میثم شکری ساز، کلاهبردار یا کارآفرین؟
میثم شکری ساز، کلاهبردار یا کارآفرین؟

میثم شکری ساز یکی از جوان ترین مدیران اقتصادی و کارآفرینان کشور می باشد و هم اکنون مدیر عامل هولدینگ بزرگ پارس گندار نهاد می باشد. این مدیر جوان که متولد سال ۱۳۶۵ می باشد، در حوزه های علمی-پژوهشی، تجاری و اقتصادی مشغول به کار بوده و فعالیت هایی در این عرصه ها انجام می دهد. وی دارای تحصیلات دکترای کارآفرینی از دانشگاه آزاد اسلامی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA از دانشگاه Steinbeis آلمان و امیر کبیر تهران می باشد.

کلاهبرداری، واژه ای نام آشنا برای ماست! هر چند وقت یک بار خبرهایی مبنی بر کلاهبرداری برخی افراد به گوش می رسد. ممکن است از کنار برخی از این اخبار به سادگی رد شویم و می گوییم سابقه دار است و همواره دزد و کلاهبردار بوده است. اما برخی از این اخبار نه تنها منتسب به افراد سابقه دار نیست، بلکه مربوط به برخی مدیران و فعالان حوزه های مختلف است! و ممکن است توجه ما را جلب کرده و به دانستن جزئیات ماجرا علاقه مند شویم. یکی از این حوزه ها کارآفرینی بوده و البته این اولین باری نیست که چنین اتهاماتی به فعالین این حوزه وارد می شود. اخیرا نیز یکی از جوان ترین کار آفرینان کشور، دکتر میثم شکری ساز کلاهبردار خطاب شده و اتهام جعل مدرک و کلاهبرداری به او زده شده است. با ما همراه باشید تا این پرونده را بررسی و با این کارآفرین بیشتر آشنا شویم.

میثم شکری ساز را بیشتر بشناسید؟

میثم شکری ساز یکی از جوان ترین مدیران اقتصادی و کارآفرینان کشور می باشد و هم اکنون مدیر عامل هولدینگ بزرگ پارس گندار نهاد می باشد. این مدیر جوان که متولد سال ۱۳۶۵ می باشد، در حوزه های علمی-پژوهشی، تجاری و اقتصادی مشغول به کار بوده و فعالیت هایی در این عرصه ها انجام می دهد. وی دارای تحصیلات دکترای کارآفرینی از دانشگاه آزاد اسلامی و کارشناسی ارشد مدیریت MBA از دانشگاه Steinbeis آلمان و امیر کبیر تهران می باشد. با توجه به سن نه چندان زیاد، این مدیر اقتصادی برای بیش از ۵۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم کارآفرینی کرده و صدها نفر نیروی متخصص در حوزه های مختلف در مراکز و مجموعه های تحت مدیریت وی مشغول به فعالیت می باشند. از این رو می توان گفت این مدیر جوان در عرصه کارآفرینی، عملکرد قابل توجهی از خود نشان داده و دستاوردهای بسیاری در این مسیر به دست آورده است. عرصه های فعالیتی وی شامل حوزه های مشاوره کسب و کارها، راه اندازی و مدیریت سیستم های مدیریتی، رتبه بندی، ارزیابی و صدور استانداردهای موسسات و شرکت ها، امور مهاجرتی، و آموزشی و پژوهشی است. یکی از افتخاراتی که این مدیر جوان در طول سال های فعالیت خود به آن دست یافته است، عنوان مدیر برتر فناوری اطلاعات کشور است که در سال ۱۳۹۶ به وی اعطا شد.

لازم به ذکر است این مدیر جوان همچنین نویسنده و مترجم بوده و فعالیت های قابل توجهی نیز در این زمینه انجام داده است. ۱۰ عنوان کتاب در موضوعات روانشناسی، اقتصادی، بازاریابی و مدیریت از وی به چاپ رسیده و منتشر شده است. هم چنین چندین عنوان کتاب از وی در حال طی کردن مراحل چاپ و نشر بوده و بزودی به به چاپ خواهند رسید.  فعالیت های علمی پژوهشی نیز از نکات قابل توجه رزومه این مدیر جوان بوده بیش از ۲۰ عنوان مقاله پژوهشی با عناوین مختلف از وی منتشر شده است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم: نقش E-learning در کارآفرینی، تاثیر آموزش الکترونیکی در فرهنگ کارآفرینی، عوامل موثر بر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تجارت الکترونیک بر رشد اقتصادی شرکت های کارآفرین، بررسی جهت گیری کارآفرینانه و قابلیتهای بازاریابی بر عملکرد سرمایه گذاریهای جدید.

اتهامات کلاهبرداری و جعل مدرک

این اولین باری نیست که مدیران جوان اقتصادی مورد اتهام واقع شده و افراد بسیاری با دشمنی ها و خصومت سعی در متوقف کردن آن ها دارند. البته اولین باری هم نیست که با این مدیر جوان دشمنی شده و در مسیر فعالیت های وی و مجموعه های تحت مدیریت وی سنگ اندازی می شود. نکته قابل توجهی که در این امر وجود دارد، این است که اسناد و مدارکی در اثبات این ادعاها ارائه نشده و تنها در حد ادعاهایی پوچ و خالی می باشند. انتظار می رفت در کنار این ادعاها، اسناد و مدارکی هم در حمایت وجود داشته و آن هارا مستند کند. اما هیچ گونه سند و مدرک قابل استنادی در این زمینه ارائه نشده و همین موضوع، واقعی بودن این اتهامات را زیر سوال می برد.

بیشتر بخوانید: میثم شکری ساز کلاهبردار است؟

نکته قابل توجه دیگر نیز این است که هیچ کدام از مراجع مربوطه به این خبر واکنش نشان نداده اند. بعید به نظر می رسد مورد بزرگی همچون کلاهبرداری بزرگ و جعل مدرک در این مراکز معتبر و مهم صورت پذیرفته و مراجع مربوطه از آن با خبر نشده باشند. این موضوع نیز همچنین می تواند واقعی بودن این اتهامات را زیر سوال ببرد. همچنین در بررسی این موسسات و مراکز تحت مدیریت این کارآفرین جوان، تمامی فعالیت های آنان قانونی و طبق مجوزات مربوطه می باشد و هیچ گونه مشکل غیر قانونی در فعالیت های آنان مشاهده نشد.

اتهامات همیشگی!

با در نظر گرفتن این موارد، به نظر می رسد این اتهامات واقعی نبوده و تا هنگامی که مستندات و مدارکی در حمایت از آن ها ارائه نشود، در حد همین اتهامات بی پایه و اساس باقی خواهند ماند. به نظر می رسد این مورد هم از اتهاماتی است که در مسیر فعالیت های مدیران جوان خود را نشان داده و جز سنگ اندازی در مسیر فعالیت های این مدیران جوان و شرکت های جوان اتقصادی نمی باشد. این دشمنی ها باعث کاهش سرعت فعالیت های کارآفرینی و کارآفرینان شده و ضربات جبران ناپذیری به بدنه رشد و پیشرفت کشور وارد می کند. لازم به ذکر است این مدیر جوان از این افراد شکایت و رای دادگاه نیز در حمایت از این مدیر جوان صادر و برخی از فعالیت های مجازی این افراد متوقف شده است.