پرداخت ۹۰ درصدی مطالبات به چای‌کاران
پرداخت ۹۰ درصدی مطالبات به چای‌کاران

رئیس سازمان چای کشور از پرداخت ۹۰ درصد از طلب چای‌کاران خبر داد که ۱۰ درصد باقی‌مانده در روزهای آینده پرداخت می‌شود.

به گزارش لنگرخبر، استان‌های شمالی به‌ویژه مازندران و گیلان دارای ظرفیت بسیار خوبی در حوزه کاشت و برداشت چای بوده که بسیار به ایجاد اشتغال در این دو استان می‌شود.

بر اساس آخرین آمار حدود ۳۲ هزار هکتار از اراضی شمال کشور زیر کشت چای بوده که ۹۰ درصد آن در گیلان و ۱۰ درصد آن در استان مازندران است که ۸۳ درصد این اراضی زیر یک هکتار وسعت دارند.

امسال ۱۲۶ هزار تن برگ سبز چای در کشور تولیدشده که با افزایش ۱۰ درصدی در این حوزه مواجه بودیم زیرا ایران پانزدهمین کشور در تولید چای و دوازدهمین کشور در مصرف چای است که این امر نشان‌دهنده ظرفیت تولید چای در استان‌های گیلان و مازندران است.

در همین خصوص حبیب جهانساز امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه باید از ظرفیت چای‌کاران در کشور استفاده شود، اظهار کرد: استان‌های گیلان و مازندران به دلیل خاک حاصلخیز دارای ظرفیت و امکانات بسیار خوبی در حوزه کاشت و برداشت چای هستند که با تجهیز اراضی باید به افزایش کیفیت محصول چای کمک کنیم.

وی با اشاره به میزان مبلغ پرداخت‌شده به چای‌کاران گفت: با پیگیری‌های انجام‌شده تاکنون، یک و‌نیم میلیارد دیگر به‌حساب چای‌کاران پرداخت‌شده تا این میزان پرداختی به ۳۰۸ میلیارد تومان برسد.

رئیس سازمان چای کشور از پرداخت مابقی طلب چای‌کاران در روزهای آینده خبر داد و افزود: با پرداخت این یک میلیارد، ۹۰ درصد طلب چای‌کاران پرداخت‌شده و ۳۷ میلیارد تومان دیگر در روزهای آینده پرداخت می‌شود.

جهانساز با اذعان اینکه امسال وضعیت تولید چای در استان‌های شمالی خوب بوده است، تصریح کرد: در استان گیلان و مازندران، ۱۲۶ هزار و ۷۵۳ تن برگ سبز چای باارزش مالی ۲۴۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برداشت‌شده که رقم بسیار قابل‌توجهی است.

وی با اعلام قیمت برگ سبز چای در کشور بیان کرد: چای‌کاران استان‌های شمالی ۵۷ هزار و ۲۱۵ تن چای درجه‌یک، ۶۹ هزار و ۵۳۸ تن درجه‌دو برداشت کرده که چای درجه‌یک باقیمت هر کیلوگرم سه هزار و ۶۰۰ و درجه‌دو، دو هزار و ۲۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس