رباعی حاج منصور درباره نوروز و فاطمیه

اجتماع بزرگ ذاکرین، شعرا، خادمین و بانیان هیئات مذهبی در همایش فاطمیون با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میرباقری و مداحی حاج منصور ارضی و حاج سعید حدادیان جمعه شب در مسجد ارک تهران برگزار شد.   در این مراسم حاج منصور ارضی انس به دعا را تثبیت نوکری خواند و گفت: انس با دعا […]

اجتماع بزرگ ذاکرین، شعرا، خادمین و بانیان هیئات مذهبی در همایش فاطمیون با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میرباقری و مداحی حاج منصور ارضی و حاج سعید حدادیان جمعه شب در مسجد ارک تهران برگزار شد.

 

در این مراسم حاج منصور ارضی انس به دعا را تثبیت نوکری خواند و گفت: انس با دعا در در همه شئون و در همه موارد برای یک ذاکر و شاعر سبب تثبیت نوکری وی می شود و همین طور لغزش ها با خواندن و انس با دعا بر طرف می شود.

 

حاج منصور توصیه خود را به شعرا و مادحین در سه رکن مطرح نمود و گفت: سه رکنی که جوانان، شعرا و مادحین بایستی رعایت کنند “حق علما”، “حق مستمع” و “حق خانواده” است.

 

وی با تبیین جایگاه مستمع متذکر شد: حق مستمع آنست که مطالب خوب و مفید برای ایشان آماده کند و بدستشان برسانند.

 

همچنین مداحان بایستی شان نوکری اباعبدالله علیه السلام را رعایت کنند و هر گونه رفتاری که مغایر این شان است را انجام ندهند.

منبع : عقیق

{mp3}noroz-fatemie|580||{/mp3}

حاج منصور ارضی با خواند یک شعر دو بیتی اشاره ایی داشت به تداخل ایام نوروز با ایام فاطمیه و گفت:

 

نوروز اگر وقت دیدار است مردم

امسال بر داغی گرفتار است مردم

حرمت نگه دارید پای سفره عید

چون مهدی زهرا عزادار است مردم

 

با توجه به شرایط فعلی بایستی به فاطمیه نگاه بیشتر و بهتری داشته باشیم.

 

امسال بایسیتی بیشتر به خودسازی بپردازیم. نباید نوروز هیئت ها را تعطیل کنیم. باید مواظب خود باشیم باید مواظب فاطمیه باشیم.

 

در پایان حاج منصور با اشاره به نحوه شعر گفتن برای حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: به شعرا گفته ام! شعر گفتن برای حضرت زهرا سلام الله علیها با شعر گفتن برای امام حسین علیه السلام متفاوت است. برای امام حسین علیه السلام هرچند واضح روضه خوانده شود و شعر گفته شود اشکالی ندارد ولی در مورد حضرت فاطمه سلام الله علیها این متفاوت است و بایستی رعایت شود.

 

پس از پایان توصیه های حاج منصور ارضی خطاب به مداحان، ایشان به روضه خوانی پرداختند و در ادامه سعید حدادیان به روضه خوانی و بیان مصائب حضرت زهرا سلام الله علیها پرداخت.