تحویل بسته‌های حمایتی تا آخر آبان؛ دارایی دولت ۷۰۰۰ تریلیون تومان شد
تحویل بسته‌های حمایتی تا آخر آبان؛ دارایی دولت ۷۰۰۰ تریلیون تومان شد
وزیر امور اقتصاد و دارایی کشور گفت: تحریم‌های ظالمانه فعلی جای نگرانی ندارد.

به گزارش لنگرخبر، فرهاد دژپسند در برنامه نگاه یک در خصوص شرایط تحریمی کشور افزود: بیشتر تحریمهای چندجانبه را پشت سر گذاشته‌ایم و تحریمهای ظالمانه فعلی جای نگرانی ندارد.

او در اشاره به برنامه‌های دولت و وزارت اقتصاد در شرایط کنونی گفت: اول باید بدانیم تحریمها با ما چه‌کار می‌کند، تحریمها می‌خواهد مردم را از دولت بریده و ناامیدی میان ملت ایجاد کند. تحریمها قصد دارد ورودی‌های کشور را مسدود کند به این خاطر تحریم نفتی و مشتقات آن جدی گرفته می‌شود.

دژپسند ادامه داد: اگر مردم احساس کنند با دولت و حکومت هستند، بخشی از گامهای لازم برداشته شده است حال اینکه چگونه باید این حس پدید آید. حکومت باید در رفتارش ثابت کند که هدفی جز افزایش رفاه مردم ندارد و آرامش و آسایش مردم را در اولویت قرار دهد. اگر رقابت‌ها را برای انتخابات نگه داریم و پس از انتخابات به رفاقت بپردازیم و لباس همفکری بپوشیم می‌توانیم گامی مناسب در این راستا برداریم.

او افزود: بعد از تأمین منابع و ایجاد آسایش باید به داشته‌هایمان توجه کنیم و بهره‌وری را حداکثر سازیم، باید از ظرفیت‌های خالی استفاده کنیم. باید دارایی‌های دولت را اهرمی کنیم برای خروج از شرایط تحریم به این منظور توانسته‌ایم محاسبه‌ای دقیق از دارایی‌های دولت تهیه نماییم.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: در حال حاضر دارایی‌های دولت چیزی حدود هفت‌هزار، هزار میلیارد تومان اعم از مستغلات و اماکن است که بیست درصد این رقم حدود هزار و چهارصد و چهل میلیارد تومان خواهد بود و همین مبلغ برای ایجاد اهرم محرک اقتصادی کافیست. این رقم می‌تواند به‌گونه‌های مختلفی وارد اقتصاد کشور شود، یا به‌فروش برسد یا نیازمندیهای برخی شرکتها به املاک تأمین گردد.

او ادامه داد: واگذاری شرکتهای دولتی از دیگر اقدامات مؤثر در ایجاد تحرک اقتصادی خواهد بود البته موانع اجتماعی و فرهنگی بسیاری سد راه این طرح وجود دارد. البته ما نمی‌خواهیم در راستای کوچک‌سازی دولت، بحرانهای بیکاری ایجاد کنیم بلکه هدف ما تنوع‌بخشی به نیروی کار توسط آموزشهای فنی و حرفه‌ای خواهد بود آن‌هم در جهت افزایش سود و منافع شرکتهای خصوصی‌سازی‌شده واقعی است.

دژپسند در خصوص تورم و عوامل وابسته آن گفت: گاهی اوقات به‌دلیل افزایش نرخ ارز و مشکل در تأمین مواد اولیه، تورم ناشی از فشار هزینه حاصل می‌شود و برخی مواقع بی‌اعتمادی به آینده می‌تواند انتظارات را بالا ببرد که تقاضا افزایش می‌یابد و در نهایت تورم بالا خواهد رفت. این‌که در دولت آقای روحانی، تورم به‌خوبی کنترل شده است می‌توان علت آن را کنترل انتظارات بیان کرد، یعنی من به‌عنوان خریدار امید داشته‌ام که در آینده کالا و خدمات ارزانتر خواهد شد و یا اطمینان داشته‌ام که گرانتر نمی‌شود پس شتابی برای خرید نداشته‌ام. اگر این احساس دوباره احیاء شود می‌تواند به شرایط اقتصادی کشور کمک بسیار کند ولی دشمن نمی‌خواهد چنین اتفاقی رخ دهد.

دژپسند در ادامه برنامه نگاه یک اظهار کرد: زمانی که درباره بازار مالی صحبت می‌شود بازار پول نباید این‌قدر نقش داشته باشد بلکه باید بازار سرمایه جایگزین آن شود.

وی گفت: در ۲ سال اخیر بازار سرمایه با توجه به شرایط، خود را سرپا نگه داشته است.

