آغاز طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در ۱۱ مرکز لنگرود
آغاز طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در ۱۱ مرکز لنگرود
رئیس اداره بهزیستی لنگرود با بیان اینکه طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم کودکان از اول آبان آغاز و تا پایان آذرماه ادامه دارد گفت: این طرح ملی در 11 مرکز تحت پوشش بهزیستی اجرا می‌شود که کودکان 3 تا 6 سال در این مراکز موردسنجش بینایی قرار می‌گیرند.

پیمان محمدی پور در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر با اشاره به افتتاح برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم دریکی از پایگاه‌های دائمی این شهرستان اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی بهزیستی پیشگیری از معلولیت است که با صرف کمترین هزینه و پیگیری، جلوی هزینه‌های مادی و روحی که به‌واسطه نابینایی بر جامعه و خانواده‌ها تحمیل می‌شود بگیرد که این کار در قالب طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم یک از برنامه‌های ماندگار سازمان بهزیستی است گفت: در حال حاضر تعداد ۳۳۰ نفر نابینا و کم‌بینا در  شهرستان لنگرود وجود دارد که بهزیستی با طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم به دنبال پیشگیری از اختلالات بینایی و کم‌بینایی در سطح جامعه است.

رئیس اداره بهزیستی لنگرود با بیان اینکه طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم کودکان از اول آبان آغاز و تا پایان آذرماه ادامه دارد گفت: این طرح ملی در ۱۱ مرکز تحت پوشش بهزیستی اجرا می‌شود که کودکان ۳ تا ۶ سال در این مراکز موردسنجش بینایی قرار می‌گیرند.

محمدی پور با تأکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است افزود: مشکلات بینایی و تنبلی چشم فقط با انجام غربالگری قابل‌تشخیص و مداوا است که تشخیص آن جهت پیشگیری و درمان زودتر، در این طرح ملی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح غربالگری تنبلی چشم در طول سال در ۱۱ پایگاه دائمی لنگرود انجام می‌شود تصریح کرد: در سال ۹۶ حدود ۴۰۰۰ نفر از کودکان ۳ تا ۶ سال مورد غربالگری بینایی قرارگرفته که از این تعداد ۱۱۰ نفر از کودکان به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند و  تعداد ۷۳ نفر پس از معاینات پیشرفته به دلیل اختلال بینایی از خدمات بهزیستی بهره‌مند شدند.

رئیس اداره بهزیستی لنگرود با اشاره به اینکه بر طبق آخرین آمار دریافتی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان لنگرود ۵۱۸۶ کودک در سنین ۳ تا ۶ سال در این شهرستان وجود دارند بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود بااطلاع رسانی گسترده و با همکاری رسانه‌ها و کمک مهدهای کودک  بیش از ۹۰ درصد کودکان تحت پوشش برنامه پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) قرار بگیرند.

انتهای پیام/