قرار گرفتن ایران در رتبه چهارم جهان در صنعت تولید خاویار
قرار گرفتن ایران در رتبه چهارم جهان در صنعت تولید خاویار

مدیرکل شیلات گیلان از قرار گرفتن ایران در رتبه چهارم دنیا با میزان تولید ۶ تن خاویار در کشور خبر داد.

به گزارش لنگرخبر، در طول چندین سال اقتصاد کشور به صادرات نفت وابسته بوده و بودجه کشور بر همین مبنا تقدیم مجلس می‌شد ولی هرساله سعی بر این بود تا میزان وابستگی بودجه به نفت کاهش پیدا کند.

در شرایطی که در بودجه سال ۹۹ وابستگی بودجه به صادرات نفت کاهش پیداکرده، توجه به مروارید سیاه یعنی دانه‌های ماهی خاویار بسیار می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند.

ماهی خاویار یکی از باکیفیت‌ترین خاویارهای دنیا بوده و در حال حاضر هر کیلوگرم ماهی خاویار برابری با ۱۲ بشکه نفت بوده و یک شرکت با استفاده از ظرفیت دریای خزر ۲۱ میلیارد تومان برای کشور ارزآوری داشته است.

بر اساس اعلام کارشناسان هر ماهی خاویار باید ۱۴ الی ۱۵ درصد وزن خود خاویار داشته باشد و در هر مرحله یک الی چهار کیلوگرم خاویار تولید کند ولی در استان گیلان این میزان به ۱۶ درصد افزایش پیداکرده است لذا این میزان ظرفیت باعث شده تا پرورش ماهی خاویار در ۱۶ استان کشور آغاز شود.

تولید هر کیلوگرم خاویار برای چندین نفر اشتغال ایجاد می‌کند زیرا گوشت ماهی خاویار به کشورهایی به‌مانند روسیه صادرشده و از پوست این ماهی انواع محصولات تولید می‌شود به همین دلیل در یک مرکز تولید این محصول در استان گیلان ۵۰ نفر مشغول به کار هستند.

برنامه‌های مختلفی برای توسعه تولید ماهی خاویار در استان گیلان مطرح‌شده که مهم‌ترین آن استفاده و افزایش صددرصدی راندمان تولید و استفاده صحیح از پرورش خاویار است زیرا در این صورت تولید خاویار در کشور به ۱۲ تن می‌رسد.

در همین خصوص مدیرکل شیلات استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه باید از تمام ظرفیت دریای خزر برای رونق اقتصادی استان استفاده شود، اظهار کرد: توجه به ماهی خاویار باعث ارزآوری بسیار زیاد برای کشور و استان گیلان می‌شود که این امر حاکی از نقش فوق صید و پرورش انواع ماهی ازجمله خاویار در استان گیلان است.

وی با اشاره به هدف‌گذاری شیلات کشور در خصوص تولید ماهیان خاویاری گفت: در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی میزان تولید ماهی خاویار در کشور را به ۱۰۰ تن برسانیم که این امر به‌زودی محقق می‌شود.

صمد درویشی با اعلام جایگاه ایران در تولید خاویار افزود: تولید این‌گونه ماهیان در منازل خانگی هم گسترش پیداکرده و این امر سبب شده تا ایران با تولید ۶ تن خاویار در جایگاه چهارم جهان قرار بگیرد.

وی با اذعان به اینکه بخش خصوصی ظرفیت بسیار خوبی در تولید ماهی خاویار دارد، تصریح کرد: بخش خصوصی در سال گذشته ۴۰۰ هزار گونه لار گونه‌های مختلف را تولید کرده و امسال مجوز استفاده از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه بچه ماهی را به بخش خصوصی دادیم.

به گزارش فارس، صنعت خاویار کشور امسال با تجارت چهار تن محصول درآمد چهار میلیون دلاری برای کشور داشته که معادل فروش ۵۷ هزار بشکه نفت در کشور است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس