واقعا انقلاب دوم بود؟

حضرت امام درباره واقعه ۱۳ آبان فرمود: «انقلاب دوم» و البته مهمتر از انقلاب اول. اما چرا انقلاب دوم؛ چرا مهمتر؟

کد خبر : 108432
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۰۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، حضرت امام درباره واقعه ۱۳ آبان فرمود: «انقلاب دوم» و البته مهمتر از انقلاب اول. اما چرا انقلاب دوم؛ چرا مهمتر؟
خروش مردم علیه نظام طاغوت با آن تاریخ استبدادی چندصدساله و آن حرکت اجتماعی گسترده می‌شود انقلاب اول، تسخیر سفارت آمریکا توسط چند جوان دانشجو در جریان یک راهپیمایی می‌شود انقلاب دوم و البته مهمتر از انقلاب اول.

واقعا منطقش چیست؟
امام را می‌شناسیم. حرف ذوقی نمی‌زند. فقیه و عارف است. می‌بیند و می‌گوید. وقتی می‌گوید «ما همه هیچیم»؛ لبّ و حاقّ دریافت‌های نظری و علمی عرفانی‌اش را در یک کلمه جمع کرده است و هدیه می‌کند. تعابیر امام فراتر از یک ادیب و سیاستمدار است. تعبیر «انقلاب دوم» از سر تعارفات اجتماعی نیست.

پس چیست؟
راز این جمله را در پیام شفاهی سیداحمدخمینی به دانشجویان تسخیر کننده ببینید؛ «امام فرمود:همه ملت پشتیبان این حرکتند»
پس اولا حرکت چند دانشجو نیست. حرکت یک ملت است که بروز  وظهورش در یک حادثه است.

اما چرا انقلاب دوم و چرا مهمتر؟
اساسا انقلاب اول از سال ۴۲ و ۴۳ کلید می‌خورد؛ بالاخص از قیام امام علیه یک قانون آمریکایی (کاپیتولاسیون). رهبری مبدا اشغال سفارت را در همین نقطه از تاریخ می داند.
اما مبارزه امام از استبداد شروع می شود. سال ۴۳ می فرماید:«آمریکا از انگلیس بدتر و … همه از همه بدتر اما امروز سروکار ما با این خبیث هاست(شاه).»
انقلاب اول، انقلاب مردم علیه «دست آمریکا» بود. آن روز ملت «دست» آمریکا را دیدند و قیام کردند. اما بعد انقلاب اول، مردم خود آمریکا را دیدند.

در گزارش های سفارت آمریکا آمده است که «از ۱۴ مهر ۵۷ روزی یک حادثه علیه منافع آمریکا شکل گرفته است.»
این رشد یک جامعه است که دشمن اصلی را ببیند. لذا می شود انقلاب دوم و مهمتر. بدین جهت رهبرانقلاب می گوید «شعار مرگ برآمریکا را کسی یاد مردم نداد؛ از اعماق جانشان بود.»

اما برای این روزها؛
آنچه انقلاب دوم را شکل داد رشد مردم است. رشد آگاهی‌هاست. استکبارستیزی یک فهم است نه صرفا یک شعار. اگر امام فرمود «مرگ بر آمریکا»، شعار نیست و «ذکر» است به جهت شعور ضمیمه ای آنست. «مرگ بر آمریکا» عمقش تبرّی است و از اصول توحیدی. لذا نباید با آن مثل یک شعار صرف سیاسی رفتار کرد. لقلقه زبان نیست و باید بر جان و قلب و ذهن مردم نشاند تا به تعبیر امام، «ذکر» شود. هرچقدر شناخت قوی‌تر شود برائت اجتماعی موثرتر می افتد.
اگر اینطور ماجرا را فهم کنیم؛ کار حکومت و نخبگان و رسانه و دیگر نهادها تنها در تهییج و برانگیختن و مشت گره کردن نیست. باید ذهن ها و قلب ها قبل “الا الله”، “لااله” را درک کند.
حالا با این دقت، پروژه برجام و مدل مدیریت رهبری را مرور و تحلیل کنید. برجام در خدمت تحکیم انقلاب دوم و رشد یک ملت.

انتهای پیام/

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.