مخالفت با برگزاری برخی مراسم محلی در محرم/ هیئت‌‌ها بهترین الگو برای رعایت شیوه‌‌نامه‌‌های بهداشتی خواهند شد
مخالفت با برگزاری برخی مراسم محلی در محرم/ هیئت‌‌ها بهترین الگو برای رعایت شیوه‌‌نامه‌‌های بهداشتی خواهند شد

معاون‌کل وزارت بهداشت با بیان “مراسمی مانند قالی‌‌شویان، نخل‌‌گردانی، دسته‌‌های طبل و سنج و طشت‌‌گذاری را در ایام محرم نخواهیم داشت”، گفت: هیئت‌‌ها بهترین الگو برای رعایت شیوه‌‌نامه‌‌های بهداشتی خواهند شد.

به گزارش لنگرخبر، دکتر ایرج حریرچی در گفت‌‌وگویی تلویزیونی درباره برگزاری مراسم در ایام محرم گفت: شیوه‌‌نامه‌‌هایی که ما تهیه کردیم با هماهنگی هیئت‌‌ها، سازمان تبلیغات اسلامی و متولیان بوده و خطوط قرمز آن نیز مشخص شده است؛ اصل تجمع، خلاف دستورالعمل‌‌های بهداشتی است اما به مردم اطمینان می‌‌دهیم که هیئت‌‌ها این پروتکل‌‌ها را کاملاً رعایت خواهند کرد و بهترین الگو برای رعایت شیوه‌‌نامه‌‌های بهداشتی خواهند شد.

وی با اشاره به تنوع عزاداری در مناطق مختلف کشور تصریح کرد: مراسمی مانند قالی‌‌شویان، نخل‌‌گردانی، دسته‌‌های طبل و سنج و طشت‌‌گذاری را نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: بهترین ناظر رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی خود هیئت‌‌ها خواهند بود. ما سه هدف اصلی داریم؛ یکی این‌‌که بزرگداشت شعائر اسلامی باید صورت بگیرد، دوم این‌‌که خط قرمز ما سلامتی مردم است و ان‌‌شاءالله آخر محرم طوری خواهد شد که حتی یک شیعه نیز تب نکند و سوم این‌‌که از روش‌‌های نوین عزاداری که در تلفیق با فاصله‌‌گذاری اجتماعی است مانند شعار «هر خانه یک حسینیه» باید استفاده کرد.

حریرچی در پاسخ به این سؤال که نظارت بر برگزاری این مراسم چگونه خواهد بود، تصریح کرد: ما حدود ۸۰ هزار هیئت رسمی داریم و طبق هماهنگی انجام‌شده با این هیئت‌‌ها، ریاست سازمان تبلیغات اسلامی مسئولیت اعلام موارد و نظارت بر این مسئله را خواهد داشت و مسئولین هیئت‌‌ها و مردم نیز ناظرین رعایت شیوه‌‌نامه‌‌ها خواهند بود و ما نیز ۸۰۰۰ نیروی نظارتی داریم.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: دیده می‌‌شود که مردم در مورد برخی مسائل مانند هیئت‌‌ها حساسیت به‌خرج می‌‌دهند اما پاساژ رفتن و شمال رفتن‌‌‌‌شان سر جای خودش است؛ در بازدیدی که چند روز پیش از بازار داشتم دیدم که در یک اتاق کوچک چندنفر بدون ماسک هستند اما دغدغه آن‌‌ها برگزاری مراسم محرم است؛ باید با همدلی و یکرنگی سه هدف مذکور را محقق کنیم.

  • منبع خبر : تسنیم