پتاس، انواع و کاربردهای آن
پتاس، انواع و کاربردهای آن

  کاربرد های پتاس پتاس نام عمومی است که به ترکیبات معدنی مختلفی که حاوی پتاسیم به شکل محلول در آب هستند داده می‌شود. تعدادی از ترکیبات متداول پتاسیم از جمله کربنات پتاسیم و کلرید پتاسیم وجود دارد. قبل از دوره صنعتی ، پتاس با شستن خاکسترهای چوب در گلدان (از این رو نام “گلدان […]

 

کاربرد های پتاس

پتاس نام عمومی است که به ترکیبات معدنی مختلفی که حاوی پتاسیم به شکل محلول در آب هستند داده می‌شود. تعدادی از ترکیبات متداول پتاسیم از جمله کربنات پتاسیم و کلرید پتاسیم وجود دارد. قبل از دوره صنعتی ، پتاس با شستن خاکسترهای چوب در گلدان (از این رو نام “گلدان خاکستر”) بدست می‌آمد. این محصول در ساخت صابون ، شیشه و حتی باروت مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه رسوبات مواد معدنی حاوی پتاسیم استخراج و فرآوری می‌شوند تا پتاس را به شکل دانه‌ای قابل استفاده تری تهیه کنند. با کمال تعجب، میزان پتاس تولید شده در سراسر جهان هر سال از ۳۰ میلیون تن فراتر می‌رود در حالی که بیشتر پتاس در انواع مختلف کود مورد استفاده قرار می‌گیرد ، بسیاری از اهداف غیر کشاورزی دیگر برای این عنصر وجود دارد. فرآوری مدرن مانند فشرده‌سازی پتاس، فرم پتاسیمی را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهد و پتاس دانه‌ای را به تعداد زیادی از کاربردها باز می‌کند.

کاربردهای پتاس:

کود

مواد منبع مشترک: کربنات پتاسیم ، کلرید پتاسیم ، سولفات پتاسیم …

گیاهان به سه ماده مغذی اولیه نیاز دارند: نیتروژن، فسفر و  پتاسیم. پتاس حاوی پتاسیم محلول است و آن را به عنوان یک ماده عالی برای کود کشاورزی تبدیل می‌کند.  با بهبود سلامت کلی، استحکام ریشه، مقاومت در برابر بیماری و میزان عملکرد باعث بلوغ مناسب در گیاه می‌شود. علاوه بر این، پتاس محصول نهایی بهتری را ایجاد می‌کند و باعث بهبود رنگ، بافت و طعم غذا می‌گردد.

در حالی که مقداری پتاسیم از طریق کودهای بازیافتی و باقیمانده‌های زراعی به مزارع کشاورزی باز می‌گردد ، بیشتر این عنصر کلیدی باید جایگزین شود. هیچ گزینه جایگزین تجاری مناسب که به اندازه پتاسیم به خاک پتاسیم کمک کند وجود ندارد و این عنصر را برای محصولات زراعی ارزشمند می‌کند. به همین دلیل بیشترین مصرف پتاس در صنعت کشاورزی است. دانشمندان تخمین می‌زنند که کودهای کمکی به عملکرد محصولات زراعی، ۳۳٪ از جهان دچار کمبود شدید مواد غذایی می‌شوند. دوباره پر کردن پتاسیم به خاک برای حمایت از منابع غذایی پایدار ضروری است. گرانول‌های فشرده‌سازی پتاس به راحتی در کودها مخلوط می‌شوند و پتاسیم را در جایی که بیشتر مورد نیاز است تحویل می دهند.

خوراک دام

مواد منبع مشترک: کربنات پتاسیم

یکی دیگر از کاربردهای کشاورزی پتاس (کربنات پتاسیم) خوراک دام است. پتاس به عنوان یک مکمل برای تقویت مقدار مواد مغذی موجود در خوراک اضافه می‌شود که به نوبه خود باعث رشد سالم در حیوانات می‌شود. به عنوان یک مزیت اضافی، همچنین به افزایش تولید شیر معروف است.

محصولات غذایی

مواد منبع مشترک: کربنات پتاسیم

صنایع غذایی از پتاس (کربنات پتاسیم) به عنوان یک ماده افزودنی برای اهداف عمومی استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد، به عنوان منبع چاشنی مواد غذایی اضافه می‌شود. از پتاس در دم کردن آبجو نیز استفاده می‌شود.

کاربرد تاریخی:

پتاس زمانی در کالاهای پخته شده آلمان استفاده می شد. این ماده دارای خواصی مانند بی کربنات سدیم است و از آن برای تقویت دستورالعمل‌هایی مانند زنجبیل یا لبوچن استفاده می‌شود.

صابون سازی

مواد منبع مشترک: هیدروکسید پتاسیم

پتاس سوزانی (هیدروکسید پتاسیم)  پیشرو بسیاری از “صابون‌های پتاسیم” است که از صابون‌های مشتق از هیدروکسید سدیم نرمتر و کمتر متداول هستند. صابون‌های پتاسیم محلول بیشتری دارند و به این طریق آب کمتری برای مایع شدن در مقابل صابون‌های سدیم نیاز دارند. پتاس سوزانی نیز برای تولید مواد شوینده و رنگ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نرم‌کننده‌های آب

مواد منبع مشترک: کلرید پتاسیم

پتاس (کلرید پتاسیم) به عنوان روشی سازگار با محیط زیست برای تصفیه آب سخت استفاده می‌شود. این باعث می‌شود که رزین‌های تبادل یونی با کارایی بیشتری نسبت به کلرید سدیم احیا شود و کل کلریدهای تخلیه شده در فاضلاب یا سپتیک را کاهش می‌دهد.

آب شیرین کن (ذوب برف و یخ)

مواد منبع مشترک: کلرید پتاسیم

پتاس (کلرید پتاسیم) ماده اصلی در محصولات نمکی است که برف و یخ را از سطحی مانند جاده‌ها و ورودی‌های ساختمان پاک می‌کند. در حالی که مواد شیمیایی دیگری نیز برای همین منظور در دسترس هستند، کلرید پتاسیم با ارائه یک مقدار کود دهی برای چمن و سایر پوشش گیاهی در نزدیکی سطوح تصفیه شده، یک مزیت را دارد.

ساخت شیشه

مواد منبع مشترک: کربنات پتاسیم

تولید کنندگان شیشه از پتاس دانه‌ای (کربنات پتاسیم) به عنوان شار استفاده می کنند و دما را که ذوب مخلوط می‌شود پایین می‌آورد. از آنجا که پتاس وضوح بسیار خوبی به شیشه می‌دهد ، معمولاً در عینک، ظروف شیشه‌ای ، تلویزیون و مانیتور رایانه مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد دیگر برای پتاس

علاوه بر کاربردهای گفته شده در بالا، پتاس خود را به خوبی به انواع کاربردهای دیگر از جمله بازیافت آلومینیوم، مواد منفجره (در محصولاتی مانند آتش بازی و کبریت) و داروهای دارویی نیز می‌بخشد. به عنوان یک ماده مغذی اساسی موجود در انواع ترکیبات و کاربرد انعطاف پذیر، مزایایی که پتاس به دنیای مدرن ارائه می‌دهد تقریباً بی‌پایان است.

انتهای پیام/