پاسداران، کولبران جهادگر تمام عرصه‌ها
پاسداران، کولبران جهادگر تمام عرصه‌ها

شاید به زعم عده‌ای، پاسدار صرفا به افراد نظامی گفته شود که تفنگ در دست گرفته و با دشمن و اجانب به پیکار برمی‌خیزند، اما پاسداری عرصه متفاوتی از خدمت به خلق و جهاد است که هرجا نیاز به حضور باشد به لحظه در آن مکان حضور می‌یابند.

به گزارش لنگرخبر، چند سالی است از قشری زحمتکش و نیازمند به‌عنوان کولبر در جامعه نام‌برده می‌شود که برای تأمین معاش زندگی خود مجبورند بارهای سنگین‌تر از جسم خود را بر روی دوش خود گرفته و بار را کیلومترها در پای کوه‌های بلند و صعب‌العبور به مقصد یک تاجر و سرمایه‌دار بین دو طرف خط مرزی برسانند.

کولبران مدت‌هاست که برای کسب روزی به این کار از روی اجبار روی آورده‌اند ولی درگذشته هیچ‌کس از آنان نامی نمی‌برد و شاید کمتر کسی از این موضوع مطلع بود اما انتشار چند عکس از مشکلات سخت و طاقت‌فرسای این شغل عجیب موجب واکنش مخاطبان شد و بیشتر موردتوجه مردم و رسانه‌ها قرار گرفتند، البته این بیشتر در چشم مردم بودن برای کولبران فایده‌ای ندارد اما  شاید باعث شود تا دغدغه‌ها و صدای آنان از این طریق شنیده‌شده و اقدامی مناسب صورت گیرد.

در شرایطی که کرونا جهان را فراگرفت و موجب تعطیلی مشاغل شد افرادی هم هستند که در این زمان از گذشته نیازمندتر شدند و دست‌فروشان نیز مکانی را نداشتند که اقدام به فروش اجناس خود کرده تا نانی بر سر سفره ببرند.

پاسداری عرصه متفاوتی از خدمت به خلق و جهاد است که هر جا نیاز به حضور باشد به لحظه در آن مکان حضور میابد و اقدام به تلاش و فعالیت می‌کنند

حس همدردی و همنوعی توسط افرادی که در وضع معیشتی بهتری هستند نعمتی بود که چاره کار نیازمندان بود تا حداقل در فرصت و زمان کوتاهی مشکلی درزمینهٔ مایحتاج اصلی زندگی خود و فرزندان خود نداشته باشند که تاکنون هزاران بسته معیشتی توسط گروه‌های مختلف خیریه و مردم در کل کشور و این شهرستان توزیع شد.

در زمان شیوع بحران کرونا اکثر نهادها و ادارات و مشاغل دولتی و غیردولتی به دلیل رعایت فاصله اجتماعی به دستور وزارت بهداشت تعطیل شدند اما یکی از ارگان‌هایی که نه‌تنها در دوران کرونا بلکه در هیچ زمانی تعطیلی ندارد، شغل شریف پاسداری است، شاید به‌زعم عده‌ای پاسداری صرفاً به افراد نظامی گفته می‌شود که اسلحه در دست گرفته و با دشمن و اجانب به پیکار برمی‌خیزند اما باید بدانیم که پاسداری عرصه متفاوتی از خدمت به خلق و جهاد است که هر جا نیاز به حضور باشد به لحظه در آن مکان حضور میابد و اقدام به تلاش و فعالیت می‌کنند.

در همان روزهای نخست کرونا این پاسداران تیپ نیروی مخصوص میرزا کوچک خان لنگرود بودند که برای گندزدایی و ضدعفونی کردن شهرستان‌های این استان اسلحه سلامت را مانند کولبران بر دوش گرفته و وارد پیکار با ویروس منحوس کرونا شدند تا رفاه و آسایش برای مردم فراهم شود.

فرمانده تیپ نیروی مخصوص میرزا کوچک خان لنگرود در گفت‌وگو با خبرنگار لنگرخبر گفته که از اوایل اسفند تاکنون چندین رزمایش برای گندزدایی و ضدعفونی کردن معابر شهری انجام‌شده که شهرستان‌های شرق گیلان و رشت ازجمله آن‌ها است.

بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، ادارات و نهادها و مجتمع‌های مسکونی نیز از دیگر مکان‌هایی بود که به گفته سرهنگ سبحان تاور در چندین نوبت مختلف توسط پاسداران این تیپ و با ترکیب‌های بهداشتی تائید شده بهداشت ضدعفونی و گندزدایی شد.

کمک به نیازمندان و تأمین بسته‌های معیشتی نیز عرصه اقتصادی دیگری از انواع فعالیت‌های سپاه است که فرمانده تیپ نیروی مخصوص میرزا کوچک خان لنگرود معتقد است سپاه خادم مردم بوده و تمام وجود خود را برای اینکه مردم در آسایش و آرامش باشند در این مسیر فدا می‌کند.

مدتی پیش رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود از کمک مؤمنانه نام بردند که پس از دورفرمان ایشان درحرکتی عظیم مردم کشور برای این رزمایش خود را آماده و آغاز به کارکردند و با تهیه بسته‌های غذایی آن‌ها را در بین افراد نیازمند و کسانی که به دلیل ویروس کرونا نیازمندتر شده بودند، توزیع کردند.

پاسداران تیپ میرزا کوچک خان لنگرود نیز مانند همیشه از نخستین کسانی بودند که در این رزمایش معیشتی شرکت کردند که به گفته سرهنگ تاور در نخستین مرحله ۲۵۰ بسته غذایی توسط پاسداران این تیپ آماده و در بین نیازمندان روستاهای محروم و از بین مسیرهای صعب‌العبور مانند کولبران بسته‌ها را بر دست و دوش گرفته تا آن‌ها را به دست نیازمندان و چشم‌انتظاران برسانند.

برنج، مرغ، گوشت، روغن، شکر، حبوبات، خرما و پنیر، ماسک و دستکش ازجمله اقلامی بود که پاسداران این تیپ بخشی از حقوق خود را برای تأمین این بسته‌های غذایی قراردادند و در مرحله نخست ۵۰ میلیون تومان توسط پاسداران برای این کار در نظر گرفته شد.

فرمانده تیپ نیروی مخصوص میرزا کوچک خان لنگرود گفته تأمین بسته‌های غذایی کمترین کار برای خدمت به مردم است که تأمین بسته‌های غذایی در چند مرحله دیگر در طول ماه مبارک رمضان نیز تهیه‌شده و در بین نیازمندان توزیع می‌شود.

جان، بالاترین نعمتی است که هر انسانی دارد، اما پاسداران در طول چهل‌ساله انقلاب در عرصه‌های مختلف و دوران هشت سال دفاع مقدس، جنگ با داعشی ها و جلوگیری از نفوذ آن‌ها به کشور جان خود را در طبق اخلاص نهاده و امروز نیز در عرصه سلامت مردم و کمک به نیازمندان وارد عرصه کارزار شده‌اند.

آری پاسداری شغلی است که درنبرد با دشمنان جسم، سلامت، تجاوزهای فرهنگی اجتماعی و حتی عرصه‌های ورزشی فعالیت می‌کند تا دست و نفوذ دشمن را از شر هر دشمنی که مانند ویروس کرونا به جان مردم می‌افتند کوتاه و دفع کند.

گزارش: حسن غلام‌پور

انتهای پیام/

  • نویسنده : حسن غلامپور