بلومبرگ: استعفای بولتون به دلیل مخالفت با کاهش تحریم‌ها علیه ایران بوده است
بلومبرگ: استعفای بولتون به دلیل مخالفت با کاهش تحریم‌ها علیه ایران بوده است

یک رسانه آمریکایی مدعی شد مشاور امنیت ملی آمریکا به دلیل مخالفت با کاهش تحریم‌های یکجانبه علیه ایران مجبور به استعفا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، شبکه خبری بلومبرگ مدعی شد «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا که روز سه‌شنبه به درخواست دونالد ترامپ از سمت خود استعفا کرد، به دلیل مخالفتش با کاهش تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مجبور به خروج از دولت ترامپ شده است.

بر اساس گزارشی که بلومبرگ در این خصوص منتشر کرده،‌ دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اخیراً در بین اعضای کابینه خود بحث کاهش تحریم‌ها علیه ایران را پیش کشیده است تا شاید از طریق کاهش تحریم‌ها بتواند به افزایش شانس دیدارش با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک کمک کند؛ هرچند طرف ایرانی تاکنون هیچ پالسی مبنی بر تمایل به برگزاری چنین دیداری صادر نکرده است.

سه منبع آگاه در کاخ سفید به بلومبرگ گفته‌اند که مطرح شدن این بحث از سوی ترامپ،‌ واکنش شدید بولتون را در پی داشته و او با عصبانیت علیه چنین اقدامی موضع گرفته است.
بلومبرگ در ادامه به نقل از منابع خبری خود در کاخ سفید مدعی شده است که پس از مطرح شدن بحث کاهش تحریم‌ها علیه ایران در نشست روز دوشنبه در اتاق بیضی کاخ سفید (دفتر رئیس‌جمهور آمریکا)، استیون منوشین وزیرخزانه‌داری آمریکا از تصمیم ترامپ به عنوان راهکاری برای آغاز مذاکرات با ایران حمایت کرده است.

یک روز بعد از این اتفاقات یعنی روز سه‌شنبه دونالد ترامپ با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر از استعفای اجباری جان بولتون خبر داد و نوشت : «من شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدمات او نیازی نیست. من با بسیاری از پیشنهادات او مخالف بودم و دیگر اعضای دولت نیز همین‌گونه [مخالف او] بودند.»

بولتون اما در واکنش به توئیت ترامپ که استعفای وی را شبیه اخراج جلوه داده بود طی پیامی توئیتری اظهار داشت: « بولتون پس از توئیت دونالد ترامپ در مورد کنار گذاشته شدنش از کاخ سفید، طی پیام کوتاهی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «من دیشب پیشنهاد استعفا دادم و رئیس‌جمهور ترامپ گفت: اجازه بده فردا در موردش صحبت کنیم.»

بلومبرگ در حالی ادعا می‌کند که جان بولتون به دلیل مخالفت با کاهش تحریم‌ها علیه ایران مجبور به کناره‌گیری از سمت خود شده است که دقیقاً‌ زمانی که ترامپ در توئیتر خبر استعفای اجباری بولتون را منتشر کرد، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و استیون منوشین وزیر خزانه‌داری این کشور –که بلومبرگ مدعی شده حامی کاهش تحریم‌ها علیه ایران است- در یک نشست خبری مشترک مشغول اعلام تحریم‌های جدید علیه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حزب‌الله و حماس بودند.

از لحظه حذف بولتون از کابینه ترامپ، رسانه‌های آمریکایی دلایی از جمله اختلاف بر سر مذاکرات صلح با طالبان را برای اخراج یا استعفای اجباری بولتون مطرح کرده‌اند؛ اما مقامات کاخ سفید تنها از اختلافات جدی وی با دیگر اعضای کابینه سخن گفته‌اند و اشاره‌ای صریحی به جزئیات نکرده‌اند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم