تولید یک‌میلیون و ۲۶۰ هزار تن تولیدات شیلاتی در سال ۹۷
تولید یک‌میلیون و ۲۶۰ هزار تن تولیدات شیلاتی در سال ۹۷

رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به میزان تولیدات شیلاتی در سال ۹۷ گفت: در سال ۵۷ کل تولیدات شیلاتی ما ۳۲ هزار تن بوده که این آمار در سال ۹۷ به یک‌میلیون ۲۶۰ هزار تن رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، نبی‌الله خون میرزایی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت رو به رشد تولیدات شیلاتی اظهار کرد: با تلاش مسؤولان شیلات در طول انقلاب روند فعالیت شیلاتی رو به رشد بوده و در جمع‌بندی سال ۹۷ نسبت به سال ۵۷ با افزایش چهل برابری مواجه بوده‌ایم.

وی با اشاره به میزان تولیدات شیلاتی در سال ۹۷ گفت: در سال ۵۷ کل تولیدات شیلاتی ما ۳۲ هزار تن بوده است که این آمار در سال ۹۷ به یک‌میلیون ۲۶۰ هزار تن رسیده است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اذعان به اینکه شیلات توجه ویژه‌ای به دیگر محصولات دریایی دارد، تصریح کرد: در حوزه آبزی‌پروری با میزان تولید ۴۰۰ هزار تن نسبت به اول انقلاب با رشد ۱۶۰ برابری و در تولید میگو با میزان تولید ۴۸ هزار تن میگو جایگاه خوبی در دیگر کشورهای دنیا پیدا کرده و در تولید غزل آرای آب شیرین جایگاه اول دنیا را داریم.

میرزایی با اعلام مصرف سرانه محصولات آبزی‌پروری در کشور گفت: مصرف سرانه محصولات آبزی در اوایل انقلاب یک کیلوگرم ولی امروز به ۱۲ کیلوگرم رسیده که نسبت به میانگین جهانی هنوز عقب بوده و باید تلاش شود تا این میزان افزایش پیدا کند.

وی لازمه افزایش تولید محصولات آبزی‌پروری را توجه به نیروهای کارآمد دانست و افزود: طبق برنامه سازمان شیلات در سال ۱۴۰۰ باید میزان تولید محصولات آبزی به یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد تا میزان تولید از سید بیشتر شود و برای انجام این کار از نیروهای کارآمد آموزش‌دیده علمی و جوانان استفاده می‌شود.

رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به برنامه سازمان شیلات برای تولید ماهی‌های در قفس گفت: طبق برنامه باید میزان پرورش ماهی در قفس امسال ۱۰۰ هزار تن و در سال جدید به ۲۰۰ هزار تن برسانیم و کارهای خوبی در این خصوص انجام شده است.

میرزایی با مناسب خواندن وضعیت صید در استان گیلان گفت: با توجه به اینکه منابع آبی در دریای خزر آسیب‌دیده است وضعیت صید در انسان مناسب نبوده و بیشترین میزان صید در سواحل جنوب است ولی در تلاشیم تا وضعیت صید استان گیلان بهبود دهیم و برای انجام این کار اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به پرورش ماهی در قفس در استان گیلان افزود: استان گیلان هرچند در وضعیت صید ماهی وضعیت خوبی نداشته ولی در پرورش ماهی‌های گرمابی و سردابی و پرورش ماهی در قفس جایگاه بسیار خوبی در کشور داشته و به‌نوعی پیشتاز در این حوزه است.

رئیس سازمان شیلات کشور با اشاره به ظرفیت مناسب گیلان در تولید خاویار بیان کرد: در کشور شش تن خاویار پرورشی تولید می‌شود که سهم استان گیلان دو و نیم تن است که این امر نشان‌دهنده ظرفیت بالای این استان در تولید این نوع ماهی است.

میرزایی خاویار خزر را جزو بهترین خاویارهای دنیا دانست و گفت: قیمت خاویار هشت میلیون تومان است که با توجه به مرغوب بودن خاویار خزر در شیلات دنیا که جزو بهترین خاویارها است به فروش برود.

وی با اذعان به اینکه بیشترین میزان بچه ماهی‌های خاویاری تولیدشده در کشور در استان گیلان و مازندران عرضه می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر در ۲۲ استان کشور، ۱۳۳ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری وجود دارد که بچه ماهی‌های مولد این استان‌ها توسط استان‌های گیلان و مازندران تأمین می‌شود

رئیس سازمان شیلات با تأکید بر صادرات خاویار و میگو به دیگر کشورهای دنیا بیان کرد: در حوزه صادرات ماهیان خاویاری و می‌گویی خوشبختانه محدودیتی وجود نداشته و به کشورهای آسیایی و اروپایی صادرشده و میزان صادرات شیلاتی در کشور ۵۲۵ میلیون دلار بوده است.

انتهای پیام/