برگزاری همایش بزرگداشت روز جهانی محیط‌زیست در لنگرود
برگزاری همایش بزرگداشت روز جهانی محیط‌زیست در لنگرود

به مناسبت روز جهانی محیط‌زیست همایشی به‌منظور بالا بردن سطح علمی اقشار برای حفظ محیط‌زیست در لنگرود برگزار شد.

به گزارش لنگرخبر، همایش روز جهانی محیط‌زیست باهدف و  به‌منظور بالا بردن سطح علمی اقشار برای حفظ محیط‌زیست و استفاده مفید از منابع آبی و کاهش آلاینده‌ها روز پنج‌شنبه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود برگزار شد.

باید از تخریب محیط‌زیست جلوگیری کنیم

امام‌جمعه لنگرود در این همایش با بیان اینکه اکوسیستم‌ها خود دارای نظم و خود نگهدارند و تا زمانی که با آن‌ها مدارا شود با مردم مدارا می‌کند اظهار کرد: اگر نسبت به اکوسیستم واکنش نشان دهیم طبیعت نیز از خود واکنش نشان می‌دهد و این همان انتقامی است که از آن یاد می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جواد سلیمانی با بیان اینکه فاجعه‌های انسانی مثل سیلاب، آلایندگی‌ها، خشک‌سالی و فاجعه بزرگ پسماند ازجمله این موارد هستند گفت: محیط‌زیست به‌سلامت ما و سلامت جامعه ما بستگی دارد و همه باید تلاش کنیم که از تخریب محیط‌زیست جلوگیری کنیم و باید نسبت به تخریب‌کنندگان و آلوده‌کنندگان محیط‌زیست حساس باشیم.

محیط‌زیست در مقام مادر بشر قابل دست‌درازی و تعرض نیست

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان لنگرود نیز در این همایش با تأکید بر لزوم حفاظت از محیط‌زیست اظهار کرد: امروزه محیط‌زیست از دغدغه‌های اصلی مردم است و هدف از برگزاری این برنامه‌ها جلب‌توجه عمومی به اهمیت حفظ محیط‌زیست است.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل آلودگی و تخریب محیط‌زیست، مصرف مسرفانه مواد و انرژی است افزود: مصرف برق در ایران سه برابر متوسط جهانی است بدین معنی که برق مصرفی توسط خانواده‌های ایرانی  پاسخگوی ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت است.

سید امین نجات با بیان اینکه ایران بیشتر از کل اروپا گاز مصرف می‌کند گفت: مصرف گاز در ایران چهار برابر متوسط جهان و ۱۸ برابر ژاپن است و مصرف سرانه گاز هر ایرانی ۱۰ برابر یک فرد اروپایی است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان لنگرود با اذعان این مطلب که محیط‌زیست در مقام مادر بشر قابل دست‌درازی و تعرض نیست افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست ، سازمان  ” محیط ایست ”  نبوده ، نیست و نخواهد بود بلکه رسالت سازمان بر این است که محیط‌زیست ایران ، برای ما و آیندگان به ” محیط نیست ”  تبدیل نگردد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان نیز با بیان اینکه رودخانه لنگرود از مسیر مرکز شهر لنگرود عبور می‌کند و دو منطقه «فشکالی محله» و «راه پشته» را به یکدیگر متصل می‌کند، اظهار کرد: نتیجه اتصال شلمانرود و لنگرود رودخان (مصب دریا) به دریای خزر سرریز می‌شود و با توجه به تخلیه فاضلاب‌های خانکی و صنعتی، این رودخانه در شرایط بسیار بد آلودگی زیست‌محیطی بسر می‌برد.

وهاب‌زاده با بیان اینکه وجود فاضلاب‌ها و آلودگی شدید، موجب افزایش آلاینده‌ها درون آب‌ها می‌شود، گفت: حاصل این آلودگی این است که آب غیرقابل‌شرب شده و موجودات آبزی براثر آلودگی رودخانه‌ها از بین می‌روند که درنتیجه زنجیره غذایی نیز نابود می‌شود.

وی با بیان اینکه حیوانات ریز از مواد سمی در آب آلوده تغذیه کرده و این زنجیره تا سطوح بالاتر پیش رفته و در انتها به انسان می‌رسد، افزود: انسان تحت تأثیر این فرآیند قرارگرفته و ممکن است براثر مصرف غذاهای دریایی مسموم و مبتلابه بیماری‌ها شود.

انتهای پیام/