اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان ۳ تا ۶ سال در لنگرود
اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم برای کودکان ۳ تا ۶ سال در لنگرود

رئیس بهزیستی لنگرود از اجرای طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم ویژه کودکان ۳ تا ۶ سال در ١۵ پایگاه تحت نظر بهزیستی خبر داد.

پیمان محمدی پور در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر با اشاره به اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم اظهار کرد: این طرح از دو دهه پیش توسط سازمان بهزیستی باهدف پیشگیری از نابینایی و کم‌بینایی و تنبلی چشم کودکان اجراشده و کودکان سه تا ۶ سال می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

وی با بیان اینکه زمان طلایی برای مداخله و درمان تنبلی چشم زیر ۶ سال است، گفت: با اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم، کودکانی که مبتلا به تنبلی چشم هستند شناسایی و درنهایت تحت درمان قرار می‌گیرند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنگرود با بیان اینکه کودکان حداقل باید سه مرتبه غربال شوند، افزود: ممکن است کودک چهارساله‌ای امسال به‌عنوان فرد مبتلا به تنبلی چشم شناخته شود درحالی‌که در غربالگری سال گذشته مشکلی نداشته باشد و لازم است هرسال تا ۶ سالگی تحت غربالگری قرار گیرد.

محمدی پور پیشگیری و درمان تنبلی چشم را بسیار ساده دانست و بیان کرد: برای این امر تنها کافی است کودک شناسایی‌شده، از روش بستن چشم، استفاده از عینک و در برخی مواقع عمل جراحی ساده انجام دهد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنگرود با اشاره به آمار کودکان غربال‌شده در لنگرود در سال گذشته خاطرنشان کرد: بیش از ۴٠٠٠ کودک (٨٠ درصد از کودکان) در سال گذشته در این طرح در شهرستان لنگرود مورد غربالگری قرار گرفتند و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۵٠٠٠ کودک غربال شوند.

 

انتهای پیام/