رتبه ۱۲ گیلان در پرداخت اشتغال روستایی در کشور/هر شهرستان یک برنامه توسعه و افق دید برای خود تدوین کند
رتبه ۱۲ گیلان در پرداخت اشتغال روستایی در کشور/هر شهرستان یک برنامه توسعه و افق دید برای خود تدوین کند
در جلسه کارگروه استان در سالن فرمانداری ضمن تأکید به حمایت از اشتغال روستایی برای افزایش اشتغال اعلام شد که استان گیلان در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در رتبه 12 كشوري قرار دارد.

به گزارش لنگرخبر، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در جلسه کارگروه استان در سالن فرمانداری این شهرستان یکی از دغدغه‌های همه در کل کشور ایجاد اشتغال است اظهار کرد: یکی از مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری در زمان حاضر در زمینه گردشگری است و این به معنی هتل داشتن و هتل داری نیست و گونه‌های متفاوتی در زمینه گردشگری قابلیت اجرایی دارد و باید به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی استان گیلان و شهرستان لنگرود در خارج از شهرها قرار دارد گفت: چند طرح ملی در شهرستان لنگرود طرح خود را برای دریافت تسهیلات ارائه داده که یکی از این طرح‌ها برای ۳۰۰ نفر اشتغال‌زایی می‌کند.

مهرداد بائوج لاهوتی با بیان اینکه برای ارائه تسهیلات چند گروه ورزشی، اجتماعی، گردشگری، اقتصادی و غیره در نظر گرفته‌شده است افزود: برای پرداخت تسهیلات به بخشی از طرح‌ها در بخش اشتغال روستایی با مشکل مواجه بودیم و مجبور به پرداخت تسهیلات در بخش اشتغال فراگیر شدیم.

آمار ارائه تسهیلات در زمینه گردشگری در استان گیلان پایین است

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه سعی می‌کنم بیشتر نگاه کارشناسی به کارها داشته باشم اظهار کرد: استان گیلان نسبت به استان‌های دیگر دارای غنیمت و ظرفیت بیشتری است و باید از ظرفیت‌های خدادادی استان به نحو احسن استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار میلیارد برای ایجاد اشتغال و پرداخت تسهیلات در نظر گرفته‌شده بود که اکنون این میزان به بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده است گفت: این ارقام نباید برای شغل‌های جدید در نظر گرفته شود و باید این مبالغ به طرح‌هایی باید داده شود که طرح‌های اجراشده را تکمیل و ادامه فعالیت دهند که مقرون‌به‌صرفه تر هم هست.

عیسی منصوری با اذعان به اینکه سقف اختیار پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی توسط استانداران ۱۵ میلیارد تومان است افزود: در دوره‌ای به دنبال این بودیم که جذب تسهیلات را افزایش دهیم که این اشتباه است و پرداخت تسهیلات صرفاً به معنای ایجاد اشتغال نیست.

معاون وزیر کار با بیان اینکه اتخاذشده تا طرح‌های تائید شده در استان به تهران ارسال نشود و تصمیم‌گیری در همان استان باشد تصریح کرد: نظارت از طرح‌های که تسهیلات به آن پرداخت‌شده یکی از ملزومات است تا گزارش دقیق از ارائه کار و ایجاد اشتغال داشته باشیم و مبالغ پرداخت‌شده نیز هدر داده نشود.

وی با بیان اینکه آمار ارائه تسهیلات در زمینه گردشگری در استان گیلان پایین است گفت: این یعنی استان نتوانسته در زمینه دریافت تسهیلات گردشگری خوب کار کند و باید در زمینه طرح‌های it فضای بیشتری را برای انجام کار و گسترش آن و بهره‌مندی از تسهیلات ایجاد کنند.

منصوری با اذعان به اینکه اولویت ما ارائه تسهیلات در بخش خدمات است افزود: باید کمک کنیم تا یک برنامه توسعه لنگرود یا برای هر شهرستان تدوین و در نظر گرفته شود که برنامه عمل مشخص و مشترکی بین مسئولین یک شهرستان به وجود می‌آید که یک کارگروهی نیز با افق مشخصی صورت می‌گیرد.

معاون وزیر کار با بیان اینکه طبق قانون قادر به پرداخت تسهیلات در شهرک‌های صنعتی نیستیم خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات به شهرک‌های صنعتی منوط به قوانینی ازجمله شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر است ولی با یکی از بانک‌ها صحبت شد تا حدود چهار میلیارد برای گسترش فعالیت‌های صنعتی در نظر گرفته شود.

رتبه ۱۲ گیلان در پرداخت اشتغال روستایی در کشور

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گیلان نیز با بیان اینکه میزان پرداخت در نظر گرفته‌شده ۳۰۸ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال روستایی و ۶۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای اشتغال فراگیر پرداخت‌شده اظهار کرد: نظر دولت این نبوده و نیست که دولت بخواهد پول پاشی کند و عزم نظام و دولت برای در نظر گرفتن این مبالغ تسهیلات برای ایجاد اشتغال است نه اینکه صرفاً آماری ثبت شود.

وی با بیان اینکه انحراف یکی از واژه‌هایی است که در زمینه پرداخت وام خوداشتغالی مطرح‌شده گفت: اکثر شهرک‌های صنعتی استان وضعیت مناسبی ندارند و بسیاری از آن‌ها فقط لقب شهرک صنعتی را یدک می‌کشند و قابلیت کار ندارند ولی می‌توان با پرداخت تسهیلات فراگیر باعث فعالیت و ایجاد اشتغال آنان شد.

