کسی که می‌خواهد با من عکس بگیرد باید همه تحریم‌ها را بردارد
کسی که می‌خواهد با من عکس بگیرد باید همه تحریم‌ها را بردارد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها اگر امنیت بیشتر در منطقه می‌خواهند و می‌خواهند با کشورهای منطقه روابط بهتری داشته باشند باید از تحریم ها برگردند، گفت: ما دنبال عکس گرفتن با کسی نیستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن با بیان اینکه برای خدمت به مردم، ساعت نمی شناسیم، بازگشت به فرهنگ دینی و ملی را  راه عبور از مشکلات  خواند و گفت: رونق تولید ملی، اساس کار دولت در عرصه داخلی و خارجی است.

روحانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر ، ایمان به خدا و تواضع در برابر مردم را  اصل همیشگی رجایی و باهنر دانست و اظهارداشت: راه‌ شهیدان رجایی و باهنر، خدمت خالصانه به مردم بود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه از روز اول شعار دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بود، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در آغاز دولت دوازدهم نیز سیاست تعامل گسترده با جهان را اعلام کردند که ایشان یک گام نیز نسبت به دولت جلوتر رفتند.

روحانی با بیان اینکه ما به دنبال تنش با دنیا نبوده و خواهان امنیت منطقه و جهان و همچنین همکاری با کشورهای دوست هستیم، افزود: آمادگی داریم به همه مقررات بین‌المللی و در چارچوب منافع و امنیت ملی حرکت کنیم و ما مسیری به نام توانمند کردن ایران و قدرت ملی را انتخاب کرده‌ایم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: هر چه قدرت ملی افزایش یابد امید دشمنان برای توطئه علیه ایران کاهش می‌یابد و در عین حال هر چه قدرت ما فرسوده شود، دشمنان امید و طمع بیشتری نسبت به جمهوری اسلامی ایران خواهند داشت.

در برابر زور می‌ایستیم

روحانی با تأکید بر اینکه اصل برای ما امنیت و منافع ملی و همچنین پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی است، گفت: در هر کجا که نیاز به مذاکره و دفاع باشد، انجام خواهیم داد و در برابر زورگویی می‌ایستیم، اما هدف نهایی ما عظمت، سرافرازی و قدرت ایران است.

رئیس جمهور افزود: اگر از لحاظ دفاعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و سیاست داخلی و خارجی، توانمند شویم کسی در دنیا نمی‌تواند ما را شکست دهد و این اساس منطق ماست که عوض شدنی نیست و در این مسیر حرکت می‌کنیم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه آنچه در هفته‌های گذشته در مذاکرات با دنیا انجام دادیم و خواهیم داد، بر همین مبنا است، تصریح کرد: قدرت ایران، احقاق حقوق مردم و ایستادگی در برابر بدخواهان، مسیر ما  برای رسیدن به آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی است.

رئیس جمهور تأکید کرد: برای این هدف تولید ملی در رأس امور است و اگر در کشور رونق تولید ایجاد شود، ما توانمند، قدرتمند و ثروتمندتر خواهیم شد و می‌توانیم از پیچ و خم این مسیر عبور نماییم.

کلید تحولات مثبت در روابط ایران و آمریکا دست واشنگتن است

روحانی با بیان اینکه دیپلماسی و سیاست خارجی یکی دیگر از قدرت‌های جمهوری اسلامی ایران است که در مذاکره با دیگران، منافع ملی و حقوق مردم تأمین شود، تصریح کرد: آنهایی که تحریم را بر جمهوری اسلامی ایران روا داشتند و اقدام به تروریسم اقتصادی کردند، تحول در رفتار ما با آنان از توبه آنها آغاز می‌شود و باید به تعهدات و راه و مسیر خطایی که انتخاب کردند، باز گردند و در خدمت منافع و امنیت جهان باشند و با احترام و تکریم متقابل انقلاب، نظام اسلامی و حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسند.

رئیس جمهور با بیان اینکه رابطه ایران و آمریکا زمانی شاهد تحول مثبت خواهد بود که آمریکایی‌ها دست از تحریم بردارند و بر روی این مسیر غلط خود، خط بطلان بکشند، گفت: کلید تحولات مثبت در روابط دو کشور، در اختیار واشنگتن است تا در منطقه از امنیت برخوردار باشند و بتوانند با کشورهای منطقه روابط بهتری برقرار کنند.

روحانی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها می‌گویند از ایران هیچ چیزی نمی‌خواهیم جز اینکه ایران سلاح اتمی نسازد و این گفته ناصحیحی است، ادامه داد: ما به دنبال ساخت سلاح اتمی نیستیم، چرا که اراده و دکترین نظامی ما بر پایه سلاح‌های متعارف بوده و به هیچ عنوان به دنبال سلاح‌های کشتار جمعی نیستیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: این سیاست ما نه بخاطر اخم و سخنان شما، بلکه به دلیل اعتقاد، اخلاقیات تصمیمات امنیت ملی و فتوای مقام معظم رهبری است.

به دنبال عکس گرفتن نیستیم

روحانی با تأکید بر اینکه تا اولین قدم از سوی شما که همان رفع تحریم‌های غلط و ظالمانه علیه ملت ایران است، برداشته نشود، این قفل باز نخواهد شد، گفت: در برابر ملت بزرگ ایران، سر تعظیم فرود آورید و در نتیجه شرایط عوض می‌شود چرا که دولت دوازدهم براساس منافع ملی حرکت می‌کند و ما مرد مذاکره بوده و هستیم و تمام جهان به این مهم اذعان دارند.

رئیس جمهور با اشاره به تداوم مذاکرات دولت جمهوری اسلامی ایران با ۵ قدرت دیگر جهانی، ادامه داد: راه ما روشن است که اگر به تعهدات خود برگردند ما هم باز خواهیم گشت و به دنبال حل مسایل و مشکلات از راه معقول هستیم.

روحانی با تأکید بر اینکه ما به دنبال عکس گرفتن نیستیم، تصریح کرد: اگر کسی تنها به دنبال عکس گرفتن با حسن روحانی باشد، این امکان‌نپذیر نیست، مگر آنکه از تمام تحریم‌های ظالمانه دست بردارند و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند که در این صورت شرایط عوض خواهد شد.

پس از توافق برجام ۱۵فروند ناو هواپیمای نو به ناوگان هوایی اضافه شد

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز بزرگترین وظیفه ملی و انقلابی ما کمک به تولید است، افزود: باید از پیشران‌های بخش تولید همانند مسکن، شرکت‌های دانش بنیان و گردشگری آغاز کنیم، چرا که این بخش‌ها قابلیت اشتغال‌زایی برای صدها و هزاران نفر را دارد.

رئیس جمهور شرکت‌های دانش‌بنیان و رونق در بخش‌های مسکن و گردشگری را به عنوان پیشران‌های تولید برشمرد و افزود: بخش مسکن به واسطه آنکه  می تواند هزاران شغل ایجاد کند، برای دولت بسیار حائز اهمیت است.

روحانی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی تاکنون اقدامات بسیار ارزشمندی را در بخش مسکن و ایجاد و نوسازی جاده‌ها و نوسازی ناوگان هوایی، انجام داده است، اظهار داشت: اگر آمریکایی‌ها از مسیر حق دوری نمی‌کردند، امروز بسیاری از قسمت‌های ناوگان هوایی کشور نوسازی شده بود، کما اینکه در همان ایام پس از توافق برجام ۱۵ فروند هواپیمای نو به ناوگان هوایی کشور افزوده شد و امروز در خطوط مختلف هوایی مردم از آن استفاده می‌کنند.

رئیس جمهور با اشاره به توسعه بندر چابهار و خطوط ریلی در کشور از جمله افتتاح راه‌آهن چابهار به زاهدان، راه‌آهن اینچه برون، بهره‌برداری راه‌آهن قزوین به رشت و افتتاح راه‌آهن ارومیه و همدان، اظهار امیدواری کرد که راه‌آهن تبریز از طریق میانه به بستان‌آباد هم به زودی با تلاش دست‌اندرکاران راه‌اندازی شود.

روحانی با بیان اینکه دولت یازدهم در زمینه مسکن به واسطه طرح‌های نیمه تمامی که از گذشته به ارث رسیده بود، دچار مشکلات شد، گفت: این طرح‌های نیمه تمام به گونه‌ای بود که نه می‌شد آنها را رها کرد و هم تکمیل آنها هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل می‌کرد. بویژه آنکه این مسکن‌ها در مکان‌هایی احداث شده بود که شرایط مساعد و امکانات همراه برای آب‌رسانی، برق‌رسانی و ارایه خدمات به مردم را در خود نداشت.

رئیس جمهور افزود: وزیر سابق راه و شهرسازی از ابتدا معتقد بود تا برای تکمیل این طرح‌ها از بانک مسکن و پایه پولی استقراض کند که من با آن مخالفت کردم و این اولین اقدام مهم دولت یازدهم در زمینه انضباط مالی بود، چرا که استقراض حدود ۸ میلیارد از پایه پولی مشکلات زیادی را بوجود می‌آورد.

باید شهری با معیارها و شاخص معماری جمهوری اسلامی بسازیم

روحانی احداث مسکن را اقدامی مهم و ضروری برای جامعه دانست و خاطر نشان کرد: امروز بخش عمده‌ای از زندگی مردم در داخل خانه است و مسکن به معنای محل سکون و آرامش است و اگر محیطی مناسب را نداشته باشد، دیگر نمی‌توان آن را مسکن نامید.

رئیس جمهور اظهار داشت: در دولت یازدهم از ابتدا تأکیدم  بر احیای بافت فرسوده بود و اولویت اول دولت را بر بازآفرینی بافت فرسوده قرار دادم، چرا که امکانات و خدمات اولیه مانند آب، برق، گاز، خیابان و سایر مراکز خدماتی در این بافت‌ها وجود دارد و تنها باید در آن مسکن‌های جدید ایجاد کرد.

روحانی با تأکید بر اینکه احیای بافت های فرسوده همچنان اولویت دولت است، گفت: باید احداث شهرهای جدید در مکانی مناسب با در نظر گرفتن تأمین امکانات و دسترسی مناسب مد نظر قرار گیرد و در این راستا وزرا و مسئولان ذیربط و استانداران باید تلاش کنند تا بتوانیم شهری با معیارهای شاخص معماری جمهوری اسلامی ایران بسازیم تا نماد و تابلویی از معماری این دوران باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اصفهان به عنوان نماد معماری دوران صفویه بوده و میدان نقش جهان به عنوان یکی از زیباترین میادین جهان، براساس اصول بسیار دقیق و مهندسی ساخته شده است، گفت: نقش جهان اصفهان برای همیشه از زیباترین میدان‌های جهان است.

روحانی آغاز عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن را افتخارآمیز و برای مردم خوشحال‌کننده دانست و گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و تلاش کنیم که تا پایان این دولت ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تکمیل و ساخته شود.

با ساخت خانه توسط دولت مخالفم

روحانی افزود: ما در سال ۷۵، ۱۲ میلیون خانوار داشتیم و امروز ۲۴ میلیون خانوار داریم یعنی تعداد خانوارها ۲ برابر شده است. ما باید واحدهای مسکونی برای مردم آماده کنیم. مردم ایران یکی از آرزوهایشان این است که یک خانه داشته باشند، خانه برای مردم خیلی مهم است چراکه سرمایه مهمی برای آنها محسوب می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه من با سخاتن خانه توسط دولت مخالفم، گفت: دولت باید زمینه‌ها و تسهیلات لازم را آماده کند و بخش خصوصی بیاید و شروع به ساخت و ساز کند. ما باید طرح تفصیلی، طرح هادی، چارچوب‌ها و سیاست‌ها را بدهیم و زمین را هم آماده کنیم.

زمین دست سوداگران افتاده است

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه یکی از هزینه‌های بسیار بزرگ در زمینه مسکن قیمت زمین است، گفت: متاسفانه زمین به سوداگری تبدیل شده است. کسانی که به زمین نیاز ندارند باعث گران شدن زمین شده‌اند. ما باید بتوانیم برای مردمی که به مسکن نیازمند هستند، زمین را مجانی بدهیم تا مردم بیایند و سرمایه‌گذاری کنند. ما باید برای مسکن اولی‌ها کاری کنیم که یک خانه مناسب با قیمتی مناسب آماده شود.

رئیس جمهور با تاکید براینکه مسکن همیشه دغدغه مردم بوده است، افزود: سرعت قیمت مسکن آنچنان سریع است که هرچقدر طرف پول تهیه می‌کند، نمی‌تواند مسکن بخرد.
روحانی ادامه داد: من به همه وزرا، شهرداران و نیروهای مسلح تاکید کردم که اگر زمینی دارند در اختیار مردم بگذارند. مسکن علاوه براینکه بخشی از نیاز جامعه را رفع می‌کند موجب اشتغال جامعه هم می‌شود.

راه شهیدان رجایی و باهنر، خدمت خالصانه به مردم بود

روحانی در ابتدای این مراسم نیز با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر ، ایمان به خدا و تواضع در برابر مردم را  اصل همیشگی رجایی و باهنر دانست و اظهارداشت: راه‌ شهیدان رجایی و باهنر، خدمت خالصانه به مردم بود.

وی با اشاره به نام‌گذاری هفته دولت به نام شهیدان بزرگوار رجایی و باهنر، گفت: امیدواریم بتوانیم از مسیر و راه مخلصانه آن دو شهید بزرگوار برای پیشرفت کشور و رفاه ملت استفاده کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به دوران آشنایی با این دو شهید بزرگوار، قبل و بعد از انقلاب گفت: در تمام این دوران‌ها هیچ تغییری در رفتار آن دو عزیز ندیدم و این بسیار مهم است که در فراز و نشیب زندگی و روزهای سختی و راحتی قدرت روح اراده و تواضع انسان در برابر مردم تغییر نکند.

برخی روحشان کوچک است و با یک پست و مدرک راه خود را گم می کنند

روحانی با بیان اینکه برخی روحی کوچک دارند و با یک پست، مدرک و ترفیع راه خود را گم می‌کنند، افزود: شهیدان رجایی و باهنر و سایر شهدا به ما آموختند که چگونه زندگی کنیم و باید در هفته دولت از اخلاق، رفتار و اراده آنها بهره لازم را ببریم.

رئیس جمهور همچنین با ذکر خاطره‌ای از شهید رجایی و در جلسه‌ای در ساختمان نخست‌وزیری با حضور شهیدان باهنر و بهشتی، مرحوم رفسنجانی و مقام معظم رهبری، گفت: در آن جلسه شهید رجایی که مشغول انجام رسیدگی به امور بود برای لحظه‌ای به خواب رفتند و شهید بهشتی به ما اشاره کردند که کمی آرام‌تر حرف بزنید چرا که شهید رجایی برای ۴۸ ساعت نخوابیده بود و با چنین روحیه ایمان و اخلاص کار می‌کرد.

روحانی ادامه داد: باید بیاموزیم که اگر برای ورود به محل کار و خروج از آن کارت می‌زنیم، باید در طول این مدت به فکر خدمت به مردم باشیم و ساعات و لحظات را نشناسیم و تا لحظه توان به مردم خدمت نماییم.

رئیس جمهور با بیان اینکه خدمت به مردم افتخار است و باید تمام اعضای خانواده بشری را به عنوان جمع خانواده حق بدانیم، گفت: همه مشکلات را می‌توان حل کرد و خداوند این قدرت، هوش و اراده را به ما عرضه کرده است ما اهل ایران و مسلمانیم با فرهنگی تاریخی و پیامبر و ائمه بزرگ که می‌توانیم با این روحیه از مشکلات عبور نماییم.

  • منبع خبر : خبرآنلاین