دولت ارز دولتی را از چای حذف و تعرفه واردات ابریشم را افزایش دهد
دولت ارز دولتی را از چای حذف و تعرفه واردات ابریشم را افزایش دهد

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی از دولت خواست تا علی‌رغم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات چای به تولید توجه کرده و با افزایش تعرفه واردات از ابریشم حمایت کند.

به گزارش لنگرخبر، مهرداد بائوج لاهوتی در نشست شورای برنامه‌ریزی گیلان در سالن غدیر استانداری با اشاره به‌ضرورت تخصیص اعتبار به احداث سدسازی در گیلان اظهار کرد: ۳۰ میلیارد تومان اعتبار سدها در دل هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات متفرقه کشور نهفته شده و لازم است به آن‌ها تزریق شود.

وی بر ضرورت مشخص شدن سهم استان گیلان از منابع متمرکز در وزارتخانه‌ها تأکید کرد و افزود: گرچه دولت امسال با محدودیت منابع روبرو شده اما در بخش منابع متمرکز وزارتخانه‌ها اعتبارات وجود دارد که باید سهم استان گیلان به تفکیک شهرستان‌ها مشخص شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهم استان گیلان در منابع متمرکز کشور اصلاً مشخص نیست، گفت: در سال گذشته در شهرستان‌های لنگرود آستانه‌اشرفیه و لاهیجان دو ماه آب روستاها به دلیل ناکافی بودن اعتبارات قطع بود درحالی‌که اعتبارات لازم در منابع متمرکز کشور وجود داشت اما مشخص نبود که آن اعتبارات به چه نحوی در کشور توزیع‌شده است.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت در سال جاری یک هزار میلیارد تومان از محل فروش کالاهای مخرب در اختیار استان‌های شمالی قرار داد بیان کرد با توجه به اینکه استان گیلان با حضور مسافران در ایام سال مواجه است لازم است تزریق این اعتبار به استان گیلان با دقت و توجه بیشتری صورت بگیرد.

لاهوتی با اشاره به عدم لایروبی برخی از رودخانه‌های قدیمی در شهرستان لنگرود و احساس خطر کردن از بروز سیلاب در پی بارش‌های شدید آتی در گیلان تصریح کرد: رودخانه‌ای با عرض ۱۵۰ متر در شهرستان لنگرود بالغ‌بر ۵۰ سال است که لایروبی نشده و با توجه به سیلاب‌هایی که داشته‌ایم و در آینده نیز خواهیم داشت من از عدم لایروبی و بروز سیلاب در رودخانه‌ها احساس خطر می‌کنم.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با انتقاد از تخصیص ارز یارانه دولتی به چای افزود: دولت باید ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی را در واردات چای حذف کند چون با این محدودیتی که دولت دارد هیچ لزومی ندارد که به چای یارانه دولتی پرداخت شود.

لاهوتی همچنین از واردات ابریشم به کشور نیز انتقاد کرد و گفت: استان گیلان ظرفیت تولید ابریشم را دارد و تنها لازم است دولت تعرفه واردات ابریشم به کشور را افزایش دهد و از تولید داخلی حمایت کند.

انتهای پیام/