مردم افغانستان «جمهوری اسلامی» می‌خواهند/ دچار بحران انتخابات هستیم
مردم افغانستان «جمهوری اسلامی» می‌خواهند/ دچار بحران انتخابات هستیم

رییس‌جمهور پیشین افغانستان با بیان اینکه برگزاری انتخابات در شرایط کنونی به نفع این کشور نبود، گفت: ما جمهوری اسلامی می‌خواهیم و از جامعه جهانی درخواست داریم تا از آزادی و دموکراسی مردم افغانستان دفاع کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لنگرخبر، «حامد کرزی» رییس‌جمهور پیشین افغانستان امروز دوشنبه (۴ آذر) در یک نشست خبری درباره تحولات سیاسی و انتخاباتی افغانستان سخن گفت.

وی اظهار داشت: ما صلح می‌خواهیم، اما نه به قیمت از دست دادن دستاوردهای ۱۸ سال گذشته. نیروهای امنیتی افغانستان نگذارند که از نام نیک آنها به خاطر منافع شخصی استفاده شود. نیروهای امنیتی مطلقا باید بی‌طرف و مدافع منافع ملی افغانستان باشند. آنها (نیروهای امنیتی) نباید به مردم حمله کنند و اهداف سیاسی افراد را پیش ببرند.

کرزی افزود: ملا ضعیف پس از شرکت در کنفرانس صلح در مسکو مورد تهدید نیروهای امنیتی افغانستان قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ما جمهوری اسلامی می‌خواهیم و از جامعه‌ جهانی درخواست داریم تا صدای خود را بلند کنند و از حق آزادی و دموکراسی مردم افغانستان دفاع کنند.

کرزی با بیان اینکه برگزاری انتخابات در این زمان برای ثبات در افغانستان مفید نبود، گفت: از اشرف غنی و حکومت می‌خواهیم که دقت مجدد کنند زیرا کشور رو به سوی خرابی است.

وی همچنین گفت: اشرف غنی از من خواست که در مذاکرات صلح آتی در چین شرکت نکنم و من موافقت کردم، اما من با درخواست وی برای عدم مشارکت برخی دیگر از سیاست‌مداران دیگر مخالفت کردم.

رییس‌جمهور پیشین افغانستان تاکید کرد: نتایج انتخابات باید یک روز پس از برگزاری آن اعلام می‌شد. ما در حال حاضر با بحران انتخابات روبرو هستیم زیرا نتایج پس از گذشت ۲ ماه همچنان مشخص نیست.

کرزی افزود: دولت باید از حق سخنرانی آزاد دفاع کند. این‌که نتیجه‌ انتخابات اعلام نمی‌شود ملامتی‌اش متوجه مردم افغانستان نیست، ما زمانی نتیجه‌ انتخابات را می‌توانیم فردای آن روز اعلام کنیم که آزاد باشیم.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس