توسعه روابط با کشورهای همسایه از اصول سیاست خارجی ایران است
توسعه روابط با کشورهای همسایه از اصول سیاست خارجی ایران است

رؤسای جمهور ایران و ارمنستان در دیداری دوجانبه با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو ملت، تلاش روزافزون برای تحکیم و تعمیق روزافزون روابط و مناسبات تهران ــ ایروان را در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد تأکید قرار دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دوشنبه‌شب و در جریان سفر به ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در دیدار آرمن سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان با بیان اینکه تهران و ایروان همواره از روابط دوستانه و صمیمی برخوردار بوده و سطح مناسبات دو کشور در مسیر رشد و توسعه قرار دارد، اظهار داشت: توسعه و تحکیم بیشتر روابط با همه کشورهای همسایه از جمله ارمنستان از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

روحانی اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت را فرصت مناسبی برای برقراری روابط همه‌جانبه پایدار بین دو کشور دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی، ترانزیت و حمل‌و‌نقل، گردشگری و صنعتی برخوردار هستند که می‌توان از این ظرفیت‌ها در راستای منافع دو ملت بهره‌برداری کرد.

رئیس جمهور استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی دو کشور و سرمایه‌گذاری‌های مشترک را مورد تأکید قرار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تجربیات خود را در عرصه‌های مختلف خدمات فنی مهندسی، سدسازی و انرژی در اختیار طرف ارمنی قرار دهد.

روحانی همچنین همکاری در قالب اتحادیه اقتصادی اوراسیا را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: حضور ایران در مناسبات اقتصادی منطقه اتحادیه اوراسیا می‌تواند فرصت مناسبی برای تقویت مناسبات اقتصادی دوجانبه و همچنین همکاری و فعالیت اقتصادی در سطح منطقه‌ باشد.

رئیس جمهور بر ارتباط هرچه بیشتر مناطق آزاد دو کشور از جمله ارس و مغری و همچنین توجه به حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از ظرفیت‌های دو کشور در زمینه گردشکری تأکید کرد.

آرمن سرکیسیان رییس‌جمهور ارمنستان نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه کشورش برای توسعه بیش از پیش روابط با جمهوری اسلامی اهمیت ویژه‌ای قائل است، گفت: ارمنستان به‌دنبال توسعه روزافزون روابط با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی، انرژی و محیط زیست است.

رئیس جمهور ارمنستان گفت: فعالیت منطقه اوراسیا می‌تواند بزرگتر از شرایط کنونی باشد و در این راستا آماده توسعه همه‌جانبه روابط با تهران بوده و از فعالتر شدن مناطق آزاد کاملاً استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم