ضعف‌های فرهنگی و مدیریتی در امور بقاع توجیه ندارد/لزوم بازنگری جدی در عملکرد نظارتی اوقاف
ضعف‌های فرهنگی و مدیریتی در امور بقاع توجیه ندارد/لزوم بازنگری جدی در عملکرد نظارتی اوقاف

شاید بتوان فعالیت‌های نیمه‌کاره و بسیار کند عمرانی را با توجیه مشکلات اقتصادی پذیرفت ولی بی‌برنامگی در امور فرهنگی به‌هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست و که هر تصمیم نادرستی اثرات جبران‌ناپذیری را برای جامعه به یادگار می‌گذارد.

به گزارش لنگرخبر به نقل از فارس، بقعه خواهر امام رضا (ع) در رشت یکی از اماکن مذهبی و مورد وثوق مردم دیار میرزاست که در مناسبت‌های مختلف مذهبی انتخاب آنان برای رفع دل‌تنگی‌هایشان به شمار می‌رود.

فقدان برنامه‌ریزی دقیق و عدم تنظیم تقویم مناسبتی توسط مدیران مربوطه ازیک‌طرف و ضعف شدید و رهاشده نظارتی از سمت اوقاف منجر به بروز برخی اتفاقات بدوی به‌دوراز شأن شده است

طرح‌های نیمه‌کاره عمرانی چند سالی است که در نهایت ذوق‌زدگی میهمان مراسم‌های مردمی و عزاداری هیئت‌های مردمی است و این عقب‌ماندگی عمرانی در سال‌های اخیر با تقلیل و تضعیف برنامه‌های فرهنگی شکل تکمیل یک جورچین ضعف مدیریتی به خود گرفته است.

فقدان برنامه‌ریزی دقیق و عدم تنظیم تقویم مناسبتی توسط مدیران مربوطه ازیک‌طرف و ضعف شدید و رهاشده نظارتی از سمت اوقاف منجر به بروز برخی اتفاقات بدوی به‌دوراز شأن شده است.

پیش‌بینی فضای مناسب برای عزاداری در ماه محرم و صفر ولو با در نظر گرفتن مباحث عمرانی حداقل انتظار از یک مجموعه فرهنگی است که عجز مدیریتی در آن نمود بیرونی پیداکرده و بازخورد منفی در جمع عزاداران حسینی را به همراه دارد.

برای مثال چند روز پیش و در سالروز شهادت حضرت رضا (ع) و به‌رسم هرساله بقعه خواهر امام رضا (ع) رشت میزبان هیئت‌های مختلف عزاداری برای آئین سنتی علم‌بران بود که جدای ضعف‌های حداقلی ازجمله مشکل صوتی به بهانه برگزاری مراسم دیروقت در شب گذشته، ضعف مدیریتی منجر به بروز اتفاقات ناخوشایند شد.

رئیس شورای هیئت‌های مذهبی گیلان درباره اتفاقات روز شهادت امام رضا (ع) به هماهنگی هیئت‌های گیلانی با ارگان‌های مختلف فرهنگی اشاره کرد و معتقد است باید فعالیت هیئت‌های مذهبی با تربیت چهره‌های ولایی در تراز انقلاب در دستگاه امام حسین علیه‌السلام همراه شود.

رضا مهدی به مردمی بودن هیئت‌های عزاداری تأکید دارد و از جلوگیری تعداد بسیاری از هیئت‌های مذهبی به بقعه خواهر امام رضا (ع) به بهانه پروژه عمرانی گله‌مند است و از رفتار تبعیض‌آمیز اوقاف در ارائه کمک‌های مختلف تنها به برخی از هیئت‌ها سخن می‌گوید که منجر به اعتراضات شدید سایر هیئت‌های مذهبی شده است.

وی فراگیر بودن فعالین دستگاه عزاداری امام حسین (ع) را به مسؤولان اوقاف گوشزد کرده و می‌گوید استفاده از جوانان در این برهه از زمان که استکبار به بهانه‌های مختلف هجمه‌های فرهنگی بسیاری را به پیکره اسلام برای انحراف جوانان و نوجوانان وارد می‌کند، باید رفتاری بسیار مناسب‌تر داشت بماند که دستگاه‌های متولی در جریان فعالیت هیئت‌ها نیز هستند.

افراد دیگری نیز صحبت‌های مهدی درباره اتفاقات آن روز را تأیید کردند که در واکنش به این تأییدها رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رشت تنها از حضور هیئت‌های شاخص! و انقلابی در بقعه خواهر امام رضا (ع) رشت سخن می‌گوید.

حضور محدود هیئت‌ها و تشخیص شاخص بودن هیئت‌ها برای ورود به بقعه متبرکه را می‌توان از فتاوی شاذ مسؤولان آن‌هم در دستگاه اباعبدالله (ع) دانست.

با توجه به اینکه اوقاف خود را مسؤول مستقیم برگزاری مناسبت‌ها در بقاع متبرکه می‌داند، حضور محدود هیئت‌ها و تشخیص شاخص بودن هیئت‌ها برای ورود به بقعه متبرکه را می‌توان از فتاوی شاذ مسؤولان آن‌هم در دستگاه اباعبدالله (ع) دانست.

حجت‌الاسلام حمیدرضا کریمی رئیس اداره اوقاف رشت از عدم هماهنگی هیئت‌ها با اداره اوقاف تا صبح روز شهادت سخن گفته و پروژه عمرانی بقاع متبرکه به دلیل بارش باران و تعویق کار عمرانی را دلیل عدم ورود برخی از هیئت‌ها به داخل بقعه متبرکه در عین ورود برخی دیگر می‌داند.

این مدیریت سلیقه‌ای در حالی رخ می‌دهد که رهبر معظم انقلاب اسلامی کار تمیز فرهنگی و وحدت رویه را تأکید کار مسؤولان و متولیان امور فرهنگی قرار دادند و طبیعی است با توجه به پیشینه مذهبی گیلان که حضور امامزادگان بسیار در استان گواه این ادعاست، رفتار مدیریتی درخور شأن استان صورت گیرد.

شاید بتوان فعالیت‌های نیمه‌کاره و بسیار کند عمرانی را با توجیه مشکلات اقتصادی پذیرفت اما بی‌برنامگی در امور فرهنگی به‌هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست که جدای ارتقای عملکرد مدیران شهرستانی، تدوین برنامه جامع و نظارت درست و به‌دوراز حب و بغض نیاز بیش‌ازپیش مدیریت کلان در اوقاف گیلان است.

باشد که همگان در دستگاه اباعبدالله الحسین (ع) حری آزاده باشیم و شعار هیهات من الذله شعاری باشد که همه برای آن جهاد کنیم و قطعاً مدیران فعال این حوزه باید بدانند که هر تصمیم نادرستی اثرات جبران‌ناپذیری را برای جامعه به یادگار می‌گذارد.

انتهای پیام/