کمبود مصالح معدنی و محیط‌زیست مشکل عمده پیش‌رو در احداث بندر چمخاله
کمبود مصالح معدنی و محیط‌زیست مشکل عمده پیش‌رو در احداث بندر چمخاله

در جریان سفر استاندار گیلان به لنگرود مشکل در اخذ مجوز محیط‌زیست و کمبود مصالح معدنی ازجمله مشکلات و موانع پیش رو درروند اجرای کار بندر چمخاله اعلام شد.

به گزارش لنگرخبر، استاندار گیلان ظهر امروز در سفر یک‌روزه خود به شهرستان لنگرود از هشت پروژه عمرانی و خدماتی این شهرستان بازدید کرد.

ارسلان زارع در سالن اجتماعات بندر چمخاله با بیان اینکه همه از وضعیت کشور در بُعد اقتصادی حاصل از تحریم آمریکا علیه ایران مطلع هستیم، اظهار کرد: مردم در طول انقلاب همواره در کنار مسؤولین بوده و در برابر تحریم‌ها مقاومت کرده‌اند و مدیران باید برای قدردانی از مردم تلاش خود را بیشتر کنند.

وی با بیان اینکه امنیت و آرامش اجتماعی ساکن در لنگرود و گیلان حاصل از مشارکت فعال مردم و همراهی مسؤولین است، گفت: مهم‌ترین مؤلفه عبور از مرحله گذار، همدلی مردم و مسؤولین و تلاش گسترده و مستمر مدیران برای اجرای برنامه‌های دولت است.

استاندار گیلان با بیان اینکه باید پروژه‌های عمرانی و خدماتی لنگرود با شتاب بیشتری انجام شود، افزود: اجرای پروژه‌های عمرانی در شهرستان باعث توسعه پایدار و ایجاد اشتعال می‌شود که مشکلات سد راه باید در استان حل شود تا کندی در پروژه‌ای ایجاد نشود.

زارع با بیان اینکه به دلیل تحریم‌ها باید از ظرفیت دریای خزر به‌خوبی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های گیلان توریست پذیر بودن و موقعیت گردشگری این استان است که نباید به‌سادگی از این خصوصیت‌ها عبور کرد و از پذیرش سرمایه‌گذار در این زمینه‌ها استقبال می‌کنیم.

نیاز روزانه ۱۰۰۰ تن سنگ معدن برای بندر چمخاله

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه دو دولت برای احداث بندر چندمنظوره چمخاله مجوز صادر کرده‌اند، اظهار کرد: این پروژه مشکل مالی ندارد و عمده مشکل بندر مصالح معدنی است که روزانه ۱۰۰۰ تن سنگ معدن برای کار نیاز دارد.

مهرداد لاهوتی با بیان اینکه مشکلی بابت تأمین اعتبار بیمارستان تأمین اجتماعی کومله نیز وجود ندارد، گفت: این پروژه تاکنون پیشرفت خوبی داشته و سازمان تأمین اجتماعی نیز نسبت به تسریع در تکمیل پروژه تأکید دارد.

وی با بیان اینکه مشکل فعلی سورتمه و تله‌کابین مسائل قضایی است که در توقیف قوه قضائیه است، تصریح کرد: در فاز اول پروژه سورتمه، رستوران، هتل، مکان تفریحی و سرویش بهداشتی نیز در نظر گرفته‌شده که در صورت حل مشکلات قضایی این پروژه قابل‌افتتاح است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سورتمه و تله‌کابین لنگرود جزو پروژه‌های مهم شهرستان است، افزود: اگر یک سرمایه‌گذار هم‌اکنون برای فعالیت اعلام آمادگی کند حداقل پنج سال نیاز است که بروکراسی‌های اداری تمام شود درحالی‌که کارهای سورتمه و تله‌کابین و مجوزها اخذشده است.

لاهوتی با بیان اینکه طول پروژه تله‌کابین ۳.۵ کیلومتر است، گفت: برای پروژه سورتمه و تله‌کابین تمام کاربری‌ها پیش‌بینی و لوازم خریداری‌شده است و همه‌چیز برای بهره‌برداری آماده است.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار این پروژه‌ها نیاز به اعتبار ندارد و خود، دارای سرمایه است، گفت: در فاز اول افتتاح این پروژه ۴۰۰ نفر می‌توانند مشغول به کار شوند که لازم است قوه قضاییه برای حل مشکل قضایی پروژه سورتمه و تله‌کابین، تمرکز بیشتر و دقیقی داشته باشد.

۳ مشکل عمده پیش رو پروژه بندر چمخاله

مدیر پروژه بندر چمخاله نیز با بیان اینکه پروژه به‌صورت طراحی و ساخت است و بعد از طراحی کار ساخت آن آغاز می‌شود، اظهار کرد: اعتبار اولیه برای بندر چمخاله ۷۲ میلیارد تومان است و پیش‌بینی می‌شود این مبلغ به حدود ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

مهدی کامیاب با بیان اینکه مدت انجام این پروژه ۳۶ ماه است، گفت: توسعه گردشگری و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار و امکان تبادل مسافر ازجمله اهداف توسعه و فعال‌سازی بندر چمخاله است.

وی با اشاره به وجود مشکلات و موانع در پیش رو پروژه بندر چمخاله بیان کرد: در این پروژه با سه مشکل مواجه هستیم که لایه گازی در بستر دریا یکی از این مشکلات است که در زمان اجرای طرح با آن مواجه شدیم.

مدیر پروژه بندر چمخاله با بیان اینکه مجوز محیط‌زیست دیگر مشکل پروژه است، افزود: برای حل این مشکل چند مشاور جهت مطالعات و تکمیل اسناد استخدام شد که مجوز مشروط آن در تهران تائید شده و برای تهیه و تکمیل اسناد نیاز به همکاری محیط‌زیست داریم.

کامیاب با بیان اینکه محدودیت منابع سنگی دیگر مشکل پروژه است که برای حل آن با چند معدن هماهنگی‌هایی انجام‌شده، گفت: نیاز روزانه سنگ برای کار در بندر ۱۰۰۰ تن است که از طریق سه معدن حدود ۴۰۰ تن سنگ معدن تهیه می‌شود.

به گزارش لنگرخبر، بیمارستان ۱۳۷ تختخوابی شهید مرتضی حسین پور لنگرود، فاز دوم کنارگذر شهر از پیچ سیاهگلده تا میدان شهید املاکی، تله‌کابین و سورتمه لنگرود، بیمارستان تأمین اجتماعی کومله، بندر چندمنظوره چمخاله و سد لاستیکی گالشکلام ازجمله پروژه‌های عمرانی و خدماتی بود که استاندار گیلان از آن‌ها بازدید کرد.

دیدار با خانواده شهید قهرمان حسین املاکی آخرین برنامه سفر یک‌روزه ارسلان زارع به شهرستان لنگرود بود.

انتهای پیام/