تأکید بر لزوم احیا آب‌بندان‌ها برای ذخیره آب زمین‌های زراعی

در جلسه بررسی مسائل و مشکلات کشاورزی و حفاظت از منابع آب زراعی در لنگرود بر لزوم احیا آب‌بندان‌ها برای ذخیره آب زمین‌های زراعی و لایروبی انهار و آب‌بندان‌ها تأکید شد.

به گزارش لنگرخبر، سرپرست فرمانداری لنگرود ظهر امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات کشاورزی و حفاظت از منابع آب زراعی در سالن اجتماعات فرمانداری این شهر با اشاره به فرارسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اظهار کرد: برای انقلاب افراد زیادی زحمت کشیدند و جان خود را سپر کردند و باید از کسانی که در این راه همیشه پیش‌قدم بودند تجلیل شود.

محمد رنجبر با اشاره به ساماندهی رودخانه‌ها گفت: سردهنه سازی‌ها باهمکاری بخشداری‌ها و امور آب انجام می‌شود و در این زمینه مشکل وجود ندارد.

به دنبال لایروبی و احیا آب‌بندان‌ها هستیم

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه از عملکرد لطفی مدیرکل سابق امور آب گیلان راضی بودیم اظهار کرد: به خرمی مدیر جدید امور آب استان گیلان نیز تبریک می‌گویم و امیدوارم مانند گذشته تعامل خوبی برای تأمین آب زراعی کشاورزان و جبران کم‌آبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه لنگرود در انتهای آب خور وجود دارد گفت: همواره در فصل زراعی با مشکلاتی مواجه بودیم که با برگزاری جلسات مکرر و طرح‌های کارشناسی با حضور مدیرکل سابق امور آب مشکلات کاهش یافت که ان شاالله این روند با تغییر مدیریت جدید نیز ادامه خواهد داشت.

مهرداد لاهوتی با بیان اینکه برای حل مشکلات باید همه باهم کار و تلاش کنیم گفت: باید در جلسات به فهم و کار مشترکی برسیم و برای موانع راه‌حل‌هایی برنامه‌ریزی شود تا بر اساس آن برنامه‌ها انجام شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساخت چهار سد لاستیکی پهلوان بست، گالشکلام، رادارکومه و سد اطاقور افزود: کار ساخت سدهای پهلوان بست و گالشکلام به پایان رسیده و به نظرات کارشناسی و تست‌های عملی برای آبگیری و بهره‌برداری لازم است که اگر این اقدام انجام شود می‌توان تا قبل از آغاز فصل زراعی سال آینده از این سدها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه لنگرود در انتهای آب خور استان قرار دارد افزود: آب‌بندان‌ها درگذشته نقش اساسی در توسعه کشاورزی و استفاده در مواقع کم آب بود و به دنبال این هستیم که آب‌بندان‌ها را لایروبی و احیا کنیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حفر چهار حلقه چاه برای تأمین آب بیان کرد: لوله‌گذاری ۵۰ کیلومتری برای ایستگاه‌های پمپاژ جدید و شروع احداث سد رادارکومه ازجمله برنامه‌های کارشناسی شده برای تأمین آب زراعی کشاورزان است.

لاهوتی با بیان اینکه کار لایروبی آب‌بندان ها و انهار در حال انجام است گفت: سد پهلوان بست و سد گالشکلام نیز آماده بهره‌برداری است و می‌توان این دو سد را تا پایان سال زراعی برای بهره‌برداری کشاورزان استفاده کرد.

آب‌بندان‌ها ظرفیت خوبی برای مستهلک کردن سیلاب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان نیز با بیان اینکه مشکلات خاص لنگرود نه مربوط به مسؤولین است و نه به مردم اظهار کرد: با مشکلات امور آب زراعی بی‌خبر نیستیم ولی تلاش می‌کنیم با توجه به اینکه لنگرود در انتهای آب خور وجود دارد کمترین آسیب به کشاورزان وارد شود.

وی با بیان اینکه منابع آب محدود و توسعه جمعیت زیاد است گفت: چاه‌هایی در سطح استان و شهرستان لنگرود احداث‌شده که به‌زودی تجهیز می‌شوند تا به‌صورت کامل به بهره‌برداری برسد.

وحید خرمی با بیان اینکه چاه‌هایی که در لنگرود احداث‌شده فاقد استاندارد هستند افزود: باید چاه‌های کم‌عمق‌تر احداث شود و از آب‌های سطحی استفاده شود چراکه آب‌های عمقی کیفیت ندارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گیلان با بیان اینکه ظرفیت آبگیرها در حال حاضر کم است خاطرنشان کرد: با لایروبی آب‌بندان‌ها ضمن افزایش حجم آب در آب‌بندان‌ها، دغدغه کشاورزان نیز برای عدم وجود آب یا کاهش آن حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه آب‌بندان‌ها ظرفیت خوبی برای مستهلک کردن سیلاب است گفت: احیا آب‌بندان‌ها موجب افزایش حجم ذخیره آب برای کشاورزان و زمین‌های زراعی شده که این امر موجب آرامش خیال کشاورزان نیز خواهد شد.

لایروبی آب‌بندان‌ها حدود ۳۰ درصد از کمبود آب زراعی را حل کند

بخشدار اطاقور نیز با بیان اینکه تلاش‌های زیادی برای تأمین آب زراعی انجام می‌شود اظهار کرد: برای تأمین آب زراعی در اطاقور به جد مشکل‌داریم و بهره‌برداری از سد لاستیکی می‌تواند کمک خوبی برای تأمین آب زراعی اطاقور باشد.

وی با اشاره به لایروبی آب‌بندان‌ها گفت: در اطاقور چند چشمه وجود دارد که در زمان فصل زراعی با کمبود آب چشمه مواجهیم و لایروبی آب‌بندان‌ها می‌تواند حدود ۳۰ درصد از کمبود آب زراعی را حل کند.

شیرزاد روشن با بیان اینکه در چند سال گذشته باهمت مسؤولین شهرستان کارهای زیربنایی خوبی نظیر تأسیسات آب، برق و گاز انجام‌شده افزود: یکی از مشکلات اصلی اطاقور کمبود آب زراعی برای کشاورزان است که در صورت اجراشدن سد لاستیکی دغدغه درباره مشکلات این حوزه کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/