چرا ۹۰۰ تن سیب خراب شد؟ شادلو: به دولت مشورت مغرضانه دادند؛ وزارت صمت دچار اشتباه شد
چرا ۹۰۰ تن سیب خراب شد؟ شادلو: به دولت مشورت مغرضانه دادند؛ وزارت صمت دچار اشتباه شد

مدیرعامل اتحادیه باغداران تهران گفت: ممنوعیت صادرات و انجام ذخایر احتیاط ملی بر اساس مشورت های اشتباهی که مغرضانه به دولت دادند، باعث شد بیش از هزار تن از سیب ذخیره شده در انبارها کیفیت خود را از دست دهد.

به گزارش لنگرخبر، مجتبی شادلو مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: ۹۰۰ تن سیبی که در دماوند خراب شده است در قالب ذخایر احتیاطی ملی بود؛ اما از آنجا که عده ای نیت خیر نداشتند از اواخر سال گذشته مکررا به دولت مشورت های غیر واقعی و بر اساس خواسته های خود دادند، مبنی بر اینکه میزان تولید کم است و اجاره صادرات ندهید.

وی افزود: به همین منظور دولت علاوه بر ذخیره میوه برای تنظیم بازار شب عید متناسب با نیاز هر استان، ۷ تا ۸ هزار تن سیب برای ذخیره احتیاط ملی نیز ذخیره کرد تا بازار دچار چالش شدید نشود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران تهران ادامه داد: مقداری از سیب های طرح ذخایر احتیاطی ملی در دماوند ذخیره شد تا در بهار به بازار عرضه شود و تا خرداد ماه نیز نگهداری شدند؛ اما دیدند که مشورت های داده شده، درست نبود و با کمبود مواجه نشدیم.

وی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز کار اشتباهی کرد و صادرات سیب را از ۱۵ اسفند سال ۹۷ تا اوایل اردیبهشت  سال جاری به خاطر همین مشورت ها ممنوع کرد، زیرا فکر می کردند که بازار از سیب خالی می شود.

شادلو اظهار کرد: بسته شدن صادرات و  انجام ذخایر احتیاط ملی براساس مشورت های اشتباهی که صورت گرفته بود،  باعث شد که بخشی از سیب ذخیره شده در انبار ها کیفیت خود را از دست دهد.

وی تاکید کرد: اوایل اردیبشت ماه متوجه شدند که میزان تولید سیب در کشورمان کم نیست و میزان زیادی سیب مردم، غیر از سیب های تنظیم بازاری در سردخانه ها موجود است که آنها نیز به بازار عرضه شد.

شادلو گفت: در نهایت تصمیم گرفته شد این سیب ها (ذخایر احتیاطی) آزاد شود اما زمانی بود که سیب های تازه نیز به بازار آمدند و دیگر از آن سیب ها استقبال زیادی نشد.

شادلو گفت: بخشی از این سیب ها که ظرفیت صادراتی دارند صادر می شود و بخش دیگری نیز که ظرفیت تازه خوری ندارد به صورت کنسانتره به دیگر کشور ها صادر خواهند شد.

وی در پاسخ به اینکه چرا سیب های سردخانه ای به این اندازه دیر در بازار عرضه کردید گفت: این ذخیره احتیاطی بود و باید تا زمانی که سیب تازه به بازار می آمد نگهداری می‌شد.

بیش از هزار تن  از سیب ذخیره احتیاطی ملی خراب شد

وی گفت: از ۸ هزار تن ذخیره احتیاطی سیب، کمتر از ۷ هزار تن به بازار عرضه شد و هزار و  خرده ای تن از آن باقی ماند، یعنی ۸۰ درصد از این ذخیره به وقت خود به بازار عرضه شد.

بازرس اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغداران ایران با بیان اینکه دو ماه، زمان موثر صادرات سیب  در اسفند و فروردین ماه است افزود: با ایجاد ممنوعیت به صادرات لطمه وارد شد و بازار صادراتی ما در هندوستان، افغانستان و عراق  به خاطر نگرانی دولت و مشورت های اشتباه از دست رفت.

انتهای پیام/