فردوس مأمن سلامت برای مردم گیلان
فردوس مأمن سلامت برای مردم گیلان

گروه جهادی فردوس علاوه بر اینکه در زمان‌های عادی به مردم رشت و سراسر گیلان ارائه خدمات آموزشی، بهداشتی و درمانی می‌کرد این بار با شیوع ویروس کرونا بر آن شد تا به‌صورت مجازی مباحث علمی و تخصصی در حوزه سلامت و پیشگیری از بیماری کرونا را در اختیار مردم قرار دهد.

به گزارش لنگرخبر به نقل فارس، فعالیت گروه‌های جهادی از دیرباز به‌عنوان یکی از بازوان اجرایی به کمک مسؤولان دولتی آمد و به‌صورت خودجوش و بی‌ادعا و به تعبیر رهبر انقلاب آتش به اختیار وارد کارهای فرهنگی و عمرانی شده و به کمک مردم مستضعف و نیازمند در مناطق کم‌تر برخوردار شتافتند.

استان گیلان نیز باوجود داشتن روستاها و مناطق حاشیه‌ای شهرستان‌ها، مناطق کوهپایه‌ای و حاشیه‌ای کلان‌شهر رشت، گروه‌های جهادی بسیاری از دل بسیجیان و سایر دانشجویان استان شکل گرفتند که در حد توان و تخصص خود از هیچ تلاشی برای خدمت به مردم استان فروگذار نمی‌کنند.

این گروه‌ها در قالب برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و ارائه خدماتی از قبیل بهداشت، پزشکی و عمرانی در روستاهای گیلان حضور پیدا می‌کنند و آنچه در توان دارند را با کمک خیرین در طبق اخلاص گذاشته تا مرهمی بر زخم مردم مناطق کم برخوردار و نیازمند باشند و با دستان یاری گر خود باری را از دوش مردم خود بردارند.

گروه جهادی فردوس یکی از این گروه‌های جهادی است که از مردادماه سال ۹۶ با جمعی از جهادگران گیلانی به‌صورت غیررسمی آغاز به کار کرد، این گروه که در ابتدا خودجوش در حوزه آموزش، ویزیت در منزل و امور خیریه و بهداشت و درمان و فرهنگی اقداماتی انجام داد پس از گسترش فعالیت‌های خود سرانجام در سال ۹۷ گروه جهادی خود را ذیل سازندگی بسیج دانشجویی به‌صورت رسمی ثبت کرد و با رجوع به آیات کلام‌الله مجید نام فردوس را برای خود برگزید.

ارائه آموزش مجازی درباره ویروس کرونا

مسؤول گروه جهادی فردوس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه گروه جهادی فردوس اغلب در حوزه‌های بهداشت و درمان، مشاوره، مامایی و آموز خدمت ارائه می‌کند، اظهار کرد: در حال حاضر گروه جهادی ما در ۶ بخش فعالیت می‌کند که با حضور بیشتر برخی از اصحاب رسانه، گرافیست‌ها و مترجمان، پژوهش گران و مستندسازان در امور خیریه و بهداشت و درمان فعالیت خود را گسترش دادیم.

محمدرضا فرزانه با بیان اینکه فعالیت‌های این گروه جهادی پیش از رسمی شدن در سه حوزه فرهنگی، بهداشت و درمان و خیریه بود، افزود: پیش‌ازاین بنا داشتیم که اغلب افراد گروه جهادی، متخصصان و باشند اما اکنون از خانم خانه‌دار دارای دو فرزند تا دانش‌آموز و نوجوان در گروه خود عضو داریم اما بدنه این تیم جهادی را اعضای متخصص بهداشت و درمان اعم از پرستار، پزشک و دندان‌پزشک تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های گروه جهادی فردوس بیان کرد: گروه جهادی ما یک برنامه کلی دارد که در دو حوزه روستا و حاشیه شهر اجرا می‌شود، ازآنجایی‌که تخصص گروه جهادی بحث بهداشت و درمان به‌صورت خاص است با توجه به تجربیاتی که از سایر گروه‌های جهادی سطح کشور داشتیم و با توجه به شرایط خاص بومی در استان گیلان، در دو حوزه حاشیه شهر و روستا فعالیت می‌کنیم.

مسؤول گروه جهادی فردوس دلیل فعالیت در حاشیه شهر رشت را کلان‌شهر بودن و مرکز استان بودن رشت عنوان کرد و گفت: معضل حاشیه شهر در این کلان‌شهر قابل‌توجه‌تر از سایر نقاط استان بوده و عمده نیروهای جهادی ما ساکن رشت هستند بنابراین نقطه هدف ما حاشیه شهر رشت در نظر گرفته شد و در بازه‌های زمانی که شرایط جوی استان مناسب است مانند ایام عید و تابستان با یک برنامه‌ریزی جامع در نقاط روستایی نیز ارائه خدمت می‌کنیم.

فرزانه با بیان اینکه اهم اردوهای گروه جهادی فردوس در حومه رشت از قبیل مناطق سیاه اسطلخ و حمیدیان، پل طالشان و مسکن مهر بوده، خاطرنشان کرد: البته مشاوره‌های ما همیشه پابرجاست و مشاوره سلامت و بهداشت نیز به دعوت دیگر گروه‌های جهادی در مناطق خواهر امام و پیاده راه فرهنگی رشت نیز برپا کردیم.

وی با اشاره به برگزاری اردوهای جهادی در مناطق محروم تالش بیان کرد: در مناطق خاص تالش از قبیل ویزمه و کسمه جان نیز اردوهای جهادی برگزار کردیم علاوه بر این اردوی سلامت جهادی را در حرم مطهر سید جلال‌الدین اشرف (ره) برپا کردیم و امیدواریم در سال آینده یک یا دو منطقه هدف را در روستاهایی که دسترسی کمتری دارند هدف قرار داده و خدمات بهداشتی-درمانی ارائه دهیم.

مسؤول گروه جهادی فردوس با اذعان به اینکه در طرح ملی فشارخون در روستاها پایش سلامت صددرصدی انجام شد، افزود: متأسفانه در رشت تنها ۶۰ درصد پایش سلامت داشتیم و عمده دلیل این امر عدم مدیریت درست در حاشیه شهر بود بنابراین عمده تمرکز گروه جهادی ما حاشیه شهر رشت قرار گرفت اما از روستاها نیز غافل نیستیم.

فرزانه با تأکید بر اینکه هر شرایط خاصی اقتضای عملکرد خاص خود را می‌طلبد به‌خصوص وقتی یک بیماری همه‌گیر وارد کشور شده و روش انتقال آن بسیار سریع و رایج است، تصریح کرد: توصیه می‌شود تجمع برای آموزش درباره این بیماری نباشد بنابراین باوجود شرایطی که بیماری کرونا دارد تصمیم گرفتیم روش آموزش را به‌صورت بصری و مجازی قرار دهیم و در این راستا جمعی از مترجمان، روانشناسان و متخصصان جامعه پزشکی و اهالی رسانه را گرد هم آوردیم تا با یک آسیب‌شناسی درست در حوزه بحث کرونا به‌اندازه خودمان به مردم آموزش تخصصی و علمی ارائه کنیم.

وی با اذعان به عدم فعالیت مناسب و ارائه آموزش در حوزه سلامت روان هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا بیان کرد: گروه جهادی فردوس برنامه خود در بحث سلامت روان در حوادث و بلایا را تبیین کرده و سریعاً منتشر کنیم تا مردم عزیز از آن استفاده کنند، این امر مهم‌تر از آموزش‌های اولیه است چراکه بحث کرونا به‌صورت ناگهانی وارد کشور شد و به هر دلیل اعم از سوء مدیریت و بی‌تدبیری بحران آفرید ولی بحث سلامت روان دراین‌بین به فراموشی سپرده شد.

سوء مدیریت در بدنه دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیماری کرونا را در استان تشدید کرد

مسؤول گروه جهادی فردوس وظیفه رسانه‌های جمعی را ارائه راه‌حلی برای مدیریت بحران برشمرد و تصریح کرد: متأسفانه رسانه‌های داخلی نمی‌توانند افکار عمومی را به‌خوبی جذب کرده و اطلاع‌رسانی کنند و این امر موجب می‌شود مخاطب به سمت رسانه‌های معاند رفته و اخبار را از شبکه‌های ضدانقلاب دنبال کند، ما انتظار داریم در این قبیل حوادث رسانه‌ها با یک برنامه خوب بحران را مدیریت کنند.

فرزانه با بیان اینکه وجود سوء مدیریت در بدنه دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیماری کرونا را در استان تشدید کرد، افزود: منشأ معضلی که با ورود ویروس کرونا در استان گیلان پیش‌آمده به گذشته برمی‌گردد یعنی اقداماتی که مدیران مربوطه باید درگذشته در دانشگاه علوم پزشکی انجام می‌دادند و ندادند و به‌تبع آن در هر بحرانی در حوزه سلامت دچار مشکل می‌شویم و اگر راه‌حلی برای این موارد اندیشیده نشود و مسؤولان پاسخگوی این سوء مدیریت‌ها نباشند، نمی‌توان برنامه‌ریزی درست و دقیقی در خصوص مسائل پیش رو داشت.

گروه جهادی فردوس علاوه بر اینکه در زمان‌های عادی به مردم رشت و سراسر گیلان ارائه خدمات آموزشی، بهداشتی و درمانی می‌کرد این بار با شیوع ویروس کرونا بر آن شد تا به‌صورت مجازی مباحث علمی و تخصصی در حوزه سلامت و پیشگیری از بیماری کرونا را در اختیار مردم قرار دهد تا به‌نوبه خود سهمی در ریشه‌کن شدن این ویروس جدید داشته باشد، اما این گروه و گروه‌های جهادی دیگر برای ادامه فعالیت‌های خود و شناخته شدن هر چه بیشتر برای خدمت‌رسانی نیازمند معرفی شدن به مردم و مسؤولان داشته تا با حمایت صددرصدی و در مواردی همکاری با مسؤولان مربوطه در بحران‌ها نقش مؤثرتر و کارآمدتری داشته باشند.

به گزارش فارس، آموزش‌های گروه جهادی فردوس درباره ویروس کرونا از صفحات مجازی گروه جهادی در اینستاگرام و تلگرام به آدرس @ferdod_jahadi در اختیار مردم عزیز گیلان و ایران قرار می‌گیرد و مطالب آموزشی این گروه با همکاری سایر گروه‌های جهادی در قالب بروشور در اختیار مردم رشت قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/