کالا در گمرک؛ گرانی در بازار
کالا در گمرک؛ گرانی در بازار
در ماه‌های اخیر، بعضی کالاها به شکل عجیبی گران شدند و مردم را با مشکل مواجه کردند. اما بررسی عوامل این گرانی‌ها نشان می‌دهد که در موارد متعددی، بی‌تدبیری‌ها عامل گرانی شده و نه تحریم یا کمبود کالا.

به گزارش لنگرخبر، فارس نوشت: در ماه‌های اخیر، کالاهای بسیاری به طور ناگهانی دچار جهش قیمتی شدند و مردم را با مشکلات اساسی مواجه کردند. کالاهایی که گاه مانند پوشک جزو نیازهای ضروری مردم بودند و گاه مانند موبایل، به‌عنوان شاخصی برای وضعیت بازار به حساب می‌آمدند.

البته به دلیل تلاطم قیمت دلار، معمولا علت گرانی این کالاها نیز به قیمت دلار ربط داده شد. اما پس از مدتی و با کاهش التهابات مشخص شد که عامل بسیاری از این گرانی‌ها دلار نبوده بلکه بی‌تدبیری‌ها و یا حتی گاهی کارشکنی‌های دستگاه‌های دولتی مسبب این مشکلات بوده است.

در این ویدئوی یک دقیقه‌ای، مروری کرده‌ایم بر علت گرانی چند کالایی که با جهش افسارگسیخته قیمت، نه‌تنها آرامش مردم را به هم زدند و نارضایتی عمومی را بالا بردند بلکه کل بازار را نیز متاثر از خود کرده و به تلاطم کشیدند. کالاهایی همچون پوشک، لاستیک کامیون، مرغ، موبایل، قطعات خودرو و یا حتی خود خودرو!