تعطیلی کتابخانه های عمومی گیلان تمدید شد
تعطیلی کتابخانه های عمومی گیلان تمدید شد

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان اعلام کرد: تعطیلی کتابخانه های عمومی استان در زمان حاضر بدلیل رفع نشدن خطر شیوع کرونا تا ۱۹ اردیبهشت ماه تعطیل است.

به گزارش لنگرخبر، پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه با توجه به تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی و عمل به توصیه های بهداشتی ستاد ملی کرونا، کتابخانه‌های عمومی کشور تا ۱۹ اردیبهشت ماه دایر نخواهند بود اظهار کرد: فعالیت های فرهنگی و آموزشی کتابخانه ها همچنان در فضای مجازی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: این تعطیلی شامل ستاد مرکزی و ادارات شهرستانی این مجموعه نشده و نیروهای ستادی کتابخانه های عمومی گیلان به طور شیفتی در محل کار حضور می یابند.

وی ادامه داد: بدلیل شیوع ویروس کرونا و الزام قرنطینه خانگی فعالیت این نهاد در بخش فضای مجازی افزایش یافت i که مسابقه کتابخوانی و دعوت مردم به پویش های متعدد کتاب خوانی از جمله این فعالیت ها است و دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز در فضای مجازی برگزار می شود.

کرمی در ارتباط با جشنواره رضوی  اظهار کرد: این جشنواره در سه بخش «فردی»، «گروهی»، «خانوادگی» و در دو بستر مکتوب و الکترونیک برگزار می‌شود که علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه منابع مرتبط با این بخش به صورت فردی، گروهی یا خانوادگی در دو شیوه مکتوب و الکترونیکی در جشنواره شرکت کنند؛ برای شرکت در بخش الکترونیک به سایت سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی www.samakpl.ir  و یا سایت جشنواره رضوی www.razavi.iranpl.ir مراجعه نمایند.

وی از مردم استان خواست: اینک که بدلیل حفظ سلامت و  مبارزه با ویروس کرونا ناچار به رعایت مواردی چون فاصله گذاری هوشمند هستند از دنیای کتاب های مجازی غافل نشده و به شبکه مجازی کتابخوانان بپیوندند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان خاطرنشان کرد:شبکه مجازی کتابخوانان در سایت نهاد کتابخانه های عمومی کشور جانمایی شده و فرصت مغتنمی برای گذران روزهای کرونایی است.

کرمی ادامه داد : پویش های ترویجی متعددی در راستای اهتمام و ترغیب به کتابخوانی شکل گرفت و جریمه امانات کتاب بخشوده شده است.

وی از مردم خواست در بحران مبارزه با کرونا به دنیای شگفت انگیز کتاب سفر کرده و فرزندان خود  را  تشویق به کتابخوانی نمایند.

وی تصریح کرد : هرگونه تغییر در ساعات فعالیت کتابخانه ها، نحوه خدمات رسانی به مراجعان و نیز موارد دیگر از طریق پایگاه اطلاع رسانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به نشانی www.gilanpl.ir   به آگاهی عموم مردم خواهد رسید.

در پی شیوع ویروس کرونا و به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری؛ کتابخانه های عمومی استان گیلان از اوایل اسفندماه تعطیل اعلام شده است.
بیش از ۶۵ هزار نفر  عضو فعال ۱۰۰ باب کتابخانه عمومی در استان گیلان هستند.

گیلان از جمله کانون های ویروس کرونا بود که طی دو ماه گذشته بخش های مختلف در این استان از این شرایط به شدت متاثر شد و تعطیلی و توقف فعالیت های عادی از جمله آثار آن بود.

بر اساس آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان؛ تاکنون ۸۹ هزار و ۳۲۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶۵۰ نفر رسید.