شناسایی ۱۱ هزار واحد صنفی در لنگرود/اصناف لنگرود پیشتاز هوشمندسازی سیستم‌های شناسایی واحدهای صنفی در گیلان
شناسایی ۱۱ هزار واحد صنفی در لنگرود/اصناف لنگرود پیشتاز هوشمندسازی سیستم‌های شناسایی واحدهای صنفی در گیلان

مدیر اجرایی اتاق اصناف با اشاره به این‌که حدود ۱۱ هزار واحد صنفی در لنگرود مورد شناسایی شدند، گفت: از این تعداد، ۹ هزار واحد صنفی با دریافت پروانه کسب در حال فعالیت هستند و ۲ هزار واحد صنفی به علت برخی مشکلات مختلف از قبیل مشکلات ملکی یا مشکل ورثه‌ای بودن، دارایی و… بدون پروانه کسب فعالیت دارند.

به گزارش لنگرخبر، به مناسبت روز ملی اصناف جلسه‌ای با حضور مسئولین محترم شهرستان لنگرود من‌جمله نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، امام‌جمعه شهر، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس اداره صنعت معدن و تجارت و روسای برخی اتحادیه‌ها برگزار شد.

در این جلسه که با محوریت رفع دغدغه‌های صنوف و کاسب‌های شهر تشکیل گردید یکسری موارد در جلسه تخصصی در آینده مطرح و بررسی شود و دو دغدغه مهم فعلی با توجه به شرایط فعلی موردبررسی قرار گرفت که یکی از این دغدغه‌ها پیگیری مطالبات واحدهای صنفی لنگرود که به علت شیوع ویروس کرونا تحت تأثیر قرار گرفتند و به مشکلات عدیده‌ای مواجه شدند؛ و دغدغه بعدی بحث رفع مشکل چایخانه‌ها و قلیان سراهای شهرستان که بیشتر در منطقه لیلاکوه مشغول به فعالیت هستند.

در همین راستا محمدتقی فریب رئیس اتاق اصناف لنگرود و بهمن کامکار مدیر اجرای اتاق اصناف مصاحبه‌ای را با خبرنگار لنگرخبر انجام دادند و به تشریح این جلسه پرداختند.

در ابتدای این مصاحبه فریب رئیس اتاق اصناف شهرستان لنگرود ضمن تبریک روز ملی اصناف این روز را به همه زحمتکشان و کاسبان عزیز لنگرودی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد باهمت جمعی و حمایت مسئولین بتوانیم موانع موجود بر سر راه بازاریان لنگرودی را تا حد امکان برطرف کنیم.

رئیس اتاق اصناف در ادامه با اشاره به دو دغدغه فعلی موجود برای صنوف شهرستان لنگرود اظهار کرد: یکی از دغدغه‌ها بحث مطالبات، بیمه‌های بیکاری و پرداخت تسهیلات به واحدهای صنفی است که به خاطر بیماری کرونا تحت تأثیر قرار گرفتند و به علت شرایط سختی که برای پرداخت این تسهیلات به این عزیزان قرار داده‌شده جمع کثیری از بازاریان از دریافت این مزایا محروم شده‌اند.

موضوع بعدی فعالیت چایخانه‌ها و قلیان سراها بود که بیشتر در منطقه لیلاکوه در حال فعالیت هستند و به علت این بیماری کرونا فعالیتشان با تعطیلی مواجه شد.

فریب ادامه داد در مورد این دو موضوع با نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی صحبت و تقاضا شد به‌عنوان نماینده ملی مردم پیگیر امورات مربوط به بازاریان باشند و در مورد واحدهای آسیب‌دیده از طریق منابعی که از کشور به استان تخصیص داده می‌شود پیگیری صورت گیرد که از اعتبارات در نظر گرفته‌شده این واحدهای صنفی آسیب‌دیده از آن بهره‌مند شوند و در ضمن یک تعداد واحد صنفی دچار آسیب شدید شد ولی جزء مشاغلی که کشور معرفی کرد قرار نگرفت و تلاش شود مشکلشان حل شود و خواسته دیگه به دلیل برخی مشاغل به خاطر درآمد کم نمی‌دانست نیروی انسانی خودشان رو بیمه کنند‌ جهت رفع موانع دریافت تسهیلات بانکی که حذف بیمه تأمین اجتماعی شاغل در واحد صنفی تو شرایط اعلام‌شده انجام گیرد تا بازاریان بتوانند از تسهیلات استفاده کنند

بهمن کامکار مدیر اجرایی اتاق اصناف نیز با تبریک روز ملی اصناف به‌تمامی بازاریان و کسبه شریف لنگرود برای این عزیزان آرزوی موفقیت و سلامتی کرد و برای آن دسته از شهروندان و از کسبه‌ای که به علت این بیماری، عزیزان خود را از دست دادند برای بازماندگان آرزوی صبر و برای درگذشتگان علو درجات را از خدای بزرگ مسئلت داشت.

مدیر اجرایی اتاق اصناف با اشاره به درخواست تشکیل جلسه تخصصی با حضور روسای اتحادیه‌ها و هیئت‌رئیسه اتاق اصناف اظهار کرد: با برگزاری این جلسه تخصصی در مورد موضوعات ارزش‌افزوده و دارایی و مشکلات بازار بحث و بررسی خواهد شد که نماینده شهر قول مساعد دادند نتایج این جلسه مورد پیگیری قرار گیرد.

کامکار با اشاره به این‌که حدود ۱۱ هزار واحد صنفی در لنگرود مورد شناسایی شدند افزود: از این تعداد، ۹ هزار واحد صنفی با دریافت پروانه کسب در حال فعالیت هستند و ۲ هزار واحد صنفی به علت برخی مشکلات مختلف از قبیل مشکلات ملکی یا مشکل ورثه‌ای بودن، دارایی و… بدون پروانه کسب فعالیت دارند. به‌علاوه ۲۱ اتحادیه صنفی در لنگرود داریم که در ۱۷ اتحادیه محل اتاق اصناف لنگرود مشغول به فعالیت هستند.

کامکار ادامه داد: دستور کار اتاق اصناف بعد از گسترش ویروس کرونا بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی واحدهای صنفی بود که مورد پیگیری جدی ما قرار گرفت و سعی شد هرچه سریع‌تر با رعایت همه جوانب احتیاطی و بهداشتی کسبه و بازاریان عزیز را مجدد به چرخه فعالیت برگردانیم. به‌علاوه از روز شروع کرونا و اعلام تعطیلی رسمی واحدهای صنفی، هیئت‌رئیسه اتاق اصناف دست‌به‌کار شد و تصمیمات جدی در جهت تهیه ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده برای همه همشهریان و به‌ویژه ضدعفونی کردن واحدهای صنفی اتخاذ گردید.

که در این رابطه جا دارد از همه واحدهای صنفی که در این ایام به ما کمک کردند، از طرف هیئت‌رئیسه اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی لنگرود صمیمانه تقدیر و تشکر کنیم.

بهمن کامکار اضافه کرد: پس از تعطیلی کسب‌وکارها همه تلاش خود را برای جبران ضرر و زیان واحدهای صنفی انجام دادیم چه در بحث فراهم کردن شرایط پرداخت تسهیلات و چه در بحث بیمه‌های بیکاری سعی بر این شد کمترین فشار به صنوف وارد شود.

مدیر اجرایی اتاق اصناف در ادامه به فعالیت‌های چندماهه اخیر این واحد اشاره کرد و افزود: بحث بعدی که از اواخر سال ۹۸ و قبل از گسترش ویروس کرونا مورد پیگیری قرار گرفت ولی به علت تعطیلی واحدهای صنفی نیمه‌کاره ماند و الآن مجدداً در حال پیگیری است بحث هوشمند سازی سیستم‌های شناسایی واحدهای صنفی توسط اتاق اصناف است که در حال حاضر بحث اداری و مالی هوشمند سازی شده‌اند و از اردیبهشت امسال نیز بحث اخطارهای واحدهای صنفی هم به شیوه الکترونیکی در حال انجام است و از این بابت تنها شهری در استان گیلان هستیم که از این روش استفاده می‌کند و همه سعی و تلاش هیئت‌رئیسه اتاق اصناف لنگرود این است که برقراری عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی در دستور کار اصناف قرار گیرد.

موضوع بعدی که کامکار به آن اشاره داشت: جهت بالا بردن اطلاعات واحدهای صنفی از حقوقی مدنی و اجتماعی خودآگاه و مطلع باشند که به همین منظور کلاس‌های آموزشی را همین محل اتاق اصناف برای دریافت‌کنندگان پروانه کسب به‌صورت هفتگی تدارک و برگزار می‌کنیم.

همچنین یک جلسه با شرکت و گروه مشاور از تهران قبل از شیوع کرونا بازار لنگرود با حضور رئیس اداره صمت و هیئت ریسه اتاق داشتیم و به دلیل اینکه شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و شهرستان خوب نیست بحث آسیب‌شناسی بازار لنگرود را موردبررسی و کارشناسی تخصصی قرار دهند و چون بازار لنگرود یکی از بازارهای فعال و پررونق در استان است و با پیشنهاد‌های مشاور رفع مشکل موانع اداری و کاری شرایط صعودی بهتری در شهرستان داشته باشیم.

درواقع هدف این گروه مشاور تعریف مشاغل جدید و شناسایی مشکلات بازار و نیازهای مردم، جلوگیری از افزایش مشاغل پرتکرار در چارچوب قانون نظام صنفی د سطح شهرستان است.

درنهایت با کمک همه مجموعه عزیزان حاضر در اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی مسیر خوبی را برای هرچه بهتر شدن وضعیت کسبه محترم را دارند.

کامکار در پایان یک‌بار دیگر از همه عزیزانی که در این ایام به‌واسطه گسترش این بیماری، آسیب‌های مالی روحی و روانی خاصی دیدند دلجویی و خاطرنشان کرد: وظیفه ما این است که این افراد مورد تفقد و مساعدت قرار گیرند تا مرهمی بر مشکلات این عزیزان باشیم و از همه مسؤولین شهرستانی، استانی و کشوری بابت همدلی، همکاری، مساعدت کمال تشکر را دارم.

انتهای پیام/