سید محمد احمدی با بیان اینکه استان گیلان در بخش رتبه‌بندی کشوری نسبت به ۵۰% اعتبارت ابلاغ‌شده اشتغال روستایی و عشایری با ۱۹۵% مبلغ مصوب رتبه ۱۲ کشوری، با ۱۶۴% مبلغ انعقاد قرارداد رتبه ۹ کشوری و با ۱۳۷% مبلغ پرداخت‌شده رتبه ۱۲ کشوری را تاکنون کسب کرده است.

وی با اشاره به رتبه استان در زمینه اشغال فراگیر بیان کرد: گیلان در بخش تسهیلات فراگیر با ۲۸% مبلغ مصوب رتبه ۱۱ کشوری، با ۲۵% مبلغ انعقاد قرارداد رتبه ۱۳ کشوری و با ۱۹% مبلغ پرداخت‌شده رتبه ۱۳ کشوری را تاکنون کسب کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری با بیان اینکه در زمینه پرداخت تسهیلات برای اشغال خرد موفق بودیم و موجب ایجاد اشتغال پایدار شده است گفت: تاکنون ۲۳ میلیارد تومان در قالب ۲۵ طرح تسهیلات پرداخت‌شده و اولویت استان نیز بیشتر در زمینه بوم گردی نیست و باید در زمینه بوم گردی تلاش بیشتری شود.

باید در زمینه اشتغال روستایی نگاه کارشناسی‌تری صورت گیرد

سرپرست فرمانداری لنگرود نیز با بیان اینکه لنگرود یکی از شهرستان‌های پیشرو در ایجاد اشتغال روستایی است اظهار کرد: متناسب با هر دولت، کارهایی در زمینه اشتغال انجام می‌شد که بعضاً برخی کارها برای جمع‌آوری آمار و ارقام بود.

وی با بیان اینکه باید در زمینه اشتغال روستایی نگاه کارشناسی‌تری صورت گیرد گفت: حدود ۲۵۰ روستا در شهرستان قرار دارد که مردم روستاها در زمینه‌های مختلف کشاورزی مشغول به فعالیت هستند که برخی از این شغل‌ها در طرح اشتغال روستایی دیده نشده است.

محمد رنجبر با اشاره به میزان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در این شهرستان افزود: تاکنون ۲۴۲ طرح به مبلغ ۲۶۰ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت‌شده که برای ۵۶۶ نفر اشتغال ایجادشده که در بین شهرستان‌های استان، لنگرود در رتبه اول پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی قرار دارد.

سرپرست فرمانداری لنگرود با اشاره به میزان پرداختی در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر بیان کرد: شهرستان لنگرود مبلغ ۱۲۳ میلیارد ریال تسهیلات به ۱۰ طرح پرداخت کرده که در این راستا برای ۱۱۸ نفر اشتغال ایجاد شد و در این زمینه نیز در سطح استان دارای رتبه نخست است.

برخی از اشتغال‌های روستایی در دریافت مجوز از ادارات مربوط دچار مشکل هستند

مدیرکل صندوق کارآفرینی امید استان گیلان نیز با بیان اینکه در گیلان با انحراف اشتغال مواجه هستیم اظهار کرد: در دیوشل لنگرود حدود ۷۰ خانه مشغول تولید نان برنجی هستند که نمی‌توان به آن‌ها مشاغل خانگی گفت بلکه به دلیل اشتغال چندین نفر در هر خانه، می‌توان به آن کارخانه تولید نان برنجی گفت.

وی با بیان اینکه می‌توان هر روستا به‌عنوان یک شغل شناخته شود گفت: اکثر مردم در خانه‌های خود مشغول کار و تولید محصولات کشاورزی و ایجاد رزق و روزی هستند که با تمرکز بیشتر روی آن‌ها می‌توان با مدیریت به تعداد افزایش شغل هم اضافه کرد.

محمدرضا شیخ‌الاسلامی با اشاره به میزان پرداختی اعتبارات این صندوق در شهرستان لنگرود افزود: برای شهرستان لنگرود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای پرداخت تسهیلات در نظر گرفته‌شده بود که تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن پرداخت‌شده است.

مدیرکل صندوق مهر امام رضا استان گیلان  با اذعان به اینکه استراتژی استان پرداخت تسهیلات در زمینه بوم گردی است تصریح کرد: تعدادی از افراد در روستاهای استان خلاقیت‌هایی داشتند که با حمایت از صندوق و ارائه تسهیلات کم‌بهره علاوه بر گسترش کار، اشتغال‌زایی را نیز انجام داده‌اند.

وی با بیان اینکه برخی از اشتغال‌های روستایی در دریافت مجوز از ادارات مربوط دچار مشکل هستند تأکید کرد: لازم است شرایط قانونی با در نظر گرفتن همه شرایط برای ایجاد و گسترش اشتغال روستایی تسهیل شود و از سنگ‌اندازی بیهوده جلوگیری گردد.

به گزارش لنگرخبر، از کل اعتبار ۳۰۸ میلیارد تومان اعتبار روستایی عشایری از اعتبارات صندوق توسعه ملی استان گیلان مبلغ ۱۷۴ میلیارد ریال از طریق بانک‌های عامل به استان تخصیص شده که تاکنون مبلغ ۲۲۹ میلیارد تومان معادل ۷۵ درصد اعتبار ابلاغی و ۱۳۲ درصد اعتبار تخصیصی توسط بانک‌های عامل متولی پرداخت‌شده است.

انتهای پیام/