دلالان نمی‌گذارند نرخ ارز پایین‌تر بیاید
دلالان نمی‌گذارند نرخ ارز پایین‌تر بیاید
پیش‌بینی‌ها در خصوص کاهش نرخ ارز در بازار درست از آب در‌آمد و نرخ خرید و فروش ارز طی چند روز گذشته به پایین‌ترین نرخ چند ماه پیش رسید، اما مقاومت دلالان ارزی اجازه ثبت یک رکورد در کاهش نرخ ارز را نداد.

به گزارش لنگرخبر، پیش‌بینی‌ها در خصوص کاهش نرخ ارز در بازار درست از آب در‌آمد و نرخ خرید و فروش ارز طی چند روز گذشته به پایین‌ترین نرخ چند ماه پیش رسید، اما مقاومت دلالان ارزی اجازه ثبت یک رکورد در کاهش نرخ ارز را نداد.
صبح شنبه دلالان ارزی روز خود را با رقم ۱۱۵۰۰ تومان برای هر دلار آغاز کردند. رقمی که می‌توانست دلالان ارزی را با یک ضرر هنگفت روبه‌رو کند؛ چراکه آنان پس از بازگشت دلار به کانال ۱۲ هزار تومان، بر این باور بودند که این حداکثر افت قیمت ارز طی ماه‌های اخیر خواهد بود. بنابر همین استدلال بود که آن‌ها خرید ارز از بازار را آغاز کرده بودند، اما پیش‌بینی آن‌ها در خصوص آینده قیمت ارز اشتباه از آب در‌آمد و بازار ارز رقم ۱۱۵۰۰ تومان را نیز تجربه کرد. عددی که شوکی بزرگ برای سرمایه‌گذاران روی ارز محسوب می‌شد.

دلالان و صرافان نه خریدند و نه فروختند

پس از این اتفاق بود که دلالان ارزی و صرافان خرید و فروش را در بازار متوقف کردند و نه‌تن‌ها ارزی به هیچ مراجعه‌کننده‌ای نمی‌فروختند، بلکه حتی اگر فردی قصد فروش ارز خود را در بازار نیز داشت، به خاطر ترس از افت بیشتر قیمت ارز و ادامه زیان از خرید ارز آنان خودداری می‌کردند، اما روز گذشته تحت‌تأثیر همین عامل و چند عامل دیگر، بار دیگر رشد نرخ ارز از سر گرفته شد و مشاهدات میدانی از ثبت نرخ ۱۳ هزار تومان برای هر دلار در تابلوی صرافی‌ها حکایت می‌کرد، با این حال آن چیزی که بیش از پیش به چشم می‌آید، وجود آرامش در بازار است و افراد بسیار معدودی برای خرید و فروش ارز به بازار مراجعه می‌کنند.

معامله‌گران چه دیدگاهی دارند؟

درباره برگشت قیمت دلار و پایان روند کاهشی پس از هفت افت متوالی، دو دیدگاه در میان معامله‌گران وجود داشت. گروهی باور داشتند معامله‌گران با تصور اینکه قیمت به پایین‌ترین نرخ خود رسیده، خرید‌های خود را افزایش داده‌اند. سناریوی دیگری که برخی فعالان بازار بر آن تأکید داشتند آن بود که بانک مرکزی به‌عنوان مداخله‌گر برای کنترل بازار در اولین روز هفته جاری تاکتیک خود را عوض کرد و سعی داشت که دامنه نوسانات را محدودتر کند. به باور آنها، بانک مرکزی می‌داند که کاهش شدید قیمت‌ها می‌تواند برگشت سریع‌تر را در پی داشته باشد، پس سعی کرد خود این برگشت را در دامنه کم مدیریت و راه بازگشت نوسان‌گیران را برای کسب سود محدودتر کند.

شیوه مدیریت بانک مرکزی

با این حال، بازارساز که همان بانک مرکزی است، برخلاف انتظار دیروز بیشتر قصد داشت قیمت را مدیریت کند و با حفظ ثبات بازار، قیمت‌ها را در دامنه خاصی محدود کند؛ چراکه اگر قیمت‌ها ۱۰ روز در محدوده خاصی ماندگار شوند، بازارساز به تدریج می‌تواند توجه افراد بیشتری را از بازار منحرف کند. در‌حالی‌که از نظر برخی معامله‌گران کاهش شدید قیمت‌ها تنها توجه نوسان‌گیران را به خود جلب خواهد کرد. در نتیجه بازارساز ترجیح می‌دهد شدت این نوسان را کاهش دهد تا بازار بیشتر طعم ثبات را تجربه کند؛ در کنار این، دلالان بازار نیز متوجه می‌شوند که بیشتر از آنکه آن‌ها تعیین‌کننده جهت بازار باشند، مدیریت بازار در اختیار بازارساز قرار گرفته است؛ در نتیجه با احتیاط بیشتری رفتار خود را تنظیم می‌کنند.

دیدگاه بدبینانه دیگری نیز در این خصوص وجود دارد که می‌گوید معامله‌گران در کف ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی خرید‌های خود را افزایش دادند تا از شکست یک سطح مهم حمایتی جلوگیری کنند. معامله‌گران فنی باور داشتند این مرز برای بازیگران فنی بازار بسیار مهم بود و در صورت شکست آن، احتمال نزول شاخص ارزی به زیر مرز ۱۰ هزار تومانی وجود داشت. خطر این کاهش برای معامله‌گران موجب می‌شد که آن‌ها در سطح ۱۱هزار و ۹۰۰ تومانی موقعیت خرید بگیرند و امید خود را به افزایش دوباره زنده نگه دارند. از این رو لازم است بانک مرکزی در کنار تلاش خود برای کنترل بازار به واسطه تزریق ارز و بازار‌سازی، با استفاده از ابزار‌های دیگر همچون مالیات و کنترل حساب، مانع از سو‌ءاستفاده دلالان و معامله‌گران از شرایط افت قیمت ارز شوند.

سکه تحت تأثیر دلار

اما در روزی که دلار مسیر قیمتی خود را به آرامی تغییر داد، سکه تمام بهار آزادی نیز توانست به بالای ۴میلیونی بازگردد. این افزایش در حالی به ثبت رسید که فلز گرانبهای داخلی طی هفته گذشته شش کاهش متوالی را به ثبت رسانده و نزدیک به ۸۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده بود. پس از این افت سنگین، دیروز بازار کمی رو به سوی قیمت‌های بالاتر آورد؛ هر چند که توان صعود به قیمت‌های بالای ۴میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را از خود نشان نداد؛ در نتیجه می‌توان گفت: سکه همچنان در گیر و دار مرز ۴میلیون تومان است.

انتهای پیام/