ارسال پرونده فروشنده پرندگان وحشی در لنگرود به مرجع قضایی
ارسال پرونده فروشنده پرندگان وحشی در لنگرود به مرجع قضایی
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان لنگرود از ارسال پرونده یک فروشنده به جرم عرضه و فروش پرندگان وحشی شکار شده به مرجع قضایی خبر داد.

سید امین نجات در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر با اشاره به پایش مستمر از بازار لنگرود اظهار کرد: از مغازه‌ای در بازار ماهی‌فروشان که مبادرت به عرضه و فروش پرندگان شکار شده می‌کرد با اخذ دستور دادستان و با حضور کارشناسان اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان و مأمورین نیروی انتظامی، دو قطعه فلامینگو، ۱۵ قطعه خوتکا، یک قطعه اردک تاجدار و دو قطعه چنگر کشف و ضبط شد.

وی با بیان اینکه با توجه به جرم بودن فعل ارتکابی، متهم به همراه پرونده به مراجع قضایی معرفی شد افزود: این اداره با هرگونه عرضه و فروش پرندگان وحشی برخورد قاطع کرده و از همکاری دادستان شهرستان در اعمال قانون در زمینه فروش، حمل و عرضه پرندگان وحشی تشکر می‌کنم.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست لنگرود گفت: مجازات حمل، عرضه و فروش جانوران وحشی تا ۶ ماه حبس بوده و چنانچه پرندگان در معرض فروش از نوع پرندگان شکاری باشند مجازات نقدی تا ۱۲۰ میلیون ریال به همراه مجازات حبس تا سه سال در پی خواهد داشت.

فلامینگو گونه حمایت‌شده است که با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، آبچر با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگ‌های سفید و صورتی است.

رژیم غذایی فلامینگو سخت‌پوستی به نام آرتمیا است و از حلزون و گیاهان نیز تغذیه می‌کند.

این پرندگان به‌صورت دست جمعی و در دسته‌های چند هزارتایی زندگی می‌کنند و در مرداب‌های ساحلی کم‌عمق، مانداب‌های حاصل طغیان دریاچه‌ها، لجن‌زارها و غیره به سر می‌برند.