مناسب‌سازی مطالبه حقوقی معلولان است/لزوم ایجاد تشکل برای پیگیری مشکلات توان‌خواهان بهزیستی
مناسب‌سازی مطالبه حقوقی معلولان است/لزوم ایجاد تشکل برای پیگیری مشکلات توان‌خواهان بهزیستی
در دیدار مسوولان لنگرود با تعدادی از توان‌خواهان بهزیستی از مناسب‌سازی به‌عنوان یک مطالبه قانونی تأکید و به لزوم ایجاد تشکل برای پیگیری مشکلات توان‌خواهان بهزیستی اشاره شد.

به گزارش لنگرخبر، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در دیدار با تعدادی از توان‌خواهان بهزیستی در سالن اجتماعات این اداره با تأکید بر استمرار این نوع جلسات اظهار کرد: مناسب‌سازی مطالبه قانونی معلولان است که در مجلس نیز این قانون مصوب و به شهرداری‌ها و ادارات ابلاغ‌شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها نسبت به مناسب‌سازی توجه ویژه داشته باشند افزود: بسیاری از مناسب‌سازی‌ها و ایجاد رمپ‌ها هزینه‌های زیادی ندارد و در زمان انجام کار عمرانی با مهندسی مناسب انجام می‌شود‌.

مهرداد لاهوتی با بیان اینکه مناسب‌سازی مطالبه حقوقی توان‌خواهان بهزیستی و معلولان است گفت: آماده‌ایم تا در تأمین زمین و تسهیلات برای توان‌خواهان کمک کنیم و در این مسیر از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم.

معلولان به دنبال ایجاد تشکل باشند

سرپرست فرمانداری لنگرود نیز با ابراز خوشحال از حضور خود در جمع توان‌خواهان اظهار کرد: اعتقاددارم که اگر بینا و شنوا هستیم باید توان‌خواهان را ببینیم و بشنویم و در حد توان برای معلولان خدمت کنیم.

محمد رنجبر با بیان اینکه معلولان با هماهنگی بهزیستی به دنبال ایجاد تشکل باشند گفت: معلولان می‌توانند با تشکیل جلسات داخلی مشکلات معلولان را جمع‌بندی رو به مسوولان ارجاع و پیگیری کنند.

بهره‌مندی ۲۶۷۸ توان‌خواه بهزیستی از مستمری

رئیس اداره بهزیستی لنگرود با اشاره به حمایت مسوولان شهرستان از این اداره اظهار کرد: تعدادی از افراد به نمایندگی از جامعه معلولان در جلسه حضور دارند که هرکدام در زمینه‌هایی تخصص دارند و در اطراف خود نیز اثرگذار هستند.

پیمان محمدی پور شرط رسیدن به شعار حمایت از معلولان مناسب‌سازی در جامعه است افزود: معلولان حدود ۱۰ درصد اقلیت یک جامعه را تشکیل می‌دهند که بزرگ‌ترین اقلیت‌ها هستند.

وی با اشاره به تعداد پرونده‌های موجود در بهزیستی شهرستان لنگرود گفت: از ۳۲۰۰ پرونده توان‌بخشی بهزیستی لنگرود، ۲۶۷۸ پرونده از مستمری بهره‌مند هستند.

شهردار لنگرود نیز با اشاره به ابلاغ طرح مناسب‌سازی‌ها به شهرداری‌ها اظهار کرد: از زمان حضور خود در شهرداری در زمان انجام کارهای عمرانی مناسب‌سازی هم مدنظر قرار گرفت و در حال انجام است.

سید مهدی رجایی با اشاره به کمک‌های شهرداری به معلولان گفت: شهرداری آماده است تا تعداد سانس های بیشتری برای ورزش معلولان در اختیار آنان قرار دهد.

بارها مردم درخواست کمک من را رد کردند

یکی از توان‌خواهان بهزیستی لنگرود نیز با بیان اینکه حدود ۵۵ سال است که معلول هستم و در تمام این مدت نیز فعالیت اجتماعی داشتم اظهار کرد: امکان تردد در داخل شهر لنگرود برای معلولان فراهم نیست و بارها در خیابان از ویلچر پرت شدم و برخی از مردم به من کمک کردند.

میرجهانبخش با بیان اینکه بارها مردم درخواست کمک من را رد کردند گفت: در شرایط کار امروز حرف اول را ابزار می‌زند و برای تهیه ابزار نیز درخواست وام کردم ولی کسی پاسخگو نبود.

پارکینگ خودرو معلولان توسط افراد عادی اشغال می‌شود

یکی دیگر از توان‌خواهان بهزیستی نیز با بیان اینکه ۱۴ سال است که دچار ضایعه نخاعی شده‌ام اظهار کرد: معلولان هیچ تفریحی و امکاناتی در سطح شهر ندارند.

مهدی زائررضایی با بیان اینکه مأموران راهنمایی و رانندگی با چشم دیگری به معلولان نگاه می‌کنند گفت: در سطح شهر مکان‌هایی برای پارکینگ ویژه معلولان در نظر گرفته‌شده و بااینکه خودرو معلولان دارای پلاک ویژه هست ولی هیچ‌وقت مکان پارک خالی نیست و توسط افراد عادی اشغال می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ‌وقت دوست نداریم فقط از مسوولان درخواست پول و کارهای عادی داشته باشیم گفت: معلولان توانایی این را دارند که خودکفا باشند و با دریافت وام می‌توانند برای خود اشتغال ایجاد کنند.

غلامرضا ابراهیمی دیگر توان‌خواه بهزیستی نیز با بیان اینکه در زندان لنگرود مشغول آموزش چرم‌دوزی به زندانیان هستم اظهار کرد: مناسب‌سازی در ادارات یکی دیگر از مشکلات معلولان است که در تردد و پیگیری کارهای اداری خود با مشکل عمده‌ای مواجه هستند.

پشیمان دیگر توان‌خواه بهزیستی نیز با اشاره به توانایی معلولان در تولید محصولات و اشتغال اظهار کرد: اکثر معلولان از توانایی مالی مناسبی برخوردار نیستند و اگر مسوولان مکانی را برای ارائه تولیدات معلولان در اختیار این قشر قرار دهند اقدام بزرگی است.

مردم نابینایان و معلولان را به چشم متکی می‌بینند

امیرمحمد نژادپورحسین توان‌خواه روشندل لنگرودی نیز با بیان اینکه سال آخر دبیرستان هستم اظهار کرد: متأسفانه مردم نابینایان و معلولان را به چشم متکی می‌بینند و این اصلاً رفتار درستی نیست.

معلولان به دنبال ترحم نیستند

سامان رضی عضو تیم ملی وزنه‌برداری جانبازان و معلولین نیز با بیان اینکه معلولان به دنبال ترحم نیستند اظهار کرد: مناسب‌سازی مهم‌ترین مسئله معلولان است که حداقل نیاز اولیه یک انسان می‌باشد و اگر مسوولان به این موضوع توجه کنند کمک بزرگی است.

به گزارش لنگرخبر، بیمه درمان و بیمه بازنشستگی، ایجاد باشگاهی برای معلولان از دیگر درخواست‌های توان‌خواهان از مسوولان بود.

انتهای پیام/