۷۰۰۰ هکتار از باغات چای گیلان به حال خود رها شده است
۷۰۰۰ هکتار از باغات چای گیلان به حال خود رها شده است
نماینده مردم لنگرود در مجلس گفت:‌ ۷ هزار هکتار از باغات چای گیلان رها شده است به طوری‌که کشاورزان استان بدون مساعدت دستگاه‌های متولی توانایی آباد کردن این اراضی را ندارند.

به گزارش لنگرخبر،‌ مهرداد بائوج لاهوتی در جلسه مشترک مجمع نمایندگان گیلان و سپاه قدس گیلان در رشت اظهار داشت: ۷ هزار هکتار از باغات چای گیلان رها و تبدیل به مخروبه شده است و کشاورزان استان بدون مساعدت‌های لازم توانایی آباد کردن این اراضی را ندارند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس مطالبه‌گری نمایندگان و گرفتن سهم استان گیلان از ردیف‌های بودجه را متذکر شد و بیان داشت:‌ یکی از مشکلات دستگاه‌های اجرایی گیلان این است که برخلاف عملکردشان در حوزه جذب بودجه شفاف هیچ فعالیتی برای جذب بودجه پنهان از خود نشان نمی‌دهند.

عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه گیلان در حوزه جذب بودجه پنهان بسیار ضعیف عمل می‌کند ابراز داشت: دولت ۳ میلیون دلار را به بخش طرح‌های آبخیزداری در کل کشور اختصاص داده است بنابراین انتظار داریم دستگاه‌های ذیربط در گیلان برای جذب این اعتبارات تلاش کنند.

بائوج لاهوتی از تخصیص ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار در حوزه اجرای پروژه‌های آب شرب روستایی کشور خبر داد و تصریح کرد: به اعتقاد بنده به جای اینکه اجرای این دست از پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی را به دست پیمانکاران بسپاریم می‌توانیم از ظرفیت عظیم بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان استفاده کنیم.

وی وجود ۷ هزار هکتار باغ چای مخروبه در سطح گیلان را ‌نگران‌کننده اعلام کرد و اظهار داشت: صنعت چای به علت تغییر در راهبردها در سال‌های اخیر با تحولات بسیار مثبتی مواجه بوده است بنابراین انتظار داریم دستگاه‌های متولی با تجمیع توان خود در مسیر احیای اراضی چای بلااستفاده اقدام کنند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس واردات بیش از اندازه برنج در کشور را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد: با توجه به تولید‌ ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج در کشور و مصرف سالانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این محصول،‌ واردات خارج از اندازه برنج خارجی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه و محاسبات مجلس احیاء جایگاه گیلان در حوزه تولید ابریشم را ضروری خواند و گفت: در گذشته سالانه حدود هزار تن نخ ابریشم در شمال کشور تولید می‌شد بنابراین باید با اصلاح زیرساخت‌های صنعت ابریشم در گیلان از واردات این محصول به داخل کشور جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/