تحریم ظریف توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل است
تحریم ظریف توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان، تحریم وزیر امور خارجه کشورمان توسط آمریکا را نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل و اهداف و اصول منشور این سازمان دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان، تحریم وزیر امور خارجه کشورمان توسط آمریکا را نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل و اهداف و اصول منشور این سازمان دانست.

“مجید تخت‌روانچی” نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در این نامه با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم‌ها به‌دلیل نقش و جایگاه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به‌عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، افزود: این امر به‌خوبی نشان می‌دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل می‌باشد، بیزار است.

وی اضافه کرد این محدودیت غیرقانونی بخشی از سیاست کلی آمریکا در زمینه اجرای تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران و اعمال فشار بر نمایندگان آنها است.

به گزارش ایرنا، نماینده ایران همچنین این اقدام غیرقانونی آمریکا را نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، به‌ویژه اصل نقض‌ناپذیری مصونیت مقامات عالی‌رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به‌عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته‌شده جهانی دانست.

روانچی با یادآوری محدودیت‌های تحمیل‌شده در سفر اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به نیویورک برای شرکت در نشست‌های سازمان ملل اعلام کرد: اقدامات آمریکا نقض فاحش ماده ۱۰۵ منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون مزایا و مصونیت‌های سازمان ملل و موافقتنامه مقر سازمان ملل بوده و همچنین هرگونه محدودیتی در انجام وظایف وزرای امور خارجه مغایر با اصول عرفی تثبیت‌شده مندرج در کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک می‌باشد.

وی با ابراز مغایرت این اقدام آمریکا با بسیاری از قطعنامه‌های مربوطه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر تعهدات حقوقی آمریکا مبنی بر رعایت مزایا و مصونیت‌های هیئت‌های اعزامی به سازمان ملل متحد، تأکید دارد، گفت این تعهدات نباید مشمول محدودیت‌های ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان سازمان ملل باشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: این قطعنامه‌ها همچنین از آمریکا می‌خواهند که بلادرنگ هرگونه محدودیت اعمال‌شده علیه هیئت‌های اعزامی به سازمان ملل را برطرف کند.

تخت‌روانچی اضافه کرد اقدام آمریکا علاوه بر نقض جدی اصول اساسی حقوق بین‌الملل، تهدیدی علیه چندجانبه‌گرایی بوده و روشی است برای کسانی که می‌خواهند به‌جای اتحاد، بین ملتها تفرقه ایجاد کنند.

وی تأکید کرد: جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند و سازمان ملل و اعضای آن نیز با دفاع از اصول اساسی حقوق بین‌الملل، مقابل این اقدام آمریکا ایستادگی کنند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد همچنین خواستار ایفای نقش فعالانه دبیرکل سازمان ملل در برخورد با این روند خطرناک برای حقوق و روابط بین‌الملل، چندجانبه‌گرایی و یکپارچگی سازمان ملل شده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم