صنعت چای شمال احیا شد / آمادگی کارخانجات چایسازی برای خرید برگ سبز چای ‌بیشتر از نرخ ‌شورای اقتصاد ‌

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه صنعت چای شمال در حال احیاء شدن است گفت: نرخی که امسال برای خرید تضمینی چای در نظر گرفته شده خوب است اما کارخانه‌داران هم باید از کشاورزان حمایت کنند.

به گزارش لنگرخبر، مهرداد بائوج لاهوتی صبح امروز در جمع خبرنگاران نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای از قرار هر کیلو برگ درجه یک با قیمت ۴ هزار و ۶۰۰ تومان و ۳ هزار و ۳۰۰ تومان برای برگ درجه دو را خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: صنعت چای شمال در حال احیاء شدن است و قدم‌های خوبی برای آن برداشته شد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان اینکه دغدغه‌هایی امروزه در صنعت چای وجود دارد که درست بوده و باید حل و فصل شود عنوان کرد: زمانی چای ایرانی تولید شده در کارخانجات را حتی نمی‌توانستیم در بازار داخلی بفروشیم و دائماً سندیکای کارخانجات شمال و نمایندگان مجلس در حال رایزنی با دولت جهت حل این موضوع بودند.

بائوج لاهوتی حمایت دولت، پیگیری‌های نمایندگان گیلان در مجلس، سندیکای کارخانجات چایسازی شمال و سازمان چای برای رفع موانع فروش چای در بازار داخلی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر کار به جایی رسیده که حتی چای ما در حال صادر شدن است البته در شرایط امروز دیگر این امر صرفه چندانی برای کشور ندارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس میزان مصرف سالانه چای داخلی را چیزی حدود ۱۰۰ هزار تن اعلام کرد و با بیان اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن حدود ۳۰ هزار تن آن در داخل تولید می‌شود گفت: زمانی در کشور ۳۲ هزار هکتار باغ چای وجود داشت که به علت نابسامانی‌ها مقدار زیادی از آن تغییر کاربری داده شدند.

وی با بیان اینکه اگر تولید چای اقتصادی بود کشاورز چایکار هیچ وقت اقدام به رها کردن و یا تغییر کاربری زمین خود نمی‌کرد از هزینه‌های بالای نگهداری باغات سخن گفت و اظهار داشت: هم‌اینک حدود ۱۸ یا ۱۹ هزار هکتار باغ چای در کشور داریم که محصول آن برداشت می‌شود و ۶ تا ۷ هکتار نیز رها شده که باید به چرخه تولید برگردد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با اشاره به اینکه اگر در هر هکتار باغ چای ۷ تن محصول برداشت شود با احتساب قیمت خرید تضمینی برگ سبز حدود ۲۷ میلیون تومان درآمد عاید کشاورز چایکار می‌شود افزود: یک چایکار اگر تمام عملیات بهزراعی و هرس را به موقع انجام دهد برای نگهداری از هر هکتار باغ چای خود باید ۲۱ میلیون تومان هزینه کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس حمایت کارخانجات از کشاورزان در کنار پشتیبانی‌های دولتی را ا امری لازم و ضروری تلقی کرد و ابراز داشت: بسیاری از صاحبان کارخانجات چایسازی اعلام کردند که برگ سبز چای را بیشتر از نرخ اعلام شده شورای اقتصاد از کشاورزان خریداری می‌‌کنند که این امر اتفاق مبارکی است.

انتهای پیام/