وقف شد.

پاکیزه با اشاره به توجه ویژه اوقاف برای وقف مشارکتی توسط خیران تصریح کرد: دارو و درمان، مسکن، تأمین جهیزیه، وقف برای حمایت از اصحاب رسانه و معیشت طلاب، احداث مسجد و کمک برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان ازجمله موضوعاتی است که هیچ وقفی در این زمینه در شهرستان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در شهرستان لنگرود ۳۳۳ موقوفه مادر، ۱۲۸۴ رقبه و ۲۹۶ اشتراک تولیه وجود دارد افزود: شش وقف تا پایان سال ۱۳۹۶ به ارزش ۲۰ میلیارد ریال در شهرستان لنگرود ثبت شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود با اشاره به وجود هشت طرح عمرانی در گل‌سفید، حاجی سرا، ملاط، دیوشل، کومله، پروش، شاه اولیا شلمان و سفید آستانه خاطرنشان کرد: ۱۳ پروژه عمرانی به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۷۴ میلیون ریال برای بقاع متبرکه شهرستان اختصاص و هم‌اکنون کارهای اجرایی در حال انجام است.

پاکیزه با بیان اینکه ۱۳۵ شغل به‌صورت مستقیم و ۳۱۰ شغل نیز به‌صورت غیرمستقیم در سطح بقاع ایجادشده است خاطرنشان کرد: تکنسین‌ها، استادکاران، مهندسین، کارگران و غیره از افراد محلی برای ساخت و تعمیر بقاع متبرکه و موقوفات به‌کارگیری شدند.

وی با اشاره به سواستفاه برخی افراد از موقوفات افزود: عده‌ای برای دریافت منفعت بیشتر زمین‌های وقفی با نیت مشخص را بدون اعلام به خریدار جدید می‌فروشند و نیت واقف نیز به مالک جدید گفته نمی‌شود که این خلاف قانون و شرع است که خریداران زمین در مناطق روستایی به این موضوع توجه کنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان لنگرود با بیان اینکه عده‌ای از اجازه نشین ها در موقوفات از سال ۱۳۴۲ اجارات خود را پرداخت نکرده‌اند گفت: بزرگ‌ترین بدهکاران به اوقاف دستگاه‌های دولتی هستند که علی‌رغم پیگیری‌های زیاد هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم.

پاکیزه با بیان اینکه اداره اوقاف اجازه تغییر نیت واقف و تغییر خرج کرد پول وقف را ندارد افزود: اوقاف زیر فشار هیچ دستگاهی نمی‌رود و وظیفه دارد موقوفات را بر اساس نیات واقف و شرع مقدس عمل کند.

وی با اشاره به ظرفیت آستان مقدس سید محمد کیاکلایه تصریح کرد: واقعاً بد است که این بقعه با قدمت دیرینه شناسنامه‌ای ندارد و هر شهرداری که مشغول به کار شد چنگی به زمین آستان سید محمد کیاکلایه زد ولی اخیراً در زمان شهردار فعلی جلساتی برگزار شد که همکاری خوبی در حال انجام است.

انتهای پیام/