دژپسند با بیان اینکه “باید عمق بازار سرمایه را افزایش دهیم” تصریح کرد: نرخ سود باید مثبت باشد و زمانی که تورم یک‌رقمی شد نرخ سود نیز باید عکس‌العمل نشان می‌داد.

وی درباره اصلاح نظام بانکی با ابراز اینکه “همچنان از شرایط گلایه داریم” گفت: برنامه باید به‌گونه‌ای طراحی شود که مجریان با علاقه آن را اجرا کند.

دژپسند اضافه کرد: البته میان مدیران بانک‌ها این علاقه وجود دارد و هر بانکی برنامه مشخصی دهد تا با پایش آن، برنامه اجرایی شود.

وی اعلام کرد: اصلاح نظام بانکی را از هفته پیش آغاز کردیم.

دژپسند ابراز کرد: بانک‌ها از بالا بودن میزان مطالباتشان دچار مشکل هستند.

وی در پاسخ به اینکه “آیا حدود ۱۱۰هزار میلیارد تومان از مطالبات بانکی در اختیار ۸ نفر است یا خیر؟” گفت: در اعداد تأمل و بر اساس تعاریف آنها را بررسی می‌کنم.

دژپسند افزود: بدهی دولت به نظام بانکی ادعایی است که بانک‌ها آن را مطرح می‌کنند و ما نمی‌توانیم تا زمانی که این ادعا حسابرسی نشده باشد آن را بپذیریم.

وی گفت: باید با مردم صادق باشیم و مباحث را شفاف بگوییم زیرا شفافیت راهکار مبارزه با فساد است.

دژپسند خاطرنشان کرد: از کسی که افشاگری‌اش منتهی به صدور حکم می‌شود باید قدردانی کرد.

وی گفت: اگر می‌خواهیم با فساد بجنگیم باید کارها الکترونیکی شود و از اقتصاد مقاوم به‌سمت اقتصاد هوشمند برویم و آن را الکترونیکی کنیم.

دژپسند در پاسخ به این سؤال که “آیا فساد سازمان‌یافته‌ای وجود دارد؟” تصریح کرد: فساد سازمان‌یافته تعریف دارد، اگر منظور فساد از صدر تا ذیل باشد چنین فسادی وجود ندارد اما اگر منظور فساد گسترده و شبکه‌ای است چنین فسادی داریم.

وی با طبیعی خواندن مقاومت برخی دستگاه‌ها برای پیوستن به شبکه الکترونیکی گفت: نباید از الکترونیکی کردن اقتصاد عقب‌نشینی کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در این شرایط افزایش مالیات‌ها توجیهی ندارد و بهتر است درباره کاهش آن مطالعه شود.

دژپسند گفت: به هیچ وجه افزایش نرخ مالیات‌ها مطرح نیست.

وی با اظهار اینکه “از ظرفیت مالیات استفاده نمی‌کنیم” گفت: اکنون سهم مالیات در اقتصاد کشور ۷ درصد است که باید آن را به ۱۰ درصد برسانیم.

دژپسند گفت: در چند سال اخیر بخش مالیات عملکرد خوبی داشته است اما باید راه‌های فرار و اجتناب از مالیات بسته شود.

وی یادآور شد: شناسایی پایه‌های جدید مالیاتی و لغو برخی معافیت‌ها موجب افزایش درآمد مالیاتی می‌شود.

دژپسند گفت: مالیات‌ها باید بدون فشار بر مردم و مالیات دهندگان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه مالیات نباید فقط ابزار درآمد دولت باشد اضافه کرد: مالیات ابزاری برای آرایش فعالیت‌های اقتصادی و زدودن فعالیت‌های مخرب در این بخش است.

دژپسند گفت: موافق مالیات بر عایدی سرمایه هستم اما نرخ مالیات نباید تولید را کور کند و سرمایه‌ها را فراری دهد.

وی درباره برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین اعلام کرد: تاکنون هیچ قراری در این زمینه گذاشته نشده است.

دژپسند گفت: مراکز پژوهشی بسته‌هایی را ارائه داده‌اند که این بسته‌ها در دست بررسی و تاکنون هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

وی افزود: با توجه به اینکه بنزین یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هدررفت منابع ملی کشور است و این موضوع مورد توجه بسیاری از کارشناسان قرار دارد تعیین قیمت سوخت، فرآیندی را طی می‌کند تا نرخ عادلانه‌ای داشته باشد.

دژپسند درباره بسته‌های حمایتی نیز گفت: بسته‌ها تا پایان این ماه اجرایی می‌شود اما دغدغه این است که شئون مردم حفظ شود.

وی در پایان اظهارداشت: انتظار این است که بر اساس شرایط و عوامل بنیادین نرخ ارز کاهش یابد.

انتهای پیام/