رهاسازی حواصیل سفید بزرگ در طبیعت لنگرود
رهاسازی حواصیل سفید بزرگ در طبیعت لنگرود

رئیس اداره خفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود از رهاسازی حواصیل سفید بزرگ پس از یک هفته تیمار و درمان و اطمینان از بهبودی و سلامت آن، در زیستگاه اصلی و تالاب لنگرود رها سازی شد.

سید امین نجات امروز در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر با اشاره به اینکه یک قطعه حواصیل سفید بزرگ در شهرستان لنگرود رهاسازی شد، اظهار کرد: یک قطعه حواصیل سفید بزرگ که توسط شهروند علاقه‌مند به طبیعت تحویل اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان لنگرود شده بود پس از یک هفته تیمار و درمان و اطمینان از بهبودی و سلامت آن، در زیستگاه اصلی و تالابی رهاسازی شد.

وی با بیان اینکه حواصیل سفید بزرگ (اگرت بزرگ) بانام علمی، (Ardea alba)، گونه‌ای حواصیل بزرگ‌ جثه است، گفت: این پرنده که در گستره جغرافیایی گسترده‌ای زندگی می‌کند، در بیشتر مناطق گرمسیری و دارای آب‌وهوای گرم و معتدل در جهان، در جنوب اروپا و آمریکای شمالی یافت می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان لنگرود با بیان اینکه حواصیل‌های سفید بزرگ با داشتن بدنی با طول ۹۴ تا ۱۰۴ سانتی‌متر ازجمله بزرگ‌ترین حواصیل‌ها به شمار می‌روند، افزود: طول بال‌های بازشده این پرنده در هنگام پرواز به ۱٫۵–۱٫۳ متر می‌رسد و وزن آن‌ها نیز به‌صورت میانگین یک کیلوگرم است.

نجات تغذیه حواصیل بزرگ را اغلب از ماهی‌ها، قورباغه‌ها، پستانداران کوچکی چون موش، خزندگان و دیگر جانوران کوچک برشمرد و گفت: زیستگاه این پرنده در تالاب‌ها، کنار آب‌ها و سواحل بوده و در میان نیزارها و یا روی درختان تولیدمثل می‌کند.

وی با سپاس از شهروند محترم در خصوص تحویل پرنده به این اداره از عموم مردم خواست تا در حفاظت و نگهداری از پرندگان بومی استان با اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان همکاری لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/