سرعت انتقال اطلاعات و مصلحت‌اندیشی در جامعه موجب شکاف بین نسل‌ها شده است
سرعت انتقال اطلاعات و مصلحت‌اندیشی در جامعه موجب شکاف بین نسل‌ها شده است
در نخستین جلسه گفت‌وگوی بین نسل‌ها از سرعت تغییرات در جامعه و مصلحت‌اندیشی یا ترس به‌عنوان دلایل فاصله و شکاف بین نسل‌ها نام‌برده شد.

به گزارش لنگرخبر، سرپرست فرمانداری لنگرود ظهر امروز در نخستین جلسه گفت‌وگوی بین نسل‌ها در دفتر فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: اعتقادداریم در حوزه‌های مختلف، فرهنگ باید به‌عنوان عامل اصلی هر جامعه باشد و تا زمانی که فرهنگ در جامعه‌ای نهادینه نشود نمی‌توان انتظار پیشرفت را داشت.

وی با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: شکل‌گیری انقلاب اسلامی نیز بر طبق گفتمان ارزش‌های اسلامی و فرهنگ بناشده است و این نشان از قدرت و اهمیت فرهنگ می‌دهد.

محمد رنجبر با اشاره به یکی از روش‌های انتقال فرهنگ افزود: یکی از دغدغه‌های موجود انتقال اطلاعات و گفت‌وگوی بین نسل‌ها است و باید جوانان آینده از گذشته خود به‌صورت مستند و دقیق باخبر باشند تا به آن پایبند شوند.

سرپرست فرمانداری لنگرود با بیان اینکه جوان امروز دارای دانش روز و نسل گذشته دارای تجربه است تصریح کرد: باید تجربه نسل گذشته کشور بادانش امروز جوانان در راستای اهداف انقلاب اسلامی آمیخته شود تا از همه ظرفیت‌های موجود کشور و تفاوت نسل‌ها به نفع انقلاب استفاده شود.

وی با بیان اینکه در عصر اطلاعات، مخاطب رسانه‌ها خود به‌عنوان یکی از اظهارنظر کنندگان هستند گفت: باید از ظرفیت رسانه‌ها برای شناخت بیشتر و بهتر مسائل و دغدغه‌های شهروندان، به نفع کشور و تغییر رویه اشتباه‌های گذشته استفاده کرد.

رنجبر با بیان اینکه کشور دارای بهترین نسل و جوانان است افزود: یکی از ضعف‌های موجود عدم توجه به معرفی الگوی مناسب به نسل جدید است که در این‌ زمینه باید توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

سرپرست فرمانداری لنگرود با تأکید بر استفاده از ظرفیت کارشناسان صاحب‌نظر بیان کرد: فضای کار در زمینه دلایل شکاف نسل‌ها زیاد است و می‌توان با تشکیل نشست‌های هم‌اندیشی، مشکلات و دلایل شکاف‌ها را بررسی و راه‌حل درستی ارائه داد.

جوانان نسل آینده باید از افتخارات انقلاب و رویش‌های آن مطلع باشند

مشاور امور بانوان فرماندار لنگرود نیز با بیان اینکه از انقلاب اسلامی افتخارات زیادی نصیب کشور شده است اظهار کرد: جوانان نسل آینده باید از افتخارات انقلاب و رویش‌های آن مطلع باشند تا آنان نیز بتوانند برای پویایی بیشتر کشور در عرصه‌های مختلف تلاش کنند.

مهری کامکار با تأکید به امید به آینده برای نسل آینده گفت: باید بر روی امید به آینده در نسل جدید و آینده کشور تلاش کرد و باید از کارکردهای گذشتگان نیز برای عبرت‌آموزی در مسیر راه آینده استفاده کرد.

باید از فکر و قدرت جوانان در کنار تجربه بزرگان استفاده کرد

رئیس اداره تبلیغات اسلامی لنگرود نیز با بیان اینکه اسلام و پیامبر اسلام نگاه ویژه‌ای به قدرت درونی نسل جوان دارد اظهار کرد: در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی این نسل جوان بود که امام خمینی به آنان اعتماد کرد و در عرصه‌های بزرگ نقش‌آفرینی کردند.

حجت‌الاسلام محمد امیری با بیان اینکه نگاه رهبری همواره به‌سوی جوانان است گفت: باید از فکر و قدرت جوانان در کنار تجربه بزرگان استفاده کرد و قطعاً این کار موجب پیشرفت یک امت خواهد شد.

سرعت تغییرات در جامعه موجب شکاف بین نسل‌ها شده است

مدیر آموزش‌وپرورش لنگرود نیز با بیان اینکه سرعت تغییرات در جامعه و جهان موجب شکاف بین نسل‌ها شده است اظهار کرد: سرعت انتقال داده‌ها در جهان و فعالیت دشمنان باعث شده تا برخی از جوانان از فرهنگ غربی تبعیت کنند و از فرهنگ اصلی کشور دور شوند.

جمشید لاهوتی با بیان اینکه والدین در انتقال فرهنگ‌ به فرزندان نقش بسزایی دارند گفت: باید از روش‌های جدید و گفت‌وگو برای گفتمان سازی و انتقال فرهنگ اسلامی و استفاده از خلاقیت‌های نسل جدید استفاده کرد.

باز کردن فضای نقد می‌تواند فاصله بین نسل‌ها را کاهش دهد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لنگرود نیز با بیان اینکه یکی  از موضوعات امروز کشور شکاف نسل‌ها است و اظهار کرد: سرعت انتقال تکنولوژی باعث شده تا در ارتباط بین نسل‌ها اتفاق و دوری انجام شود و این شاید خواسته یا ناخواسته باشد.

سهراب مقدسی با اشاره به نقش مهم رسانه در همه جوامع گفت: رسانه‌ها می‌توانند بااطلاع رسانی درست و به‌موقع در زمینه‌های فرهنگی زمینه لازم‌ برای انتقال فرهنگ درست انقلاب و اسلام را در جامعه انتقال دهند.

وی با بیان اینکه نباید از جوانان استفاده ابزاری شود افزود: باز کردن فضای نقد می‌تواند فاصله بین نسل‌ها را کاهش دهد و در کرسی‌های آزاداندیشی می‌توان به بسیاری از سؤالات ذهن جوانان پاسخ داد.

مصلحت‌اندیشی یا ترس موجب افزایش فاصله بین نسل‌ها شده است

رئیس اداره آموزش‌وپرورش کومله نیز با بیان‌ اینکه در آموزش‌وپرورش تفاوت نسل‌ها بیشتر حس می‌شود اظهار کرد: نباید انتظار داشته باشیم همه چالش‌های موجود در طول انقلاب با یک مراسم یا همایش برطرف شود و باید این اقدامات در زمینه‌های گوناگون انجام شود.

وی با بیان اینکه مصلحت‌اندیشی یا ترس موجب افزایش فاصله بین نسل‌ها شده است گفت: در آموزش‌وپرورش اقشار مختلف جامعه حضور دارند و به موضوع فاصله نسل‌ها توجه ویژه‌ای شده که می‌توان‌ از این‌ ظرفیت استفاده کرد.

امیرحسین فیروزان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود نیز با بیان اینکه بخشی از شکاف نسل‌ها مربوط به عدم ارتباط مناسب بین والدین‌‌ و فرزندان است اظهار‌ کرد: افزایش آستانه تحمل نقدپذیری و باز کردن فضای اشتغال به جوانان می‌تواند موجب دل‌بستگی آنان به انقلاب و امیدواری به آینده می‌شود.

انتهای پیام/