علل ازدیاد پرونده در دادگستری لنگرود کارشناسی شود
علل ازدیاد پرونده در دادگستری لنگرود کارشناسی شود

قائم‌مقام رئیس دادگستری گیلان با بیان اینکه باید علل اصلی ازدیاد پرونده‌ها در دادگستری لنگرود بررسی و کارشناسی شود گفت: بیشترین پرونده‌ها در کل استان درباره درگیری و نزاع‌ها است و خوشبختانه میزان ورودی پرونده درگیری خشن در این استان بسیار کم است.

به گزارش لنگرخبر، مجید الهیان ظهر امروز در مراسم‌ تکریم و معارفه دادستان شهرستان لنگرود در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این‌ شهر با بیان اینکه دستگاه قضا برای احقاق حق و ابطال باطل است اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مردم اطاله دادرسی و رسیدگی پرونده‌ها در زمان کوتاه است ولی نباید قانون زیر پا گذاشته شود.

وی با بیان اینکه جلوگیری از فساد یکی از وظایف اصلی دستگاه قضا است گفت: دستگاه قضا در چند سال اخیر نشان داد که قاطعانه در زمینه برخورد با مفسدین وارد می‌شود و احقاق حق می‌کند.

قائم‌مقام رئیس دادگستری گیلان با بیان اینکه دستگاه قضا هیچ‌گونه تعارفی با خلاف‌کاران ندارد افزود: هم‌افزایی و هم‌گرایی در بین مسؤولین از توصیه‌های مؤکد است که موجب خدمت بیشتر به مردم می‌شود و باید همه همت خود را برای حل مشکلات مردم قرار دهیم.

الهیان با بیان اینکه باید علل اصلی ازدیاد پرونده‌ها در دادگستری لنگرود بررسی و کارشناسی شود تصریح کرد: درخواست ایجاد حوزه قضایی در بخش‌های شهرستان در دست بررسی است ولی تجربه نشان داده که با ایجاد حوزه‌های قضایی در بخش‌ها شاهد افزایش ورودی پرونده‌ها نیز خواهیم شد.

وی با بیان اینکه ابلاغ الکترونیکی باعث محفوظ ماندن اسرار اشخاص شده است گفت: بیشترین پرونده‌ها در کل استان درباره درگیری و نزاع‌ها است و خوشبختانه میزان ورودی پرونده درگیری خشن در این استان بسیار کم است.

لزوم ایجاد حوزه قضایی در بخش‌ها

سرپرست فرمانداری لنگرود نیز با بیان اینکه لنگرود ازجمله شهرستان‌هایی است که در وحدت بین مسئولین زبانزد است اظهار کرد: در هر شهرستانی زمینه‌های اختلاف وجود دارد و این طبیعی است ولی همدلی مسئولین و حل مشکلات مهم است که شاهد این امر در لنگرود هستیم.

وی با بیان اینکه لنگرود به دلیل گستردگی جمعیت و پراکندگی نیاز به ایجاد حوزه قضایی در بخش‌ها دارد گفت: برای کومله درخواست ایجاد حوزه قضایی داده‌شده و ساختمانی نیز برای این‌ کار در کومله و اطاقور آماده‌شده است.

محمد رنجبر با تأکید بر تقویت جلسات پیشگیری در شهرستان افزود: قطعاً جلوگیری از وقوع جرم و آشنایی مردم‌ با هنجار و ناهنجاری‌ها باعث کاهش جرم بوده و امنیت نیز برای مردم بهتر و  بیشتر حاصل می‌شود.

رتبه دوم لنگرود در میزان ورودی پرونده در استان

رئیس دادگستری‌ لنگرود نیز با بیان‌ اینکه لنگرود بعد از رشت بیشترین میزان ورودی پرونده در دادگستری‌های استان را دارد اظهار کرد: در طول چهار سال گذشته ۱۰۰۷۷۴ پرونده وارد دادگاه لنگرود شد که طی این مدت ۹۹۸۹۴ پرونده بررسی و تعیین تکلیف شده است و الباقی پرونده‌ها نیز در دست بررسی و اقدام است.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل زیادی پرونده‌ها تراکم شهرستان لنگرود است که افراد زیادی در محیط کمی در حال زندگی‌ هستند گفت: وجود سه بازار هفتگی در لنگرود می‌تواند از دیگر عوامل زیادی پرونده‌ها باشد که طبیعتاً تبعات مثبت و منفی را به همراه دارد.

تیمور یوسفی با اشاره به ایجاد حوزه قضای در بخش‌ها افزود: به دنبال این هستیم که در بخش‌های شهرستان، حوزه قضایی را جهت بررسی پرونده‌های قضایی ایجاد کنیم که موجب می‌شود میزان ورودی پرونده‌ها به دادگستری کمتر و پرونده با سرعت بیشتری بررسی شود.

رسیدگی ۹۹۸۹۴ پرونده در دادسرا لنگرود

دادستان سابق لنگرود نیز با بیان اینکه باید تلاش کنیم اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا را بیشتر جلب کنیم اظهار کرد: در طول چهار سال گذشته بیش از ۹۹۸۹۴ پرونده در دادسرا لنگرود رسیدگی شد و حدود ۳۲۰۰ پرونده نیز در حال بررسی قضات است.

وی با بیان اینکه با بیان اینکه دستگاه قضا برای پیشبرد اهداف نظام و دادگستری نیاز به بازوهایی نظیر ضابطین قضایی دارد گفت: برای پیشگیری از وقوع جرم حدود ۲۰۰ هزار ساعت دوره آموزشی در قالب طرح نماد برای دانش آموزان شهرستان برگزار شد که این دوره‌ها با همکاری آموزش‌وپرورش، ناجا و سپاه برگزار شد.

به گزارش لنگرخبر، طی حکمی سید هاشم میرحسینی که پیش‌ازاین دادستان صومعه‌سرا بود به‌عنوان دادستان جدید لنگرود منصوب و از زحمات محمد باقرپسندی به‌عنوان دادستان سابق تقدیر شد.

انتهای پیام/