از دریاچه وان تا معبد گارنی در تورهای ارمنستان
از دریاچه وان تا معبد گارنی در تورهای ارمنستان

معبد گارنی: این اثر باستانی از زمان یونان باستان با معماری آن زمان برجای مانده است. این معبد در قلعه‌ای به همین نام واقع شده است. در زمان جنگ‌های میان ایرانیان و رومیان باستان این منطقه به تصرف امپراتوری روم در آمده است. بعدها که مسیحیت به ارمنستان آمد معابد واقع در این قلعه تخریب شده و بجای آن کلیسا ساخته شد. یکی از معابد به نام گارنی ولی باقی‌ماند که امروزه اصلی‌ترین جاذبه این قلعه است.

ارمنستان یک منطقه مهم در دنیا است، از این لحاظ که جزو قدیمی‌ترین کشورهایی است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی‌اش انتخاب کرد. به همین دلیل یکی از مراکز مهم توریستی برای  افرادی است که علاقه به دیدن کلیساهای قدیمی و فرهنگ و تاریخ مسیحیت دارند.

از جاذبه های مهم ارمنستان در آفر تور ارمنستان  میتوان به صومعه های مختلف و معابد اشاره کرد. همچنین این کشور داردی طبیعتی بکر و گردشگر دوست است. برای تجربه غذاهای فرنگی و همینطور خرید و گشت و و گذار نیز این کشور بسیار مناسب است.

به گزارش سفر باتو ، صومعه تاتو: این مجموعه از کلیساها از سده نه میلادی برجا است، جنوب شرقی شهر ایروان و در نزدیکی روستایی به نام تاتو این صومعه قرار گرفته است. این صومعه در قبل از مسیحیت به عنوان معبدی برای آیین مهرپرستی مورد استفاده قرار میگرفته است، بعد از آمدن مسیحیت به ارمنستان به کلیسا تغییر کاربری داد. در زمان شاهزاده فیلیپ اینجا دارای یک کلیسای جدیدتر شد و مورد اهمیت بیشتری قرار گرفت. در قرن ۱۸ میلادی این مجموعه توسط آقامحمدخان قاجار مورد حمله و تخریب قرار گرفت و بعد دوباره بازسازی شد. این صومعه در سال ۱۹۹۵ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. میتوانید با استفاده از تله کابین به اینجا بیایید.

معبد گارنی: این اثر باستانی از زمان یونان باستان با معماری آن زمان برجای مانده است. این معبد در قلعه‌ای به همین نام واقع شده است. در زمان جنگ‌های میان ایرانیان و رومیان باستان این منطقه به تصرف امپراتوری روم در آمده است. بعدها که مسیحیت به ارمنستان آمد معابد واقع در این قلعه تخریب شده و بجای آن کلیسا ساخته شد. یکی از معابد به نام گارنی ولی باقی‌ماند که امروزه اصلی‌ترین جاذبه این قلعه است.

دریاچه سوان: این دریاچه یکی از جاذبه‌های اصلی طبیعی ارمنستان به حساب می‌آید. این دریاچه بزرگ‌‎ترین دریاچه در ناحیه قفقاز هست و همینطور بزرگترین دریاچه آب شیرین کوهستانی است. اسم این دریاچه به معنی سرزمین دریاچه‌ها است. این جاذبه معروف در تابستان‌ها بهترین جا برای گشت و گزار در ارمنستان است در آنجا می‌توانید تفریحات مختلفی را داشته باشید. ارتفاع اینجا از دریا ۱۹۱۶ متر است.

دره گل‌ها: به این منطقه زاخکازور می‌گویند و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان واقع شده است. در این منطقه میتوانید یک منظره زیبا پوشیده شده از گلهای زیبا را مشاهده کنید که در فصل بهار مملو از رنگ می‌شود. در فصل زمستان در دره گلها به مرکز اسکی میتوان رفت که یکی از مراکز اسکی خوب در دنیا محسوب میشود که در آذرماه تا فروردین باز است. این منطقه تعدادی هتلهای مجلل با امکانات کامل دارد.

پارک آبی ایروان: در کنار جاذبه‌‌های متعدد تاریخی، فرهنگی و طبیعی ارمنستان دارای تعدادی مراکز تفریحی جدید نیز میشود، در شهر ایروان میتوانید به پارک آبی ایروان سر بزنید که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور به حساب می‌آید. در فصل تابستان می‌توانید تفریحی هیجان انگیز را در اینجا تجربه کنید. مساحت اینجا حدود ۳ کیلومتر مربع است و دارای انواع مختلفی از سرسره‌های آبی و استخرهای مختل به شکل سرباز است.

زوراتس کارر: این منطقه که به منطقه سنگ‌های قادر نامیده میشود یک بنای بسیار قدیمی میشود که در استان سیونیک قرار دارد. در آنجا سنگهای مونولیتی را از کوههای اطراف به آنجا آورده و در الگویی دایره‌ای شکل کنار هم قرار داده‌اند. این مکان جهت رصد ستارگان مورد استفاده قرار میگرفته است و سنگ‌ها به جهت الگوی ستارگان به این شکل قرار گرفته است. این منطقه به دلیل شباهتش با استون هنج انگلستان به استون هنج ارمنستان هم معروف است. اینجا حدود ۷۵۰۰ سال قدمت تاریخی دارد.

موزه ماتناداران ایروان: این موزه بسیار عالی دارای نسخه‌های خطی کم نظیری از تاریخ ارمنستان و منطقه است، در حدود ۱۷۰۰۰ کتاب قدیمی در این موزه وجود دارد که میتواند گنجینه بزرگی از تاریخ را شامل شود. در کنار این آثار میتوانید از تندیس‌های زیبای آنجا مثل مجسمه مسروپ ماشتوس که مخترف الفبای ارمنستانی است را ملاحظه کنید.

کلیسای گغارت ایروان: در نزدیکی صومعه گارنی که در بالای کوه و ارتفاع است کلیسای زیبای گغارت واقع شده است، این بنا در زمان بسیار قدیم ساخته شده است و در قرن چهارم میلادی بازسازی شده است. مردمان این منطقه به این کلیسا بسیار احترام می‌گزارند و برای حل مشکلات و بهبود زندگیشان به آنجا میروند و دعا میکنند یا دخیل میبندند. این کلیسا به شکل کامل از دل سنگها ساخته شده است و مردمان قدیم با ابزارهای بسیار ساده و با تلاش فراوان آنجا را تراشیده‌اند به همین منظور این مکان مورد توجه باستان‌شناسان قرار گرفته است و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت گردیده است. مردم از قدیم اعتقاد داشته اند که اگر با یک نیت و آرزوی مشخصی به ورودی صومعه هفت سنگ پرتاب شود اگر میان آن ۷ سنگ ۳ عدد آنها به زمین برخورد نکند آرزوی شخص پرتاب کننده برآورده می‌شود.

ارمنستان با دارا بودن طبیعت عالی و آثار باستانی بسیار قدیمی مکانی بسیار عالی برای سفرهای توریستی به حساب می‌آید این منطقه که یکی از مکانهای باستانی و قلب بعضی از تمدن‌های گمشده است در کنار آثاری از گذشته دور خود در شهرهایش به میهمانان امکانات جدید و خوبی را نیز ارائه می‌کند که برای علاقمندان به غذا و تفریحهای مختلف بسیار عالی است.