آغاز شمارش معکوس برای انفجار دوم در بازار جهانی نفت
آغاز شمارش معکوس برای انفجار دوم در بازار جهانی نفت

حالا درست از پس کودتای نفتی عربستان، اتفاق بزرگ رخ داده است، حمله پهبادی و بروز بحران در بازار جهانی نفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حمله ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی در منطقه بقیق و خریص در جنوب شرقی منطقه ظهران عربستان،تولید نفت عربستان را با اختلال مواجه کرد و حجم تولید را در حدود ۵.۷ میلیون بشکه کاست، این بدان معنی است که بیش از ۶۰ درصد از تولید نفت عربستان سعودی حالا زیر علامت سئوال بزرگی قرار گرفته است.

آخرین اخبار مهم خبرگزاری های کشور را به صورت زنده و یکجا در اخبار داغ مشاهده کنید(کلیک کنید)

بازگشایی بازارهای جهانی نشان داد قیمت‌ها روندی رو به رشد را در پیش گرفته‌اند، بالاخره نفت از کف کانال شصت دلار دل کند و حالا مستقیم تا کانال هفتاد دلار در حال پیشروی است. قیمت‌ها ساعت به ساعت افزایش می یابد تا مشخص شود دامنه بحران فراتر از مرزهای عربستان است، حالا بازار جهانی نفت با بحرانی جدی روبروست.

ارامکو

بدترین زمان برای بن سلمان

 ولیعهد سعودی، سودای بلندی در سر دارد. وی برنامه کاهش وابستگی به نفت را پی گرفته و در این مسیر فروش سهام آرامکو یکی از اهداف تعریف شده اش است.

 البته هنوز وزیر نفت عربستان الفالح بر مسند وزارت انرژی این کشور تکیه زده بود که دامنه قدرتش را کوتاه کرد و مسئولیت آرامکو که به شکل سنتی همواره با وزیر نفت این کشور بود، از او گرفت. حالا برادر ناتنی وی، «عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعودی»،که گفته می‌شود ارتباط چندان خوبی با بن سلمان ندارد بر مسند وزارت نفت تکیه زده است، با همان محدوده کوچک شده قدرت، جدا شدن بخش هایی از وزارت انرژی عربستان پیش‌تر نشان از نارضایتی از عملکرد الفالح داشت. برخی گزارش‌ها دلالت بر آن دارد که مهمترین مورد اختلافی بن سلمان و الفالح بر سر زمان و نحوه عرضه اولیه سهام ارامکو بوده است. حالا اما با حملات رخ داده ، این قیمت نفت است که بالا می رود و ارزش سهام آرامکو است که می ریزد. این حملات در حالی رخ داد که بعد از دو سال ناکامی بن سلمان در واگذاری ۵ درصد از سهام شرکت آرامکو، قرار بود به زودی این اتفاق رخ دهد اما با این حملات ارزش این شرکت بسیار کاهش یافته است چرا که نه تنها تاسیسات آسیب دیده و خسارت دیده است بلکه سایه حملات احتمالی بعدی، خریداران را از این شرکت دور خواهد کرد. دیروز بورس عربستان ۲.۳ درصد و ارزش سهام شرکت سابیک سعودی بزرگ ترین شرکت پتروشیمی این کشور نیز بیش از ۳.۵ درصد کاهش یافت.حداکثر ظرفیت تولید آن ۱۲ میلیون بشکه در روز است.

در حال حاضر ارزش آرامکو از نظر دولتمردان عربستان ۲ تریلیون دلار برآورد شده است ولی از نظر کارشناسان اقتصادی با توجه به این که آرامکو هدف حملات گسترده ای قرار گرفته است ارزش این غول نفتی ۱.۵ تریلیون دلار است.

 برخی پیش بینی‌ها دلالت بر آن دارد که نفت تا محدوده هشتاد دلار پیشروی خواهد کرد. تحلیلگران معتقدند موضع عربستان در خصوص نحوه و زمان بازسازی البته در این رشد خیره کننده موثر خواهد بود.

   نفت دوباره بر صدر اخبار

آژانس بین المللی انرژی پیش از این نسبت به کمبود نفت هشدار داده بود.عربستان پیش تر در همراهی با تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تلاش گسترده ای را برای بیرون راندن ایران از بازار نفت کلید زد، تلاشی که البته با توفیق چندانی همراه نبود و نتوانست صادرات نفت را از بزرگترین دارنده ذخایر انرژی در جهان متوقف نماید. با این حال انچه در حال حاضر رخ داده است، زیان مسلمی برای بن سلمان است به طوری که برخی تحلیلگران معتقدند با از دست رفتن جذابیت آرامکو حالا ممکن است زمان عرضه اولیه سهام این شرکت تغییر کند، این چنین بن سلمان با شکستی آشکار برای تنوع بخشی به اقتصاد عربستان مواجه می‌شود و دامنه رویاپردازی اش بی تردید محدوده خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرآنلاین